Ierakstīts Konferences, kongresi, simpoziji

IFLA satelītkonference Rīgā

© Ginta Zalcmane, 2012 | speciāli LBB JSS

Šī gada vasarā, no 8. līdz 10. augustam, Rīga kļūs par Starptautiskās bibliotēku asociāciju un institūciju federācijas (International Federation of Library Associations and Institutions, IFLA) pilsētu. Mazās Ģildes telpās notiks viena no IFLA 2012 satelītkonferencēm “Informācija pilsoniskajai izglītībai”. Konferencei noslēdzoties, tās dalībnieki dosies tālāk uz Helsinkiem, kur viņus gaidīs septiņu dienu garais IFLA Pasaules bibliotēku un informācijas kongress.

Rīga – Mazā Ģilde

Foto no Flickr.com lietotāja jaime.silva

Šis būs patiešām nozīmīgs pasākums Latvijas bibliotēku nozarei un, protams, arī Rīgas pilsētai. Konferenci organizē IFLA Informācijpratības sekcija, IFLA Āfrikas sekcija un tās īpašo interešu grupa “Tīkls informācijas piekļuvei Āfrikā”. Konferences dalībniekus uzņem un konferenci arī organizē Rīgas Centrālā bibliotēka un Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar Rīgas Domes Izglītības, kultūras un sporta departamentu.

Pirmā organizatoru tikšanās, kurā piedalījās Latvijas pārstāvji un arī konferences organizētāji no IFLA puses, notika 2011. gada novembrī. Šajā reizē Franks Kirkvuds (Frank Kirkwood), IFLA īpašo interešu grupas “Tīkls informācijas piekļuvei Āfrikai” vadītājs, īpaši akcentēja Āfrikas pieredzes nepieciešamību konferences tematikā.

Konferences tēma “Informācija pilsoniskajai izglītībai” pilnībā saskan ar uzstādījumu, kuru IFLA realizē savā darbībā, proti, sabiedrībai un organizācijām vajag nodrošināt universālu un objektīvu informācijas pieejamību, lai sabiedrība spētu realizēt jaunas idejas un ekonomiski, sociāli, kulturāli un demokrātiski attīstīties. Bibliotēku loma šajā procesā ir palīdzēt padarīt informāciju cilvēkiem pieejamāku. Tematiski konference būs veltīta informācijas speciālistu, pedagogu un sabiedrības dalībnieku lomas noteikšanai pilsonisko prasmju un informētu lēmumu pieņemšanas veicināšanā ikvienam sabiedrības pilsonim. Valsts uzdevums ir veidot politiskās nostādnes sabiedrības informācijpratības jomā, tomēr katra indivīda iespēja un arī pienākums ir apzināt, uztvert un prasmīgi izmantot pieejamo informāciju savas un reizē visas sabiedrības dzīves kvalitātes uzlabošanai. Ir iecerēts izcelt tieši tās dažādās informācijas nodrošināšanas iespējas, kuras ir nepieciešamas, lai veicinātu katra pilsoņa atbildīgumu par lēmumu pieņemšanu publiskajā telpā. Konferences tematiskais uzstādījums saskan ar Latvijas mediju telpā bieži izskanējušo viedokli, ka mēs paši esam tie, kas savu valsti veido.

Šī būs iespēja gūt lielisku pieredzi starptautiskā līmenī, jo tēmu loks aptvers pieredzi pilsonisko prasmju pilnveidošanā Āfrikā, Tuvajos Austrumos, Austrumeiropā, Āzijā un Latīņamerikā. Paredzēts uzklausīt tematus par to, kā šī pieredze ir nostiprinājusies un kādā virzienā turpina attīstīties Rietumu demokrātijas valstīs.

Konferencē paredzēts aplūkot pilsoniskās informācijpratības jomu krietni plašāk kā to ierasti pozicionē bibliotēku vidē, tādēļ kā mērķauditorija iecerēti ne tikai bibliotēku un informācijas speciālisti, bet arī politiskie domātāji, žurnālisti, visi tie, kuri ir ieinteresēti pilsonisko prasmju attīstībā, iesaistot šajā procesā bibliotēku informācijas pakalpojumus, izglītības institūcijas un informācijas medijus.

Konference būs šīs vasaras kultūras piedzīvojums. Sagaidīsim viesus no dažādiem pasaules reģioniem: Āfrikas, Āzijas, Tuvajiem Austrumiem, gaidāma arī skaitliski liela delegācija no Ķīnas. Viesmīlība prasa piedāvāt ciemiņiem labāko, ko vien varam sniegt, tādēļ konferences organizētājiem jau šobrīd ir darba pilnas rokas, plānojot visus ar konferences gaitu saistītos pasākumus. Ne mazāk svarīgi būs kultūras pasākumi darba sesiju starplaikos. Konferences atklāšanas ceremonija un kultūras vakars ir reizes, kad varēsim parādīt savas nacionālās kultūras bagātību un skaistumu. Esam iecerējuši dažādus pasākumus, to skaitā noteikti būs arī muzikāli priekšnesumi, ekskursija pa Rīgas vecpilsētu un jūgendstila ēku apskate. Darba gaita paredz arī bibliotēku apmeklējumu. Centīsimies paveikt visu tā, lai viesiem par mūsu zemi paliktu vislabākās atmiņas.

Ar plašāku konferences norisi varat iepazīties tās informatīvajā tīmekļa vietnē, kuru uztur Latvijas Nacionālā bibliotēka.

Ginta Zalcmane
Latvijas Nacionālās bibliotēkas
Uzziņu informācijas centra
Lietišķās informācijas sektora vadītāja

Autors:

LBB Jauno speciālistu sekcijas viesautors

Viena doma par “IFLA satelītkonference Rīgā

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.