Ierakstīts Jauno speciālistu kustība,Konferences, kongresi, simpoziji

Ko ķenguri darīja Jelgavas pilsētas bibliotēkā? Atskats un foto galerija “4CanGurus 2018”

© Alise Klauža, Elīna Sniedze 2018

Šī gada 24.–25. maijā Jelgavā norisinājās bibliotēku un informācijas nozares jauno speciālistu konference “4CanGurus”. Pasākuma mājvieta šoreiz bija Latvijas Bibliotekāru biedrības (LBB) nomināciju “Gada bibliotēka 2017” ieguvusī Jelgavas pilsētas bibliotēka, kur pulcējās jaunie un esošie nozares speciālisti no visas Latvijas. Īpaši tika aicināti arī topošie speciālisti – informācijas pārvaldības studenti, kuriem dalības maksu sedza LBB. Šo iespēju izmantoja studentes Alise Klauža, Aiga Pīķe un Enija Lukumiete. Dalībniekiem bija iespēja piedalīties sešās nodarbībās, kuras bija veltītas dažādiem bibliotēku un informācijas nozares darba ikdienas aspektiem.

IMG_3884
24. maija rītā “4CanGurus” dalībniekiem tika piešķirta simboliska “4CanGurus” vārda kartīte ar īpašu konferencei veidotu dizainu. Kartītes iekšpusē iestrādāta konferences programma, lai tā vienmēr būtu pa rokai, nenēsājot līdzi neērtu A4 lapu. E. Sniedze piedalījusies visos 4CanGurus un izveidojusi vārdu zīmīšu kolekciju. Foto: E. Sniedze

Lai lektori spētu vienlīdz uzmanību veltīt katram dalībniekam, iepriekš pēc nejaušības principa dalībnieki tika sadalīti divās paralēlās grupās. Konferences atklāšana norisinājās nesen renovētajā Krišjāņa Barona zālē. Ievadrunu teica Jelgavas pilsētas bibliotēkas pārstāve Baiba Īvāne-Kronberga, sveicot dalībniekus ar saulaino pavasari un novēlot radošu un iedvesmas pilnu konferenci. Tāpat arī LBB valdes priekšsēdētāja Māra Jēkabsone novēlēja izdzīvot jaunību, izcelt sievišķību un biežāk vilkt svārkus, un izbaudīt konferenci, kā arī teica atzinīgus vārdus organizatoriem. M. Jēkabsone arī aicināja ieturēt klusuma brīdi mūžībā aizgājušās ilggadējās Bauskas Centrālās bibliotēkas direktores un LBB entuziastes Baibas Tormanes piemiņai.

3
Māra Jēkabsone sveic LBB JSS vadītāju Elīnu Sniedzi un novēl saglabāt tikpat lielu entuziasmu kā vienmēr! Foto: A. Pīķe
5
Dāvana bibliotēkai labsajūtas grāmatu komplekts. Foto: E. Sniedze

Noslēdzot atklāšanu, nelielu uzrunu teica LBB Jauno speciālistu sekcijas (JSS) vadītāja Elīna Sniedze, tāpat precizēja arī praktiskus jautājumus par konferences norisi. Tā kā Jelgavas pilsētas bibliotēkas devīze ir “Bibliotēka – labo sajūtu vieta!”, LBB JSS pasniedza bibliotēkai dāvanu labo sajūtu papildināšanai – grāmatas! Īstu labsajūtas komplektu ar 5 grāmatām angļu valodā: Dāņu laimes pētniecības institūta direktora Meika Vikinga (Meik Wiking) grāmatas “The Little Book of Hygge: The Danish Way to Live Well” un “The Little Book of Lykke: The Danish Search for the World’s Happiest People”, Dr. Bertila Marklunda (Bertil Marklund) grāmatu “The Nordic Guide to Living 10 Years Longer: 10 Easy Tips to Live a Healthier, Happier Life”, kā arī Linejas Dunnes (Linnea Dunne) grāmatu “Lagom: The Swedish Art of Balanced Living” un Lindas Balslevas (Lynda Balslev) grāmatu “The Little Book of Fika: The Uplifting Daily Ritual of the Swedish Coffee Break”. Pēc uzrunām sākās īstais darba cēliens!

Latvijas lielākā ziņu portāla Delfi.lv žurnālists Ansis Īvāns pastāstīja par Medijpratības virtuves pusi par to, kā tiek veidotas viltus ziņas un kam jāpievērš uzmanība, lai, lasot ziņas, neuzķertos uz dažādiem ziņu jūrā izmestiem āķiem. Piemēram, noskaidrot autoru, avotus, kā arī kritiski novērtēt raksta iespējamo patiesumu. Kā piemērus viņš rādīja dažāda veida rakstus no viltus ziņu portāliem un “safabricētus” video sižetus. Jāatzīst, ka, skatoties videomateriālus par Ukrainu un Sīriju, pat profesionālim grūti izšķirt, kas ir patiess un, kas ne.

6
Ansis Īvāns nodarbībā “Medijpratības virtuves puse.” Foto: A. Pīķe
Jpeg
Ansis Īvāns nodarbībā “Medijpratības virtuves puse.” Foto: A. Pīķe

Savukārt Jelgavas pilsētas bibliotēkas Informācijas nodaļas vadītāja Baiba Īvāne-Kronberga iekustināja dalībnieku prātus ar nodarbību “Pa lielam jau vienalga. Mazs valodas treniņš bibliotēkā”, kuru papildināja ar atjautīgiem uzdevumiem, kas atspoguļo latviešu valodā biežāk pieļautās kļūdas. Vispirms aplūkojām dažādu tekstu fragmentus no bibliotēku tīmekļvietnēm, secinājām, ka ir daudz neuzmanības kļūdu, kuras steigā nepamanām. Kļūdas bieži pamanāmas tieši pulksteņa laiku pierakstā – pareizs pieraksts ir atdalot stundas un minūtes ar punktu nevis kolu. Būtiska atziņa – tekstu, plakātu vai kādu citu materiālu pirms publicēšanas iedot izlasīt kolēģim! Otrs uzdevums tika veltīts konkrētu vārdu pareizrakstībai, piemēram, “ananass” nevis “ananāss”, “ģerbonis” nevis “ģērbonis”, “licence” nevis “licenze”, “jebšu” jeb “lai gan” (tieši tā – vārds “jebšu” nav sinonīms vārdam “jeb”), kā arī pievērsa uzmanību citiem interesantiem un ikdienā lietotiem vārdiem.

8
Baiba Īvāne-Kronberga mudina pievērst uzmanību pareizai latviešu valodas gramatikas lietošanai, jo tieši mums, bibliotekāriem, būtiski saglabāt un lietot pareizu valodu. Foto: A. Pīķe
Jpeg
Konferences dalībnieki, pildot uzdevumu. Foto: A. Pīķe

Latvijas Nacionālās bibliotēkas Digitālā mantojuma centra Digitālās bibliotēkas projektu vadītājs jeb “bibliotēkas autortiesību čalis” Jurģis Īvāns palīdzēja saprast, kas ir autortiesības, kādā gadījumā nepieciešama licence publiskai mūzikas atskaņošanai bibliotēkās un kuras institūcijas Latvijā atbild par autortiesību jautājumiem (Autortiesību likums). Tāpat tika pārrunāts arī jautājums par izstāžu rīkošanu un grāmatu vāciņu skenēšanu bibliotēku lasītāko grāmatu izveidei, kā izrādās šāda veida darbības būtu jāsaskaņo ar izdevniecību vai autoru.

10
Jurģis Īvāns atgādina, kas ir autortiesības. Foto: A. Pīķe
Jpeg
Jurģis Īvans nodarbībā “Autortiesības bibliotēkas gaiteņos”. Foto: A. Pīķe

Bibliotēku un informācijas nozarē darbojas dažāda vecuma cilvēki, ar daudzveidīgu interešu klāstu un prasmēm. Par uzskatu un iemaņu atšķirībām un prasmi tās veiksmīgi izmantot savā profesionālajā vidē mācīja Viesnīcu un restorānu mācību centra lektore un speciālās izglītības pasniedzēja uzņēmumā “Hotel School Riga” Dzintra Līce. Viņa norāda, ka būtiskākais veiksmīgai sadarbībai ir saruna jeb komunikācija. Darbiniekiem nepieciešams savstarpēji komunicēt, iepazīt vienam otra intereses un uzskatus. Kā arī aicina jaunajiem darbiniekiem cienīt citus darbiniekus un izprast atšķirību starp dažādu prasmju līmeņiem. Tāpat viņa aicina arī pieredzes bagātos kolēģus uzklausīt, izprast un ņemt vērā jauno kolēģu ieteikumus. Gadu laikā mainās gan tehnoloģijas, gan dažādas citas iespējas, tādēļ nepieciešams mācīties vienam no otra, papildināt vienam otru.

12
Dzintra Līce nodarbībā “Sadarbība starp dažādu paaudžu kolēģiem.” Foto: A. Pīķe
13
Lektore stāstot dažādas dzīves gudrības. Foto: A. Pīķe
15
Dalībnieki pildot uzdevumu. Foto: A. Pīķe
14
Ar dažādiem praktiskiem paņēmieniem Dzintra Līce aicināja komunicēt, iepazīt kolēģus un būtiski uzlabot darba vidi un emocionālo gaisotni starp kolēģiem. Foto: A. Pīķe

Pēc aktīvas domāšanas un darbošanās visas dienas garumā bija pienācis laiks ekskursijai pa Jelgavas pilsētas bibliotēkas ēku, kuru vietējie iedzīvotāji bieži dēvē par cietumnieku māju, lai gan pats cietums šajā ēkā nekad nav atradies. Ekskursiju vadīja Baiba Īvāne-Kronberga, kura savā maģistra darbā pētīja šīs bibliotēkas vēsturi, apkopojot vietējo iedzīvotāju liecības. Viņa pastāstīja gan par Jelgavas pilsētas un bibliotēkas ēkas vēsturi, gan arhitektūru, gan par to, kas tajā atradies līdz šim, kā tā laiku gaitā mainījusies. “4CanGurus” dalībnieki tika iepazīstināti ar slaveno savādo objektu, kas pieminēts Jāņa Joņeva romānā “Jelgava 94” un nosaukts par elles ģērbtuves ventilācijas šahtu. Dalībnieki izsaka pateicību Baibai par iedvesmu savas bibliotēkas stāsta veidošanā. Iesakām ikvienam apmeklēt ekskursiju Baibas vadībā!

16
Baibas Īvānes-Kronbergas vadībā devāmies ekskursijā pa “cietumnieku māju”, kura sākas no ēkas ārpuses. Foto: E. Sniedze
Jpeg
Cītīgi klausāmies dažādos stāstus par bibliotēkas ēku. Foto: A. Pīķe
18
Bibliotēkai nesen uzstādītas jaunas izkārtnes. Foto: E. Sniedze
23456553_1541740519207366_2534174057671376601_o
Fonā slavenais objekts, kas pieminēts Jāņa Joņeva romānā “Jelgava 94” un nosaukts par elles ģērbtuves ventilācijas šahtu. Foto: E. Sniedze
17
Cietumnieku mājā tiekam nostādīti ierindā. Foto: A. Pīķe
19
Ekskursiju pa ēku turpinām ierindā. Foto: A. Pīķe

“4CanGurus” tradīcija – “Cakecamp” jeb groziņvakars noritēja rāmās noskaņās pedagoģes Līgas Mellupas vadībā. Dalībniekiem bija iespēja veidot mandalas aušanas tehnikā. Radošo darbošanos lieliski papildināja kopīgas sarunas un konferences dalībnieku sagādātie našķi.

21
Līga Mellupa mācot aust mandalas. Foto: A. Pīķe
22
Līgas Mellupas austās mandalas. Foto: A. Pīķe
Jpeg
Radošais process. Foto: A. Pīķe
24
Dalībnieku austā mandala. Foto: E. Sniedze

Konferences otrā diena aizritēja azartiskā gaisotnē. Māksliniece un produkta dizainere Māra Skuja prezentēja “Galda spēli vājredzīgiem un neredzīgiem cilvēkiem”, kas tapusi kā viņas bakalaura kvalifikācijas darbs RTU studiju programmā “Materiālu tehnoloģija un dizains”. Māra uzsvēra būtiskus aspektus, kāpēc būtu jādomā par cilvēkiem, kas pasauli redz ar citām maņām, kā arī veidus kā bibliotekāram pielietot ikdienas darbā galda spēles.

Jpeg
Māra Skuja iepazīstinot ar spēli. Foto: A. Pīķe
Jpeg
Konferences dalībnieki apgūst spēli neredzīgiem un vājredzīgiem cilvēkiem. Foto: A. Pīķe
Jpeg
Spēles gaita. Foto: A. Pīķe

Plakātu konkursā, kas tika rīkots sadarbībā ar apgādu “Mansards”, atsaucība bija maza un tika iesniegts tikai viens plakāts. To iesniedza Valmieras integrētā bibliotēka, un plakāta autore ir Elīna Vītola, kura izveidojusi arī saukli “Nocel savus sapņus no grāmatu plaukta!” Viņa skaidro: “Bibliotēka – vieta, kur savus sapņus nocelt no grāmatu plaukta – nocelt grāmatas veidolā, iedvesmoties un sekot tiem ar mērķtiecīgu darbu. Bibliotēkai laika gaitā ir radušies daudz jauni pienākumi un iespējas – tā vairs nav tikai vieta, kur paņemt grāmatu, bet gan vieta, kur aizbēgt no skrejošās ikdienas, vieta, kur atvilkt elpu, kur priecāties kopā ar draugiem, klasesbiedriem, vieta, kur ir pieejams viss jaunais un aktuālais. Jaunietim jājūt, ka viņš tiek, gaidīts, ka par viņu tiek domāts, ka, ja viņam kaut kas nav zināms, saprotams, viņam palīdzēs un neliks vienam lauzties cauri milzīgajai informācijas gūzmai. Lai bibliotēka būtu vēl gaišāka vieta jaunietim – tā labprāt sadzird vēlmes un idejas kādu nākotnes plānu realizēšanai, darbam un savu sapņu piepildīšanai!” Bibliotēka ieguva iespēju viesoties mājīgajās apgāda “Mansards” telpās, saņemt darbinieku konsultāciju un izvēlēties grāmatas 20 eiro vērtībā.

Plakats_LBB_JSS.png
Valmieras integrētās bibliotēkas plakāts. Autore: Elīna Vītola

Noslēgumā tika izsniegti dalības apliecinājumi un neliels gardums no mūsu atbalstītāja – Jelgavas “Karameļu darbnīcas”, kā arī pateicības lektoriem. Vēlāk dalībnieki devās ekskursijā pa Jelgavu.

IMG_3838
Konferences lektori saņēma īpašu “4CanGurus” sveci ar tieši konferencei veidotu piparmētru un greipfrūtu aromātu no “Ella`s Magical Garden”. Foto: E. Sniedze

Konference “4CanGurus” tiek rīkota kopš 2012. gada un notiek reizi divos gados. To rīko LBB Jauno speciālistu sekcija ar mērķi attīstīt nozarē nepieciešamās prasmes. LBB JSS saka paldies Jelgavas pilsētas bibliotēkai par jauko uzņemšanu, kā arī apgādam “Mansards”, Valsts Kultūrkapitāla fondam, “Ella`s Magical Garden” un “Karameļu darbnīcai” par sniegto atbalstu konferences organizēšanā.

Foto galerija Facebook.

Atbalstītāji:

Autors:

LBB JSS vadītāja, LBB valdes locekle, LR Patentu valdes Intelektuālā īpašuma informācijas centra vecāka referente

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.