Ierakstīts Bibliotēkas diena dzīvē

LibdayLV 2015 dienasgrāmata

© Klinta Kalnēja, 2016

Straujiem soļiem tuvojas viens no gada nozīmīgākajiem un gaidītākajiem projektiem bibliotēkās “Bibliotēkas diena dzīvē” (Library Day in the Life), kuru Latvijā organizē un aktivitātēm līdzi seko Jauno speciālistu sekcija (LBB JSS).

Šogad projekts Latvijā notiks jau sesto reizi, tomēr, pirms ķeramies klāt jauniem iespaidiem, ir vērts palūkoties atpakaļ un atcerēties, kas interesants norisinājās “Bibliotēkas diena dzīvē” 2015, kad projekts tika aktualizēts Bibliotēku nedēļas laikā ar vadmotīvu “Pastāvēs, kas pārvērtīsies,” aicinot Libday dalībniekus dalīties ar interesantiem stāstiem par bibliotekāriem un bibliotēkas apmeklētājiem.

Bibliotēku atsaucība un aktivitāte bija ļoti liela. Kopumā iesaistījās 20 bibliotēkas, no kurām aktīvākie dalībnieki bija Kokneses bibliotēka, Rēzeknes Centrālā bibliotēka, Kursīšu bibliotēka, Pelču bibliotēka, Jelgavas Zinātniskā bibliotēka, Cēsu Centrālā bibliotēka, Latgales Centrālās bibliotēkas Pārdaugavas filiāle, RTU bibliotēka, Gāliņciema bibliotēka, RCB Saulaino dienu bibliotēka, RCB Sarkandaugava un LCZB filiālbibliotēka “Varavīksne”, kas savos sociālajos tīklos, blogos un tiešsaistes vietnēs dalījās ar ierakstiem, fotogrāfijām, pasākumiem, drosmīgākie pat veidoja video stāstus, lai atspoguļotu saistošo, notikumiem bagāto un reizēm humoristisko bibliotekāra darba ikdienu.

Prieks, ka iniciatīvu piedalīties izrādīja ne tikai publiskās bibliotēkas, bet arī divas akadēmiskās bibliotēkas – RTU bibliotēka un Jāzepa Vītola Latvijas mūzikas akadēmijas bibliotēka (JVLMA). Īpašs gandarījums par RTU bibliotēku, kas ik dienu, Bibliotēku nedēļas laikā, dalījās ar aizraujošiem kolēģu pieredzes stāstiem.

Tajā pat laikā, Jaunie speciālisti un to vadītāja Elīna Sniedze, rūpīgi sekoja līdzi aktivitātei sociālajos tīklos, “padodot tālāk” interesantākos notikumus un komentējot aizraujošākās norises, izsakot atzinīgus vārdus par paveikto un uzmundrinot dalībniekus turpināt iesākto ar tikpat neizsmeļamu ideju pārbagātību.

Jāatzīst, ka vislielākā aktivitāte tika novērota mikroblogošanas vietnē twitter, kur nepārspējami līderi ierakstu veidošanas ziņā bija Kokneses bibliotēka un tās darbiniece Ingrīda Grūbe, Kursīšu bibliotēka, Jelgavas Zinātniskā bibliotēka un tās darbiniece Klinta Kalnēja, Rēzeknes Centrālā bibliotēka, kā arī RTU bibliotēka. Dažbrīd bibliotēkas tvītoja tik aizrautīgi, ka, lasot ierakstus pa minūtēm, varēja izsekot bibliotekāru darbam, un prātā uzburt mirkļa ainas ar aprakstītajiem notikumiem it kā tajos piedalītos klātienē. Savukārt, kā aktīvākie Facebook ierakstu veidotāji noteikti jāatzīmē Pelču bibliotēka, kuri savus aktivitāšu ierakstus veidoja ne tikai latviešu, bet arī angļu valodā un Latgales Centrālās bibliotēkas Pārdaugavas filiāle.

 Jāsecina, ka bibliotekāri tiešām ir nepārspējami un entuziasma pilni darboties un dalīties ar to, kas notiek viņu darba vietās pat visierastākās lietas pārvēršot neaizmirstamos piedzīvojumos.

Libday 2015 dienasgrāmata

20.aprīlis – projekta pirmā diena…

Atskanot starta šāvienam, aizsākās Libday 2015 pirmā diena. LBB JSS vietnē parādās informācija ar dalībnieku sarakstu. Kā jau iepriekš norādījām, kopumā savu dalību pieteica 20 bibliotēkas, kuras aktīvi uzsāka dalīties ar informāciju par Bibliotēku nedēļas gaidāmajiem notikumiem un aktivitātēm, kā arī ziņoja par to, ka sācies projekts Bibliotēku diena dzīvē.

Tvītošanas maratonu pirmajā projekta dienā sāka Rēzeknes Centrālā bibliotēka, Kokneses bibliotēka, Kursīšu bibliotēka, Jelgavas Zinātniskā bibliotēka un Bauskas bibliotēka, kas savās mikroblogošanas vietnēs dalījās ar prieku par projekta sākšanos un košiem sveicieniem visiem projekta dalībniekiem. 🙂

Arī bibliotekāru personīgajos twitter profilos bija lasāmi ieraksti par projekta Libday 2015 startu.

Spilgtu iespaidu par sevi pirmajā projekta dienā atstāja Rēzeknes Centrālā bibliotēka iesākot dienu ar lielu apņēmību veidot fotogalerijas, kurās parādīti bibliotekāru ikdienas darbu smalkumi. Viņiem tas izdevās lieliski! Ielūkojies arī Tu!  Fotogalerija Rēzeknes Centrālā bibliotēka Libday 2015.

Foto no Rēzeknes Centrālās bibliotēkas arhīva

Kokneses bibliotēka uzskata, ka dzīve bibliotēkā rit kā pasakā, līdz ar to viņi bija izdomājuši krāsainu Bibliotēku nedēļas vadmotīvu, katras dienas moto – doma no Imanta Ziedoņa Krāsainajām pasakām. Pirmā diena tika veltīta Brūnajai pasakai.

Jelgavas Zinātniskā bibliotēka visas nedēļas garumā bija aktīvākie video stāstu veidotāji, visas interesantākās aktivitātes, kas notiek bibliotēkā, parādot nevis caur fotogrāfijām, bet uzņemot nelielās filmiņas.

Pirmajā Libday 2015 dienā tapa videostāsts par Ulda Rogas pasteļu izstādes atklāšanu. Kā atzina paši Jelgavas Zinātniskās bibliotēkas darbinieki:

“Vienu dienu bibliotēkas dzīvē viennozīmīgi nav iespējams pilnvērtīgi aprakstīt, jo bibliotēkā notiek tik daudz un dažādi interesanti notikumi. Tāpēc tapa mazi videomateriāli, lai ikvienam būtu iespēja palūkoties, kas notiek Jelgavas Zinātniskajā bibliotēkā.”

21.aprīlis – projekta otrā diena…

LBB JSS vietnē bibliotekāre Klinta dalās ar saviem bibliotekārajiem iespaidiem, kas gūti strādājot Jelgavas Zinātniskajā bibliotēkā. Savā stāstā viņa apraksta spilgtākās atmiņas no dažādiem pasākumiem, nonākot pie atziņas, ka bibliotekāra darba diena vienmēr iekrāsojas košās krāsās:

“Ikviens mūsu darbiņš, pat mazākais– izstāde, pasākums u.tml. – prasa no mums rūpīgu darbu un sagatavošanos, jo bibliotekārs nedomā tikai vienas dienas ietvaros, viņš, tāpat kā pats prasmīgākais finansists, domā nedēļu, mēnesi uz priekšu. Ne velti mēs šogad Bibliotēku nedēļas 2015 vadmotīvā varam lasīt šos Raiņa vārdus: “Pastāvēs, kas pārvērtīsies!”.”

Foto no Klintas personīgā arhīva

Kokneses bibliotēka projekta laikā bija viena no tām bibliotēkām, kas visvairāk savās aktivitātēs iesaistīja lasītājus. Otrajā projekta dienā viņu bibliotēkā apmeklētājiem bija iespēja piedalīties Kopmākslas dienā, kad ikviens, kurš sevī sajuta mākslinieka dotības, varēja iesaistīties gleznas radīšanā, kas dienas beigās parādījās arī sociālajos tīklos. 🙂 Jāsaka vienu –  koknesieši ir īsti mākslinieki!

Foto no Kokneses twitter arhīva

Rēzeknes Centrālā bibliotēka turpināja iepriekšējā dienā aizsākto fotoalbumu veidošanu ar interesantākajiem notikumiem no bibliotekāru ikdienas aizkulisēm.

Foto no Rēzeknes CB draugiem.lv arhīva

Jelgavas Zinātniskā bibliotēka turpināja savu videostāstu maratonu, šajā reizē viņi stāstīja par Veselības dienu bibliotēkā, kuras laikā pilsētas iedzīvotāji varēja doties uz bibliotēku un bez maksas noteikt savu holesterīna līmeni. Jāsecina, ka mūsdienās bibliotēku darbības spektrs ir ļoti mainījies un tās piedāvā jaunus un netradicionālus risinājumus, kā informēt un izglītot savus lasītājus dažādos būtiskos jautājumos.

Cēsu Centrālā bibliotēkas darbinieki ir pielīdzināmi sporta komentētājiem, viņi radīja aizraujošus un humoristiskus stāstus par to, kā izskatījās viņu Bibliotēkas diena dzīvē. Lūk, ko viņi piedzīvoja pirmajā Libday 2015 projekta dienā. 🙂

Foto no Cēsu Centrālās bibliotēkas draugiem.lv arhīva

22. aprīlis – projekta trešā diena…

Trešajā projekta dienā neparasta bija Gāliņciema bibliotēkas darba diena, kad ar lasītāju palīdzību bibliotēkā notika apzaļumošanas darbi:

“Ideja, ka bibliotēkai varētu būt pašai savas smukumkastes ar ziediem, virmoja gaisā jau no pavasara sākuma. Bibliotēku nedēļa likās īpaši piemērota tādam pasākumam, tāpēc datums tika nolikts uz šodienu – 22. aprīli. Vai mums izdevās? Šķiet, ka jā. “

Kā tas notika, lasi šeit.

Foto no Gāliņciema bibliotēkas bloga arhīva

Jelgavas Zinātniskajā bibliotēkā projekta trešajā dienā norisinājās Tautasdziesmu dziedāšana vakars. Viņi izveidoja video, lai parādītu citiem Libday dalībniekiem, kā šis pasākums notiek.

RTU bibliotēka šajā dienā dalījās ar bibliotekāru stāstiem par to, kā norit viņu Bibliotēkas diena dzīvē. Šeit var lasīt nelielu ieskatu par vecākās bibliotekāres Andas darba dienu un vecākās bibliotekāres Jolantas stāstu par pieredzes apmaiņas braucienu uz Kopenhāgenu – Dānijas Tehniskās universitātes bibliotēku.

Cēsu Centrālās bibliotēkas trešā projekta diena bija pavisam raiba. Netrūkst arī komisku un jautru atgadījumu ar lasītājiem. Prieks bija lasīt, ka daži lasītāji bibliotēkā jūtās kā mājās:

“Mazliet par lasītājiem… ar tiem ir tāpat kā ar bitēm – nekad neko nevar zināt. Šodien kāds jauneklis kopā ar savu draudzeni ieradās bibliotēkā, iegādājās automātā pa kafijas krūzei un, kamēr draudzene cītīgi strādāja pie datorā, puisis, ērti iekārtojies pufos, laidās rīta snaudienā. Galvenais – arī bibliotēkā justies kā mājās..(..)”

Dažu brīdi lasītāji bibliotekāru ikdienā spēj radīt patiesus prieka brīžus, kurus mēs varam pastāstīt arī citiem. Tomēr, reizēm mēs bibliotekāri arī paši esam stāsta cienīgi, piemēram – Linda –  viņu RCB Sarkandaugavas bibliotēkā vienmēr atcerēsies kā “meiteni bez kurpēm”, re… gandrīz veidojas jauna leģenda 🙂 Par to kāpēc tā, mēs varējām lasīt LBB JSS vietnē, kur Linda dalījās ar saviem iespaidiem par darbu bibliotēkā.

Foto  no Lindas personīgā arhīva

23.aprīlis – projekta ceturtā diena…

Lai gan bija sākusies jau ceturtā projekta Libday 2015 diena, dalībnieku entuziasms nebija noplacis, gluži pretēji, bibliotēku sociālajos tīklos bija lasāmi un skatāmi aizraujoši, brīžiem humoristiski un arī sirsnīgi stāsti par bibliotekāra darba dienu.

Projekta ceturtajā dienā aktīvajiem tvītotājiem pievienojas arī LCZB varavīksne.

Dienas saistošākais notikums bija LBB JSS un Rīgas Centrālās bibliotēkas organizētais pasākums “Bibliotēku stāsti”, kurā bibliotekāri dalījās ar savu pieredzi un piedzīvojumiem, kurus guvuši strādājos savā profesijā. Pasākumu vadīja RCB biblitekāre un LBB JSS biedre Santa Rukmane, kā LBB JSS pārstāvis piedalījās Elīna Sniedze, pastāstot par savu pieredzi BOBCATSSS 2013 simpozijā Turcijā.

Foto no Elīnas Sniedzes twitter arhīva

Kokneses bibliotēkā projekta ceturtajā dienā jautrības netrūka. Bibliotekāres bija parūpējušās par to, lai lasītāji var kārtīgi izkustēties, ne tikai sēdēt un lasīt laikrakstus un grāmatas. Bibliotēkā uz grīdas bija sazīmētas “klasītes”, spriežot pēc bibliotekāru atsauksmēm “klasītes var lekt ar kruķiem, uz augstiem papēžiem, smagiem grāmatu saiņiem rokās.” Ah, lielam priekam reizēm vajag maz! 🙂 Pa vidu sportiskajām aktivitātēm bibliotēkā bija parādījies jauns darbinieks – Muris, kurš bibliotekārēm nāca talkā plauktos kārtot grāmatas pēc alfabēta. Kokneses bibliotēka ir atvērta iestāde ikvienam.

Foto no Kokneses bibliotēkas twitter arhīva

Jelgavas Zinātniskā bibliotēka projekta ceturtajā dienā publicēja divus interesantus stāstus, viens no tiem bija bibliotēkas darbinieces Dzintras aizkustinošais stāsts par kaķēnu bibliotēkas sienā. Jāsecina, ka šī projekta diena ir bijusi veltīta kaķu tēmai.

Bet otrs stāsts bija bibliotēkas direktores Lāsmas atmiņas par kādu atgadījumu bibliotēkas lasītavā, kad kāda lasītāja bija tik ļoti aizrāvusies ar žurnāla “Burda” pētīšanu, ka viņas pavadonis nespēja pierunāt sievieti doties prom, lai viņi varētu paspētu nokļūt uz koncertu.

RTU bibliotēka arī šajā dienā neaizmirsa padalīties ar interesantu un aizraujošu pieredzes stāstu. Šoreiz mēs varējām lasīt par vecākās bibliotekāres Ingrīdas pieredzes braucienu uz Stambulas Bilgi universitātes bibliotēku.

Tāpat arī Cēsu Centrālās bibliotēkas darbinieki, tuvojoties “Bibliotēkas diena dzīvē” nedēļas noslēgumam, nebija zaudējuši spēkus un dalījās ar savu dienas stāstu sociālajos tīklos. Viņiem ir lielisks stāstnieka talants.

Sekojot līdzi Kursīšu bibliotēkas aktivitātēm, jāsecina, ka viņu lasītāji ir ļoti zinoši. Bibliotēku nedēļas laikā bibliotēkā notika lielais Krustvārdu mīklu minēšanas čempionāts, kurā trīs dažādas mīklas minēja 10 aktīvākie dalībnieki.

Foto no Kursīšu bibliotēkas draugiem.lv arhīva

Bauskas bibliotēka savā twitter profilā dalījās ar savu kolēģu Iecavas Ed. Virzas bibliotēka

s aktivitātēm – koku stādīšanu. Jauks bibliotēku nedēļas notikums. Prieks, ka bibliotekāri rūpējās ne tikai par informācijas un zināšanu saglabāšanu priekš sabiedrības, bet arī domā un darbojas, lai veidotu skaistāku dabu.

Foto no Bauskas bibliotēkas twitter arhīva

24.aprīlis – projekta piektā diena…

“Bibliotekāru darba un dzīves raibumi” ar šādu devīzi piekto projekta dienu iesāka RTU bibliotēka, savā blogā sniedzot bibliotekāru spilgtāko atmiņu fragmentu apkopojumu no viņu darba dzīves, vaļaspriekiem un citām aktivitātēm. RTU bibliotēkai izdevās izveidot brīnišķīgu atmiņu ceļojumu, papildinot to ar skaistiem fotomirkļiem. 🙂

Savukārt, Kokneses bibliotēkā piektā projekta diena aizritēja muzikālā gaisotnē, kur bibliotēkās telpās lasītājiem grāmatas tika izsniegtas mūzikas pavadījumā. Bibliotēkas twitter profilā ik pa brīdim parādījās ieraksti par to, kā mainās muzikālais repertuārs. Brīnišķīga ideja, lai radītu jauku atmosfēru bibliotēkas telpās.

Šajā dienā Jelgavas Zinātniskā bibliotēka savos sociālajos tīklos publiskoja videostāstu, kur bibliotēkas darbinieces Klinta un Viktorija pastāstīja dažus no jautrākajiem atgadījumiem viņu darba vietā. Noskatoties šo video, varam pārliecināties, ka reizēm bibliotekāra darbs ir arī mazliet bīstams, jo ir bijuši gadījumi, kad zaglīgi apmeklētāji bibliotekāram iekoduši rokā. 🙂

Foto no JZB twitter arhīva

Cēsu Centrālā bibliotēkas darbinieki šajā dienā saviem lasītājiem bija noorganizējuši vērienīgu pasākumu Bibliotēku pus-NAKTS, kur interesantās aktivitātēs bija iespēja iesaistīties gan lieliem, gan maziem bibliotēkas apmeklētājiem.

Alūksnes Tautas teātris Bibliotēku pus-NAKTĪ uzstājās ar Bibliotēku nedēļai atbilstošu teātra izrādi “Bibliotēkas stāstiņi”, kas iestudēta pēc Ivetas Krūmiņas stāstu motīviem.

Atraktīvās aktivitātēs projekta piekto dienu noslēdza arī Pelču bibliotēka, kura savus lasītājus aicināja doties Bibliopiknikā. Diskutēt par grāmatām var ne tikai bibliotēkā, bet arī svaigā gaisā. Bibliotekāriem izdomas netrūkst! 🙂

Foto no Pelču bibliotēkas Facebook arhīva

25 un 26.aprīlis – projekta sestā un septītā diena…

Lai gan šīs bija projekta “Bibliotēkas diena dzīvē” pēdējās divas norises dienas, bibliotēkas turpināja stāstīt par saviem piedzīvojumiem.

Projekta “Bibliotēkas diena dzīvē” aktīvi videostāstu veidotāji bija ne tikai Jelgavas Zinātniskā bibliotēka, bet arī LCB filiālbibliotēka Pārdaugava, kura kopā ar saviem lasītājiem izveidoja interesantu projektiņu – Kulteņmultenes – kurā tika izveidoti īsi videostāsti par to, kādas iespējas lasītājiem sniedz bibliotēka. Kulteņmultene Nr.1 un Kulteņmultene Nr.2

Pilsrundāles bibliotēka savus piedzīvojumus “Bibliotēkas diena dzīvē” aprakstīja savā blogā, pievienojot fotogrāfijas jeb kā viņi paši saka – fotokrikumi.

Pelču bibliotēka saviem mazajiem lasītājiem piedāvāja aizraujošu nakts lasīšanas maratonu “Biblionakts – 15”.

RCB Saulaino dienu bibliotēka par savu Bibliotēkas diena dzīvē aktivitātēm dalījās blogā, aprakstot un pievienojot foto ar spilgtākajiem nedēļas notikumiem:

“Šogad izdomājām, ka attēlosim bibliotēkas dienu bērna acīm skatītu, ar nelieliem mūsu komentāriem. Zīmējumu galvenais autors bija Mārcis.”

Par tiem lasi šeit.

Foto no RCB Saulaino dienu bibliotēkas bloga

Kopumā vērtējot Libday 2015, citēšu Pilsrundāles bibliotekāres Aelitas rakstīto:

“Libday manu darbu netraucē, tieši otrādi, liek aktivizēties un priecāties par katru sīkumu, ko pamanu, piedzīvoju un parādu kolēģēm.”

Jāpiekrīt Aelitas teiktajam, jo šis projekts ir lieliska iespēja bibliotekāriem izrauties no ierastā, rast jaunas idejas un gūt fantastiskas emocijas, ka mēs esam un mēs varam!

 LBB JSS vēlas pateikt lielu paldies visiem Libday 2015 dalībniekiem par izrādīto entuziasmu un aktīvo darbošanos! Paveiktais norāda tikai uz to, ka katrs atsevišķi un visi kopā mēs esam fantastiski! Ceram uz turpmāku sadarbību!

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.