Ierakstīts Vispārīgi raksti

Pirmā pieredze divu dienu ekskursijas organizēšanā

© Madara Vīlipa, 2015

Kamēr Latvijas galvaspilsētā norisinājās XI Latvijas skolu un jaunatnes dziesmu un deju svētki, Latvijas bibliotekāri un Vecāku žūrijas Tēvu akcijas uzvarētāji devās divu dienu ceļojumā uz Cēsīm un Lotes zemi Igaunijā. Finansiālo atbalstu sniedza Nīderlandes IBBY nodaļa starptautiska projekta ietvaros. Ceļojumā pievienojās arī Tuāns Dauks (Toin Duijx) šīs organizācijas sekretārs no Amsterdamas, kurš ir Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centra sens draugs, daudzu radošu abu valstu bērnu literatūras speciālistu iniciatīvu veicinātājs.

11.jūlija agrā pēcpusdienā visi satikāmies Rīgā, lai dotos uz Cēsīm. Pirms vietu ieņemšanas autobusā, braucējos bija redzams prieks par turpmākajām divām dienām, neskatoties uz to, ka daudzi jau bija mērojuši tālu ceļu uz Rīgu. Ceļojumā devās bibliotekāri, kuri visaktīvāk iesaistījās karnevāla gājiena “Gribu iet uz bibliotēku” organizēšanā savā reģionā un Vecāku žūrijas čaklākie lasītāji tēvi ar savām ģimenēm, kuru vērtējums elektroniskajā balsošanā par grāmatām uzvarēja loterijā. Bibliotekāri pārstāvēja teju visus Latvijas reģionus, savukārt tēvi bija no Rīgas, Kuldīgas un Madonas.

Lai brauciens autobusā būtu aizraujošāks, visiem braucējiem tika uzdots mājas darbs. Bija jāizvēlas viena bērnu/jauniešu grāmata, par kuru vēlas pastāstīt pārējiem. Izvēles bija dažādas – vieni stāstīja par savu mīļāko grāmatu, citi stāstīja par “Bērnu un jauniešu žūrijas grāmatām”, un vēl daļa stāstīja par grāmatām, kuras izmanto darba ikdienā. Grāmatas bija dažādas, tāpat arī stāsti par tiem. Katrs izdomāja savu veidu, kā prezentēt grāmatu – bija līdzi lelles grāmatu tēlu veidā, tika dotas darba lapas, uzdoti jautājumi, kā arī dalībniekiem bija jāiejūtas dzīvnieku tēlos, lai visi kopā lomās izlasītu pasaku. Bibliotekāru radošums ir neizmērojams un prieks par to, ka arī atvaļinājuma laikā viņi labprāt stāsta par grāmatām un spēj aizraut arī apkārtējos.

Cēsīs mūs sagaidīja kopīgas pusdienas un ekskursija zinātnes centrā Z(in)oo. Visiem bija iespēja izmēģināt dažādas aizraujošas aktivitātes un brīnīties par to, ka dabas likumi un zinātnes pieredze ir ik uz stūra. Tas aizrāva ne tikai bērnus, bet arī pieaugušos.

Izmēģinām neredzamo ģitāru. Bija jāuzvelk oranži cimdiņi un tad, skatoties ekrānā, jāspēlē ģitāra.
Izmēģinām neredzamo ģitāru. Bija jāuzvelk oranži cimdiņi un tad, skatoties ekrānā, jāspēlē ģitāra.

Pirms lietus mūs pārsteidza, paspējām apskatīt pilsētu un dzirdēt Imantdienu ģenerālmēģinājumu. Vēlā pēcpusdienā devāmies uz Cēsu centrālo bibliotēku, kur mūs ekskursijā izvadāja bērnu apkalpošanas nodaļas vadītāja Inese Majore un sociālo mediju speciāliste Lāsma Vasmane. Apskatījuši skaisti rekonstruēto bibliotēku, devāmies uz Valgu (Igauniju), kur nakšņojām. Apmetāmies Valgas apriņķa profesionālās izglītības centra kopmītnēs. Kamēr skolēniem brīvlaiks, tikmēr šajā studentu viesnīcā var apmesties ikviens. Nākamajā dienā devāmies uz Pērnavas pusi, lai apskatītu Lotes zemi. Pa ceļam piestājām kafejnīcā ar interesantu nosaukumu “Latvijas vēstniecība”, lai pabrokastotu.

Kafejnīca likās tik nozīmīga, ka tapa pat pirmā kopbilde.
Kafejnīca likās tik nozīmīga, ka tapa pat pirmā kopbilde.

Lotes zemē nonācām veiksmīgi un laiks arī mūs lutināja, taču bijām nedaudz apjukuši, jo bija tik daudz ko apskatīt, izmēģināt. Katrs devās, kur acis rāda. Aktivitāšu parkā, kas veltīta populārās animācijas filmas varoņiem, viss bija pārdomāts. Mājiņas tūlīt varēja atpazīt gan no grāmatas ilustrācijām, gan filmas epizodēm. Visi izgudrojumi, kuri aprakstīti grāmatā, bija tur atrodami. Blakus Lotes zemei ir Pērnavas jūras līcis, tur var pamērcēt kājas un nopeldēties. Vēsais laiks un vējš neatturēja bibliotekāres no peldes, jo teiciens “izkļūt biežāk ārā no komforta zonas” ir populārs darbīgo, radošo kolēģu vidū, kuri ikdienā strādā ar prasīgāko no lasītāju grupām – bērniem un pusaudžiem.

Lotes ciemā
Atceļā autobusā noskatījāmies filmiņu “Lote no Izgudrotāju ciema” un ar pozitīvām emocijām atgriezāmies Rīgā.

Informāciju sagatavoja:
Madara Vīlipa
Latvijas Nacionālās bibliotēkas
Bērnu literatūras centra galvenā bibliotekāre
E-pasts: Madara.Vilipa@lnb.lv

Autors:

Aktīva, radoša, draudzīga, saprotoša. LU SZF Bibliotēkzinātnes un informācijas maģistrantūras studente LBB JSS biedrs

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.