Posted in Bibliotēkas diena dzīvē

Es savā bibliotekā

© Linda Voropajeva, 2015

IMG_4563Es augumā esmu īsa, tāpēc šad tad bērnu barā ir grūti ievērot, kur ir bibliotekāre. Biežāk mani atpazīst kā to mazo meiteni bez kurpēm. Es esmu Linda un strādāju  RCB Sarkandaugavas Bērnu literatūras nodaļā jau gandrīz 4 gadus.

Manas un bibliotēkas attiecības sākās sen atpakaļ.

Bibliotēka man ir mīļa vieta jau no bērna kājas. Tas, kā es nonācu pie bibliotēkas, ir garš stāsts, kas sākās jau no brīža, kad sāku mācīties lasīt. Dienā, kad sniedzu dokumentus Latvijas Universitātē, aizmirsu par vēsturniekiem un septembrī uzsāku studijas Informācijas pārvaldības bakalaura studiju programmā, ko tagad turpinu maģistratūrā.

IMG_5798Varbūt bērnības pieredzes dēļ bibliotēku nekad neesmu uztvērusi kā vietu, kur strādā tie, kam patīk lasīt grāmatas. Un, starp citu, es arī nelasu vairāk kā iepriekš, pirms sāku strādāt bibliotēkā. Sabiedrībā aplami valda iesīkstējis uzskats, ka bibliotēka ir vidējā cilvēka brīvā laika pavadīšanas vieta.

Otrā kursa beigās es IMG_4428uzsāku darba gaitas RCB Sarkandaugavas filiālbibliotēkām uz pusslodzi. Atceros savu pirmo darba interviju. Tā ilga ~5 min. Ar mani sarunājās toreizējā RCB direktore Doloresa un personāla daļas vadītāja Alla. Pēc diploma iegūšanas, es kļuvu par pilntiesīgu Bērnu literatūras nodaļas darbinieku ar kuru rēķinās – pilnas slodzes bibliotekāri.

IMG_4525Ja es tagad aprakstītu vienu dienu savā bibliotekārajā dzīve, tad vairums padomātu, ka bibliotekāram jau nekas nav jādara. Lai gan, būsim godīgi, arī tagad vairums tā domā. Gribas vilkt nelielu paralēli ar to, ka šie lielie runātāji ar kas-tad-tur-ir-ko-mācīties-par-bibliotekāri/strādāt-bibliotēkā tekstiem bibliotēkai iet ar lielu līkumu un labu laiku vai vispār tur nav bijuši.

Vienmēr ar lepnumu esmu atbildējusi, ka strādāju bibliotēkā un nākamvasar būšu ar maģistra grādu Bibliotēkzinātnē un informācijā, uz ko pretī saņemu neizpratnes pilnus skatienus un jautājumus. Patiesībā 15h diennaktī es domāju/darbojos par un ap bibliotēku – vispirms par darbavietas aktualitātēm un tad par studiju lietām.

Ko tad īsti es daru un kā tas ir strādāt Bērnu literatūras nodaļā?

IMG_4862Tas nav tik viegli atbildams jautājums, jo katru dienu es daru kaut ko citu. Protams, vispirms es veicu savus pamatpienākumus ar lasītājiem un grāmatām, un audiovizuālajiem materiāliem. Bet daru arī vēl zemāk uzskaitīto:

  1. Es veidoju literatūras izstādes un tās papildinu ar audiovizuālo materiālu vai krāsojamajām lapām vai citiem uz vietas veicamiem uzdevumiem, kas attiecas uz izstādes tematiku. Bibliotēka vairs nav tā vieta, kur viss ir jāskatās tikai ar acīm un nedo’ die’s vēl uz mājām paņemt.
  2. Svētkos visas bibliotēkas dekorācijas ir manu roku veikums – svētku noskaņa gan mums, gan apmeklētājiem.
  3. Sadarbībā ar skolām rīkoju tematiskus pasākumus vai pirmās ekskursijas uz bibliotēku gan bērnudārzniekiem, gan skolēniem. Ir gandarījums pēc tam dzirdēt: “Bibliotēkā ir tik forši!”
  4. IMG_0183Spēlēju galvenās lomas Ziemassvētku uzvedumos (aktierprasmes ir pluss). Pēdējo reizi es biju Sarkangalvīte, gadu pirms tam – Ezis, vēl – Karlsons.
  5. Fonā klausos mūziku (it īpaši pēdējos jaunos albumus, kas tika iegādāti no janvāra), man droši var jautāt par tiem viedokli, tāpat kā par grāmatām.
  6. Skatos filmas, lai zinātu, ko ieteikt lasītājam, kam ir kāda nenoteikta vēlme.
  7. Spēlēju xBox spēles, lai būtu formā, kad pēcpusdienās atnāk bērni.
  8. Ir svarīgs arī darbs ar parādniekiem, mudinu vismaz atnest grāmatas.
  9. Pēcpusdienas darbojos kopā ar bērniem – mēs zīmējam, līmējam, veidojam un spēlējamies gan Pasaku istabā, gan xBox spēļu turnīros.
  10. Rakstu Bērnu bibliotēkas blogam par aktuālajiem pasākumiem vai to atskaties, kā arī vienkārši par kaut ko, kas mazajam apmeklētājam liktos interesanti.

Bez tieša darba ar bibliotēkas mazajiem lasītājiem, es palīdzu arī senioriem ar tehnoloģisko jaunumu apgūšanu. Es pati nelabprāt sekotu līdzi viedtālruņu un planšetdatoru evolūcijai un iespējām, taču tagad esmu spiesta to darīt. Reizēm pat trīs stundas rokos pa tīmekli meklējot, kā ar konkrēto ierīci izdarīt to, ko man tas onkulis prasa.

Arī  tālākizglītība ir svarīga, pasaule tik strauji mainās, ka arī bibliotēkai un tās personālam ir jāiet līdzi laikam. Es labprāt piedalos apmācībās, semināros, konferencēs, lai gūtu jaunas idejas, kā uzlabot savas bibliotēkas darbību un dalos arī ar kolēģēm. Bibliotēka ir vieta zināšanām un tā piemērota, lai izglītotos, ko es labprāt arī izmantoju: spēlēju vingrinājumus roku ātrumam un koordinācijai (apgūstu bungu spēli) un lietderīgi izmantoju bibliotēkas abonētās datubāzes studiju vajadzībām, par pašu krājumu nemaz nerunājot.

Katru dienu ir cita darbu kombinācija. Garlaicīgi nav nekad. Tas ir liels pluss bibliotekāra darbā. Visi darbi tiek darīti ar prieku, jo katrs dara to, kas viņam padodas vislabāk: kolēģe Ilze veido brīnišķīgas izstādes, savukārt Sarmīte labi tiek galā ar kavētājiem. Varētu jau šos pienākumus uzticēt citiem darbiniekiem…

Pēdējā brīdī netiek darīts nekas, viss vienmēr ir rūpīgi izplānots pāris dienas vai pat mēnešus iepriekš. Ar to mēs gribam parādīt sabiedrībā, ka lasītājs te, bibliotēkā, vienmēr ir gaidīts. Es ļoti novērtēju to, ka joprojām ir cilvēki, kam mēs to visu darām.

Advertisements

Autors:

Bibliotekāre

One thought on “Es savā bibliotekā

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s