Ierakstīts Grāmatas

Par dzīvi un grāmatām

© Elīna Sniedze, 2014

Jau kādu laiku apkārt klejo izaicinājums nosaukt 10 grāmatas, kas ietekmējušas vai mainījušas lasītāja dzīvi, un nominēt tālāk nākamos cilvēkus. Mēs nolēmām piedalīties bez īpaša uzaicinājuma, nedaudz pamainot noteikumus. Kurš gan teicis, ka bibliotekāri vienmēr stingri turas pie noteiktā? Mēs cenšamies pierādīt pasaulei, ka esam aktīvi un nebaidāmies pārkāpt noteikumus! Izdomāju, ka nosaukšu trīs grāmatas, bet izrādījās arī, samazinot grāmatu skaitu, nemaz nav tik viegli! Lai arī sabiedrībā valda uzskats, ka bibliotekārs neko citu nedara kā tikai lasa grāmatas, saprotu, ka man gan nav bijis daudz laika šai nodarbei, kā arī neesmu lasījusi tādas grāmatas, kuras būtu vērts ieteikt. Bieži vien ir grūti atcerēties, kas lasīts, tādēļ man patīk izmantot vietni Goodreads, jo tad varu aplūkot savā profilā izlasītās grāmatas.

"Māja bez grāmatas ir kā miesa bez dvēseles." /Cicerons/
“Māja bez grāmatas ir kā miesa bez dvēseles.”
/Cicerons/
 • Antuāns de Sent-Ekziperī “Mazais Princis” – Tā ir mana “bībele”! Grāmata pie manis atnāca svarīgā brīdī un ir bijusi ar mani visu laiku, varu citēt ne tikai dažus slavenos citātus, bet veselus fragmentus no grāmatas. Patīk šad un tad to atvērt kādā nenoteiktā lappusē un sākt lasīt, lai arī esmu lasījusi to simtiem reižu, vienmēr varu atrast kādu jaunu domu. Šī grāmata nav tikai bērniem, tā domāta arī pieaugušajiem.
 • Paulu Koelju grāmatas – Šis autors vienmēr spēj fantastiski izteikt vienkāršas lietas skaistos vārdos un autoru pat gribās dēvēt par konkrētu grāmatas žanru. Pie šī stila grāmatām varētu ierindot arī Elifas Šafakas (Elif Şafak) “Četrdesmit vārtu uz mīlestību”, brīnišķīga grāmata, lai uz pasauli un mīlestību palūkotos ar citām acīm.
 • Pavārgrāmatas un recepšu žurnāli – Laikam vēl neesmu redzējusi, ka kāds nominētu šādas grāmatas, bet šis nu ir mans hobija lauciņš, man ir ļoti daudz pavārgrāmatu un patīk iedvesmoties no tām.

Aicināju palīgā biedrus ieteikt 3 grāmatas, kas ietekmējušas, mainījušas dzīvi, palīdzējušas tikt pāri grūtībām.

Ella (Goodreads profils)

 • Vinnijs Pūks – šis jaukais rotaļu lācis jau kopš bērnības mācīja, kā meklēt piedzīvojumus un kā draudzēties. Šī grāmata ir jāpārlasa regulāri, jo katru reizi tajā saskati kaut ko citu, bet tā nekad neapniks.
 • Harija Potera grāmatu sērija – es uzaugu kopā ar to. Pirmā grāmata vienmēr asociējas ar maniem skolas laikiem, ar drēgniem vakariem un karstu tēju, ar draudzību un ar mīlestību pret pasakām.
 • Trešo grāmatu vai sēriju izvēlēties ir pārāk grūti. Katram dzīves posmam sava grāmata. Šajā dzīves posmā sāku lasīt Steampunk žanra grāmatas un varu ieteikt Geilas Karidžeras (Gail Carriger) sarakstītās grāmatas ar pārdabisko būtņu klātesamību. Nopietniem cilvēkiem ieteikšu palasīt vairāk bērnu grāmatas – tās bieži vien ir daudz labākas nekā pieaugušajiem domātā literatūra. Vai arī palasiet Teriju Pratčetu (Terry Pratchett).

Vita:

 • Vīvi Luika, Hedi Rosma – “Es esmu grāmata” – dialogs starp rakstnieci un žurnālisti. Saruna ietver dzīves pieredzes izkristalizētus rakstnieces atzinumus par fundamentāliem cilvēka esības jautājumiem. Mana viedā grāmatu grāmata.
 • Oskara Vailda, Kārļa Skalbes u.c. autoru un tautu pasakas – pasakas bērnībā bija iecienītāka lasāmviela. Esmu pārliecināta, ka tās savu ietekmi atstājušas, pat īsti nezinot, kā. Iespējams, devušas labāko iekšējo kodolu, kas manī.
 • Lūsija Moda Montgomerija “Anna no “Zaļajiem jumtiem”” un tās turpinājumi. Šajā grāmatā iedzīvojos apmēram 12 gadu vecumā. Anna ir viens no tēliem, kurai visdzīvāk esmu jutusi līdzi, spējusi identificēties un sapņojusi līdzi Annas sapņiem.
  Pieļauju, ka citudien šis grāmatu trio būtu citādāks. Lai kā – katra grāmata, kuru izlasām, mūs iespaido un atstāj savu iespaidu.

Viktorija:

 • Mihails Bulgakovs “Meistars un Margarita” – Vēl 2007. gadā, kad pasniedzējs Viesturs Zanders prasīja, kādas grāmatas mums patīk vai ko lasām, nosaucu tieši šo grāmatu. Balsoju par to arī “Lielās Lasīšanas” ietvaros. Bulgakova grāmatā ir vairāki sižeti, kas gredzena kompozīcijas veidā caurvij romānu, un, protams, galvenais akcents uz mīlestību, kurai nāve nav šķērslis. Svarīgs moments ir nobeigumā, kad Ješua kalps paziņo Volandam, ka Meistars un Margarita nav pelnījuši gaismu, bet mieru. Tie tika noindēti, bet pamodās jaunajā realitātē, kur viņi ir kopā. Tomēr Bulgakovs apraksta šo skatu kā agru pavasari, bērzu birzi, kur gribas pakārties. Vai viņi būs laimīgi šajā jaunajā vidē? Tas neļauj uztvert šo momentu kā viennozīmīgi laimīgas beigas jeb “happy end”.
 • Ļevs Tolstojs “Anna Kareņina” – Šo grāmatu izlasīju, kad mana bijusī priekšniece to atdeva atpakaļ. Skolas laikos šausmīgi nepatika Tolstoja darbi, īpaši “Karš un miers”, bet Anna Kareniņa izraisīja pavisam citas emocijas. Patīk ievadfrāze, ka visas laimīgas ģimenes izskatās vienādi, bet katrai nelaimīgai – sava nelaime.
 • Gandrīz visas grāmatas, ko uzrakstīja Jevgēņijs Griškovecs. Pēdējā, kuru izlasīju “Боль” (Sāpe*). Pirmo reizi ar viņa daiļrādi saskaros aptuveni 15 gadus atpakaļ, kad Latvijas Nacionālajā teātri bija viņa monoizrāde “Как я съел собаку” (Kā es apēdu suni*). Toreiz biļete maksāja tikai 4 Ls. Viņa stils ir ļoti dzīvs, krāsains, vienkāršs un tuvs. J. Griškoveca lugas tiek iestudētas Rīgas teātros. Krievu drāmas teātrī tiek rādīta izrāde “Ziema”, Latvijas Nacionālajā teātrī “Satisfakcija”, bet man patīk, kad viņš pats spēlē. Decembra beigās iešu uz viņa izrādi “+1”. Vislētākā biļete nu jau maksāja 25 Eur. Tuvinieki zina, ka “fanoju” par viņu vairāk par jebkādu rokgrupu, tāpēc uzdāvināja šo biļeti dzimšanas dienā.

Dace:

 • Es nevarētu teikt, ka grāmatas būtu ietekmējušas manu dzīvi, tās drīzāk ir bijušas manas kompanjones laba laika pavadīšanai, raisījušas pārdomas un paplašinājušas manu redzes loku. Ja man būtu jānosauc viena vienīga grāmata, kas ir ļoti tuva manai sirdij, tad tā būtu Lūsijas Modas Montgomerijas grāmatu sērija “Anna no “Zaļajiem jumtiem””, kas māca būt patiesam, atklātam, mīlēt dzīvi, sasniegt mērķus un nebaidīties no neveiksmēm un kļūdām

Mēs vēlamies šo izaicinājumu nodot Gāliņciema bibliotēkai, Kursīšu bibliotēkai un jebkurai citai bibliotēkai vai lasītājam, kas spēj nosaukt vismaz 3 grāmatas. Lūgums pēc tam komentāros ievietot saiti uz izaicinājuma aprakstu. Tas patiešām ir izaicinājums! 🙂

*Šī grāmata un izrāde nav tulkotas latviešu valodā.

Autors:

LBB JSS vadītāja, LBB valdes locekle, LR Patentu valdes Intelektuālā īpašuma informācijas centra vecāka referente

3 domas par “Par dzīvi un grāmatām

 1. Vot nespēju atcerēties autoru un grāmat nav blakus, bet nosaukums bija Būda. Tā nu tiešām mainīja manu dzīvi un skatījumu uz to, kas mūs sagaida pēc tās. Ņemot vērā, kam šajā laikā gāju cauri, varu teikt, ka grāmata bija tieši tas, kas man bija nepieciešams. Iesaku ikvienam.

 2. Ieraudzīju fotogrāfijā Aleksandra Grīna grāmatu “Dvēseļu putenis”, Ar šo grāmatu man saistās īpašs stāsts. Biju nolēmusi, ka tā grāmata nav man, neizlasot nevienu lapu. Taču skolā tā tika ielikta kā obligātā literatūra. Tad nu sāku lasīt. Izrādās, ka grāmata ir vienkārši fantastiska! Kāpēc negribēju lasīt? Tāpēc, ka mana vecmāmiņa to pārāk aģitēja. Neticēju, ka mūsu gaumes varētu sakrist. P.S. Arī lappušu skaits un tematika (Pirmais pasaules karš) nospēlēja savu lomu.

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.