Ierakstīts E-resursi,Lasīšana

Fastr Books – pašmāju virtuālā bibliotēka

© Ella Juhņeviča, 2014 | raksts pārpublicēts no Biblofox

Pavisam nesen man tika piedāvāta iespēja izmēģināt mūsu pašmāju aplikāciju Fastr Books – virtuālā bibliotēka tavā viedtālrunī vai planšetes datorā. Aplikāciju var iegūt caur Google play un AppStore. Pamatprincips ir līdzīgs kā Amazon Kindle Unlimited, par kuru nesen jau rakstīju – tā ir abonējama bibliotēka, kur par saprātīgu maksu ir pieejama diezgan plaša grāmatu kolekcija. Fastr Books bibliotēkas klāstā uz doto brīdi ir aptuveni 12 000 grāmatu 7 valodās, 284 no tām ir latviski. Mēnesī tiek pievienotas aptuveni 50 jaunas grāmatas – tā kā būs ko priecāties ilgu laiku. Aplikācija vēl ir izstrādes stadijā, tāpēc mēdz gadīties kādas kļūmītes vai mazi gļuciņi, tomēr tam nevajadzētu lasītājus aizbiedēt, jo kopumā aplikācija ir diezgan intuitīva un viegli lietojama. Tai ir vairākas priekšrocības, ja salīdzina ar citām lasīšanas aplikācijām, bet nu par visu pēc kārtas.

Fastr-Books-Discover2

Aplikācija ir viegli instalējama un acis priecē skaistais kataloga atvērums. Tikko atver kādu interesējošo grāmatu, uzreiz var to lejuplādēt savā ierīcē. Var meklēt grāmatas pēc dažādām kategorijām un dažādās sadaļās (piemēram, redakcijas ieteikumi). Katrai grāmatai seko saraksts ar līdzīgu literatūru, tas ir ļoti parocīgi meklējot viena žanra grāmatas.

Grāmatu klāsts tiek piedāvāts dažādās valodās, arī latviski. Tik ilgu laiku dzīvojot ārzemēs, esmu izslāpusi pēc lasīšanas dzimtajā mēlē. Grāmatu valodas izvēle atkarīga no pamatiestatījumiem, kad tiek atvērta bibliotēka – grāmatas tiek piedāvātas angliski, latviski, krieviski, vāciski, franciski, itāliski un spāniski. Manuprāt, šis ir tieši tas, kas mums, kā multikulturāliem un daudzvalodīgiem lasītājiem, ir vajadzīgs – viena aplikācija, kas fantastiski der visiem.

Pajautāju, kā tad ir ar autortiesību jautājumu – tā Latvijā ir bijusi ļoti sāpīga tēma pēdējos gados. Man ir bieži nācies saskarties ar labu resursu slēgšanu, jo tiek pārkāptas autortiesības. Mani mierināja, ka ir noslēgti līgumi ar izdevniecībām un šis jautājums ir atrisināts. Grāmatas, kas ir aizsargātas ar autortiesībām, ir pieejamas par maksu (maksāšana notiek ar punktiem). Viss godīgi. Perfekti, tad jau var sākt lasīt un grāmatas nekur pusceļā nepazudīs.

Lejuplādēšana aizņem vien dažas sekundes un uzreiz tiek piedāvāts grāmatu atvērt un lasīt. Atverot izvēlēto grāmatu var atrast “Play” pogu. Sākumā nesapratu, kam tā domāta, bet tikko nospiedu, uzreiz kļuva skaidrs, kāpēc ir šāds aplikācijas nosaukums – grāmatas teksts sāk mirgot gar acīm diezgan lielā ātrumā (lai gan šo uzstādījumu var mainīt), kas palīdz paātrināt lasīšanas procesu. Var lasīt arī ierastu tekstu bez šīs fīčas, tad lasītais teksts vairs ne ar ko neatšķiras no parastas e-grāmatas. Labi ir tas, ka var modificēt ātrlasīšanas iestatījumus – vārdu parādīšanās ātrums, fonta izmērs, vārdu skaits vienā “kadrā” utt. Ir pieejams arī nakts režīms, kas ir saudzīgāks acīm. Jauki, jo man patīk lasīt nakts laikā, bet vīram tas traucē un viņš uz mani rūc, lai slēdzu ārā visus gaismekļus. Ar šādu opciju nav jālien zem segas.

Katra lietotāja personīgā bibliotēka veidojas no tā, kādas grāmatas tiek lejuplādētas. Katrai grāmatai parādās progresa rādītājs procentos un lasītājs var redzēt, cik tālu ir ticis katrā grāmatā – kā atver grāmatu, nonāc vietā, kurā pēdējo reizi grāmatu lasīji. Laba grāmatzīme un izkrist no grāmatas arī nevar.

Un tagad par galveno – abonēšana un punktu sistēma. Šī aplikācija darbojas kā bibliotēka un grāmatas var lasīt abonementā vai “nopirkt” par punktiem. Abonements maksā ir 5,49 € mēnesī un katram abonementa lietotājam mēnesī tiek piešķirti 1000 punkti, par kuriem var “iegādāties” grāmatas. Par nākamo apmaksāto mēnesi punkti atjaunosies. Papildus punktus var pelnīt arī izlasot grāmatas (50 punkti) un iesakot aplikāciju saviem draugiem (100 punkti katram). Jauki, jo vairāk lasošu draugu un vairāk izlasi, jo vairāk vari iegādāties. Laba motivācijas sistēma. Abonementa grāmatas var lasīt arī bez punktu tērēšanas, bet, ja abonents iztecēs, tās vairs nebūs pieejamas. Par punktiem iegādātās grāmatas paliks. Abonementa iegāde un atjaunošanās tiek veikta caur PayPal vai ar norēķinu karti. Tas ir ērti, vienīgi vajag atcerēties, ka laicīgi jāatsakās, ja nevēlas abonēt uz nākamo mēnesi. Ja paskatās uz grāmatu klāstu un cenu par abonementu/punktiem, sanāk ļoti izdevīgi. Grāmatas veikalos maksā dārgi, bet caur aplikāciju par 5,49 € var iegādāties vidēji 3-4 grāmatas (atkarīgs no punktu cenas) + bez papildus maksas var lasīt citas grāmatas, kamēr aktivizēts abonements. Protams, Amazon līdzīgās bibliotēkas krātuve ir daudz plašāka, tomēr šeit var lasīt grāmatas 7 valodās. Ja angļu valoda nav tik augstā līmenī, lai visu saprastu un baudītu vārdu spēles, šī virtuālā bibliotēka ir daudz piemērotāka.

Protams, kā jau virtuālajai bibliotēkai, labumi ir daudzi – grāmatas neaizņem fizisku vietu, tās var lasīt jebkurā vietā no savas elektroniskās ierīces, jaunu grāmatu iegāde aizņem vien sekundes, grāmatas var lasīt tumsā un citas priekšrocības (lai gan lasīšana vannā nebūtu pats prātīgi, ja nav īpaša ūdensizturīga vāciņa). Papildus aplikācijas piedāvātajai bibliotēkai, grāmatas var pievienot arī no saviem failiem – caur sadaļu “General Settings” var uztaisīt system scan un pievienot savas grāmatas, kam ir epub formāts. Tādējādi, visas grāmatas var būt vienkopus un arī savām grāmatām var izmantot ātrlasīšanas funkciju. Iespēja pasvītrot un pievienot komentārus uz Android pagaidām vēl nav piedāvāta, bet drīzumā būšot.

Papildus aplikācijai, savu profilu var apskatīt caur mājaslapu. Tur var apskatīties savas grāmatas, abonēšanas statusu, pieslēgtās ierīces, kā arī iegādāties abonementu vai papildus punktus. Kompakti un ērti.

Aplikācija vēl ir izstrādes fāzē un tai Android versijā mēdz gadīties dažas kļūmes, kuras tiek aktīvi labotas:

  • Par punktiem iegādātās grāmatas var rādīties kā “corrupted” un nevērties vaļā. Šādos gadījumos, diemžēl, aplikācija jāpārinstalē, bet tas nenozīmē, ka iztērētie punkti pazudīs, grāmatas parādīsies atkal, kad pārinstalēšana būs notikusi un ieiesiet savā profilā. Grāmatas uzreiz gan nav redzamas, bet, atkārtoti tās lejuplādējot, tās atvērsies no vietas, kurā pēdējo reizi tika lasītas.
  • Reizēm grāmatas rādās kā balts ekrāns vai nedaudz “uzkaras”. Izejot no aplikācijas un tad ienākot atpakaļ, tās atkal darbojas. Ja uzkaras lappuses, tās var pāršķirt nomainot iestatījumus (pāršķirt lappuses ar skaņas regulatoru) vai aizejot atpakaļ uz nodaļas sākumu un atrodot vajadzīgo lappusi no jauna.
  • Mainot valodu, mēdz iesprūst izvēlnes nosaukumi.
  • Pagaidām nav iespēja uzklikšķināt un uzsākt ātrlasīšanu no lappuses vidus, tikai no lappuses sākuma.

Arī Roma netika uzcelta dienas laikā, tāpēc par šīm kļūmēm nevajadzētu īpaši uztraukties.

Mans personīgais vērtējums šai aplikācijai ir visnotaļ pozitīvs. Lai gan pagāja kāds brīdis, kamēr visu smalki izpētīju, lasīt grāmatas var uzreiz un tas neprasa nekādu lielo iedziļināšanos. Abonēšanas un punktu sistēma ir viegli saprotama un loģiska. Patīk tas, ka beidzot ir resurss ar plašu moderno grāmatu klāstu latviešu valodā, jo pārsvarā visi līdzīgie resursi aprobežojas tikai ar angļu literatūru. Dizains ir patīkams un intuitīvs. Nekā lieka. Iestatījumi viegli pielāgojami katra lasītāja vēlmēm. Esmu sajūsmā par ātrlasīšanas iespēju – man kā lēnam lasītājam tā ir īpaši noderīga. Eh, kāpēc studiju laikos tādu nebija – būtu daudz vairāk izlasīti visādi garlaicīgi, bet noderīgi resursi. Lai gan kļūmītes nedaudz traucē, tās nav tik lielas, lai sabojātu lasīšanas pieredzi. Izpētot bibliotēkas klāstu, es uzreiz atradu veselu lērumu ar grāmatām, kuras varētu mesties lasīt kaut tūlīt un bija nedaudz grūti koncentrēties uz visa resursa izpēti un aprakstīšanu. Nekas, man vēl ir gana daudz laika, lai nodotos lasīšanas priekiem. Īpaši man patika tas, ka grāmatas ir pieejamas ar visām krāsainajām ilustrācijām, ja tās ir paredzētas drukātajās versijās. Mans melnbaltais Kindle šajā jautājumā atpaliek. Kopvērtējumā noteikti iesaku šo resursu pamēģināt arī visiem, kam ir liela vēlme lasīt un ierīce, kas atbalsta aplikācijas.

2 domas par “Fastr Books – pašmāju virtuālā bibliotēka

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.