Ierakstīts Jaunie speciālisti Latvijā

Jaunā speciālista ikdiena nelielas pilsētas bibliotēkā

© Daiga Lapiņa, 2014

Vai esi izlasījusi visas grāmatas, kuras atrodas bibliotēkas plauktos? Vai nav garlaicīgi tikai sēdēt un lasīt grāmatas?

Šādi un līdzīgi jautājumi no vienaudžu puses vienmēr rosina uz pretjautājumu: kad pēdējo reizi tu esi bijis bibliotēkā? Vai tu vispār kādreiz esi bijis bibliotēkā?

Pirmkārt, Madonas novada bibliotēkas krājumā ir 39254 grāmatu nosaukumi – tos visus izlasīt ir praktiski neiespējami, turklāt katram ir savs interešu loks, iecienītākie autori un žanri.

Madonas novada bibliotēkas jubilejas pasakums

Otrkārt, Madonas novada bibliotēku dienā vidēji apmeklē 216 cilvēki, kuriem sniedzam uzziņas, palīdzam atrast nepieciešamo informāciju, apmācam darbā ar datoru, pildām tūrisma informācijas biroja funkcijas, palīdzot nopirkt aviobiļetes un piereģistrējot lidojumam. Projektizstrāde, projektu realizācija, pasākumu organizēšana un vadīšana, lietotāju apmācības, darbs pie bibliotēkas publicitātes, sadarbība ar dažādām institūcijām, izstāžu iekārtošana. Un vēl jau, protams, arī kopēšana, skenēšana, palīdzība pie dokumentu noformēšanas, e-pastu izveides, konsultācijas par rēķinu apmaksu internetbankās, par dažādu institūciju, piemēram, AS „Latvenergo” iesniegumu aizpildīšanu. Reizēm neatliek laika paēst pusdienas, kur nu vēl lasīt grāmatas.

Tie laiki, kad bibliotēkās strādāja „pelēkās peles” ar biezām brillēm un lielu copi un to vien zem darba galda darīja, kā adīja zeķes un lasīja grāmatas, sen ir pagājuši. Šobrīd bibliotēkas pārņēmuši „informācijas tīģeri” jeb „universālie kareivji” – daudzsološi, zinoši, izveicīgi, atraktīvi, komunikabli un moderni jaunie speciālisti, kuri nebaidās no izaicinājumiem, kuri labprāt pieņem visu jauno, iesaistās interesantos projektos, brīvi pārvalda vismaz 2 svešvalodas, prot pastāvēt par sevi un pārstāvēt savas bibliotēkas intereses.

BOBCATSSS 2007
Starptautiskā simpozija BOBCATSSS 2007 (Prāga, Čehija)
plakāta prezentācija par stereotipiem bibliotēkā

Bet te nu ir otra galējība – nereti bibliotēku darbinieku semināros un konferencēs raisās diskusijas par robežu novilkšanu. Ikdienā jebkuram bibliotekāram ir tik daudz pienākumu un ar katru gadu to paliek arvien vairāk, bet kur beidzas bibliotekārais darbs un kādas funkcijas bibliotēkai jāuzņemas? Tas vēl joprojām ir neatbildēts jautājums. Protams, visam jau ir savas robežas – mašīnu motorus mēs ārā nejaucam (ja vien tā nav īpaša ārpus darba aizraušanās) un arī pulksteņu mehānismus nelabojam.

Tā kā Madonas novada bibliotēka ir Madonas novada domes kultūras, izglītības un informācijas iestāde, tad cenšamies neizkāpt ārpus šīm robežām – esam klientorientēta, demokrātiska bibliotēka, kas nodrošina brīvu plašas informācijas pieejamību, sekmē mūžizglītības iespējas, veicina kultūras mantojuma apzināšanu un popularizēšanu.

Bibliotekāri ir tik gudri – jums taču jāzina tik daudz, pa kuru laiku to visu var paspēt? Izskanot šādiem jautājumiem, ir skaidrs, ka šis cilvēks bibliotēku apmeklē regulāri.

Uz tikšanos Latvijas bibliotēkās!

Daiga Lapiņa,
Madonas novada bibliotēkas
ES informācijas un uzziņu lasītavas vadītāja

3 domas par “Jaunā speciālista ikdiena nelielas pilsētas bibliotēkā

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.