Ierakstīts Jaunie speciālisti Baltijas valstīs,Jaunie speciālisti Latvijā,Konferences, kongresi, simpoziji,Pasākumi

Atskats uz 4CanGurus konferenci Preiļos

© Līva Lukjanova, 2014

Jauno bibliotēku un informācijas speciālistu konference 4CanGurus norisinājās Preiļu Galvenajā bibliotēkā 2014. gada 21. un 22. martā un tajā piedalījās ap 50 bibliotēku un informācijas speciālistiem no visām trim Baltijas valstīm. Man, šī raksta autorei, un manai kursa biedrenei Leldei bija iespēja piedalīties konferencē kā LBB JSS jaunajiem biedriem, kas bija interesanti un noderīgi, lai arī šobrīd vēl abas nestrādājam konkrētajā sfērā, toties ar aizrautību to apgūstam LU Informācijas pārvaldības studijās.

4CanGurus T-krekls

Konferences abās dienās dzirdējām un iemācījāmies daudz ko jaunu. Pirmajā dienā notika četras praktiskas nodarbības. Pirmo nodarbību vadīja organizāciju psihologs, personālvadības speciālists Uldis Pāvuls, kurš mūs iepazīstināja ar pozitīvu ieradumu veidošanu savas personīgās efektivitātes paaugstināšanai. Lekcija noderīga, jo uzzinājām, kas tad īsti ir personīgā efektivitāte un kā vispār notiek pozitīvu impulsu veidošana. Iemācījāmies kā aprēķināt efektivitātes koeficientu. Izrādās, ka tas nav nemaz tik sarežģīti – ņem pilnvērtīgi nodzīvoto laiku, dala to ar nodzīvoto laiku (atskaitei ņem 10 stundas, piemēram). Rezultātā iegūstam laiku, ko esam pavadījuši noderīgi un efektīvi. Lai veicinātu savu personīgo efektivitāti un turpinātu pilnveidoties, svarīga ir vēlme mainīties un mācīties, nospraust mērķus un virzīties pretī to sasniegšanai. Lielajā dzīves maratonā der atcerēties vienu ļoti svarīgu lietu, ko uzsvēra mūsu lektors – nav nekādas jēgas personīgajai efektivitātei un centieniem to paaugstināt, ja tam visam nav pa vidu pozitīvisma un jautrības! Turklāt, ja vēlamies, ko savā dzīvē mainīt, ir svarīgi sākt ar vienkāršām, viegli maināmām lietām, nepārspīlējot virzīties uz priekšu. Slikto ieradumu jānoķer kā peli aiz astes, mēģinot aizvietot to ar kaut ko lietderīgu. Tādas pavasarīgi motivējošas atziņas, vai ne?

Nākamo nodarbību par bērnu atraisīšanu un iesaistīšanu bibliotēkas aktivitātēs mums vadīja Preiļu Galvenās bibliotēkas darbiniece Vilhelmīne Jakimova, kura konferences laikā kļuva par LBB JSS jauno biedru. Savā nodarbībā Vilhelmīne dalījās personīgajā pieredzē darbā ar bērniem, atraktīvi iesaistot arī mūs, konferences dalībniekus, dažādās spēlēs un aktivitātēs.

Preiļu Krauklis un Vilhelmīne

Komunikācijas un bibliotēku interešu pārstāvniecības speciālists Kaspars Rūklis mums izstāstīja daudz interesanta par stāstniecību, kas pasaulē zināma kā storytelling. Lektors bija sagatavojis 21 padomu, kā pastāstīt aizraujošu stāstu. Uzzinājām, ka stāstot kādu pasaku, atgadījumu vai stāstu ir ļoti svarīgi ‘uzburt’ šo stāstu klausītājiem, ļaut tiem iztēloties galveno varoni, situāciju, emociju kāpinājumu un kritumu, domās uzzīmēt norises vietu. Stāstot ir svarīgi uzdot toni – mainīt intonāciju atbilstoši stāstījumam. Stāstniekam ir jāprot radīt tēlu un varoņus, ar ko konkrētajai auditorijai viegli identificēties, lai stāsts izklausītos personiskāks.

Stāstniecības lekcijai sekoja nodarbība – radošā darbnīca par īsfilmu veidošanu (stop motion movies workshop), ko vadīja Kokneses pagasta bērnu bibliotēkas darbiniece un mūsu sekcijas biedrs – Antra Vasiļevska. Konferences dalībniekiem bija lieliska iespēja pašiem izveidot īsfilmiņu, atraisot visu savu radošumu un izdomu, kā rezultātā tapa vairākas dažāda satura īsfilmas.

Pirmās dienas vakarā visiem interesentiem tika organizēta Preiļu Galvenās bibliotēkas vizīte, notika radoša T-kreklu apgleznošana un dalībnieki tika aicināti pievienoties groziņu jeb CakeCamp vakaram. Draudzīgā atmosfēra, bagātīgi klātais galds un dzīvā mūzika, ko mums izpildīja Cēsu Centrālās bibliotēkas muzikālais ansamblis, radīja nepiespiestu un patīkamu gaisotni.

Cēsu Centrālās bibliotēkas muzikāli vokālais ansamblis

Otrā diena tika veltīta grupu diskusijām un Baltijas valstu viesu prezentācijām pecha-kucha formātā, kas tiek veidotas no 20 slaidiem, kur katrs slaids ilgst 20 sekundes. No kaimiņvalstu dalībnieku prezentācijām uzzinājām par dažādām ar bibliotēku un informācijas zinātni saistītām lietām, piemēram, par informācijas speciālistu izglītības iegūšanas iespējām Igaunijas augstskolās. Vēl konferences dalībniekiem bija iespēja uzzināt ko vairāk par riteņbraukšanas ne-konferenci (kā to mēdz saukt paši informācijas un bibliotēku speciālisti) „Velobrauciens par bibliotēkām” (Cycling for libraries). Šogad vērienīgais velobrauciens norisināsies 2014. gada augustā Francijā. Taču nav jādodas uz Franciju, lai izbaudītu velobrauciena gaisotni, jo tepat, posmā Preiļi-Kauņa, laikā no 14. līdz 20. jūnijam norisināsies velobrauciens par bibliotēkām „Baltic Star”. Otrās dienas pēcpusdienas piedāvājumā bija brīvās izvēles programma ar iespēju apmeklēt Leļļu galeriju.

4CanGurus otrā diena

Pēc konferences dzirdētas tikai labas un sajūsmu pilnas atsauksmes, visi dalībnieki esot uzņēmuši milzīgu enerģijas devu. Kā LBB JSS jaunajam biedram, man jāatzīst, šī bija ļoti interesanta un iedvesmojoša pieredze, īsts pozitīvais lādiņš!

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.