Ierakstīts Bibliotēkas diena dzīvē,Bibliotēkas Latvijā

Viena diena priekšmetotāja un indeksētāja darbā

© Ināra Kindzule, 2014

Labrīt, mana darba diena ir sākusies! LNB Bibliogrāfijas Institūta Datu un zināšanu pārvaldības nodaļā strādāju tikai no 2013. gada 1. novembra. Pirms tam sešus gadus strādāju RTU Zinātniskās bibliotēkas Transporta filiālē. Tur mans galvenais darbiņš bija lasītāju apkalpošana, bet paralēli tam veicu arī dažādus citus iekšējos darbus: veidoju ierakstus e-resursu datu bāzē par transportu, veidoju minimālos aprakstus grāmatām, kuras vēl nebija ievadītas elektroniskajā kopkatalogā, norakstīju dubletes un novecojušās grāmatas un reģistrēju un apstrādāju visus filiālē ienākušos žurnālus.

Datu un zināšanu pārvaldības nodaļa mani sagaidīja un uzņēma ļoti draudzīgi! Pavisam mēs esam 15 darbinieki: nodaļas vadītāja, septiņi eksperti un septiņas priekšmetotājas.

LibDay Ināra Kindzule

Katrai priekšmetotājai ir iedalīta sava zinātņu nozare, parasti tās ir vairākas, kurā tiek priekšmetotas jaunās LNB grāmatas. Manējā ir – mūzika. Tā kā pagaidām vēl neesmu paspējusi apgūt nošu priekšmetošanu, tad priekšmetoju arī mākslas grāmatas. Lai veiktu šo darbiņu, ir nepieciešamas ne tikai zināšanas savā nozarē, bet arī ļoti labas svešvalodu zināšanas. Angļu valoda ir mūsu darba valoda, bez tās šajā darbā pavisam noteikti nevarētu iztikt, jo lielākā daļa mūzikas un mākslas grāmatu ir tieši angļu valodā! Esmu priecīga, ka varu atsvaidzināt savas angļu valodas zināšanas, jo citādi tās ikdienā netika pārāk cītīgi izmantotas! Šajos trīs darba mēnešos ir bijušas arī grāmatas vācu, franču, itāļu, spāņu, baltkrievu, ukraiņu, poļu, lietuviešu, slovāku, slovēņu, horvātu, serbu, sorbu, somu, zviedru un norvēģu valodās. Ja grāmatā nav kopsavilkuma angļu valodā, tad jāņem palīgā elektroniskā vārdnīca, lai saprastu, par ko ir šī grāmata. Vispirms ir jāiepazīstas ar grāmatas anotāciju, satura rādītāju un ievadu, pēc tam ar pašu grāmatu, lai varētu saprast, kādus priekšmetus tai piešķirt. Vēlams ir atrast visus iespējamos priekšmetus, pēc kuriem lasītājs varētu meklēt un atrast sev nepieciešamo grāmatu. Jaunu priekšmetu veidošanā mēs vadāmies pēc ASV Kongresa bibliotēkas autoritatīvajiem ierakstiem. Kad bibliotēku informācijas sistēmas Aleph 500 MARC formāta 600. laukos ir ierakstīti grāmatai piešķirtie priekšmeti, tad tiek meklēts UDK indekss un, visbeidzot, ja tā ir brīvpieejas lasītavas grāmata, tai tiek izveidots plauktšifrs.

LibDay Ināra Kindzule

Darbs ir intelektuāls, nepieciešama loģiskā domāšana un arī spēja koncentrēties. Bet tas ir arī ļoti interesants! Neviena diena nav līdzīga citai! Strādājot šo darbu, var iegūt padziļinātas zināšanas savā nozarē. Esmu ļoti priecīga, ka manējās ir mūzika un māksla, jo tās mani ir vienmēr interesējušas!

Šodien man ir grāmatas par rokoko laika franču gleznotāju Fransuā Bušē, franču impresionisma pārstāvi – talantīgo Bertu Morizo (par kuru līdz šim neko nebiju dzirdējusi – katru dienu es uzzinu kaut ko jaunu!), holandiešu un flāmu glezniecību 19. gadsimtā, 20. gadsimta akvarelistiem, Sezāna akvareļiem un amerikāņu mākslinieku zīmējumiem un akvareļiem. Tās visas ir no vairāk nekā 700 grāmatu lielā Tufta Universitātes zobārstniecības fakultātes emeritētās profesores Helmī Rozankovskas (ASV) mākslas grāmatu dāvinājuma LNB 2013. gadā.

LibDay Inara Kindzule 03

Kad savu darbiņu esmu paveikusi, apstrādātās grāmatas nododu kolēģēm Kataloģizācijas nodaļā tālākai apstrādei. Nekad iepriekš nevar zināt, kādas jaunas grāmatas mani sagaidīs rīt! Uz tikšanos mūzikas un mākslas pasaulē!


Raksts tapis projekta “Bibliotēkas diena dzīvē” ietvaros,
kas norisinās laikā no 10. līdz 16. februārim.


Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.