Ierakstīts Bibliotēkas diena dzīvē,Bibliotēkas Latvijā

Labs kolektīvs ir zelta vērts!

© Ance Bētiņa, 2014speciāli LBB JSS

Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas bibliotēkā diena iesākas mierīgi. Lai gan pāris nepacietīgākie lasītāji jau mīņājās pie bibliotēkas durvīm, rīta cēliens ir pats mierīgākais. Pirmie apmeklētāji apber ar izlasītajām grāmatām, un čaklākie lasītāji jau ķer pēc grāmatu jaunumiem. Kā saka – kas pirmais brauc, tas pirmais maļ.

LibDay Lita Vēvere (Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas bibliotēka)Bibliotēkas vadītāja Lita Vēvere laipni sagaida ikvienu bibliotēkas apmeklētāju. Darba dienas karstumā paspēj izdarīt ne tikai visus darbus bibliotēkā, bet arī izlabot skolēnu saražotos mājasdarbus, novadīt stundas kulturoloģijā un filozofijā, sniegt lieliskus padomus ne tikai skolēniem, bet arī kolēģiem, kas strādā plecu pie pleca ikdienā. Viņa, kas ir šīs bibliotēkas radītāja un māte, pateiks, kas kurā plauktā precīzi atrodas. Tādas jau ir tās mammas – viņas visu zina vislabāk!

Apkalpojam bibliotēkas lietotājus, ienāk gan skolēni, gan skolotāji. Kad bibliotēkā klusums, aktīvi rekataloģizēju grāmatas. Gribas visas savadīt Alisē! Kas var būt labāks redzot veselu grāmatu plauktu ar grāmatām, kur visas ir pievienotas sistēmā. Vai šī mācību gada laikā paspēšu savadīt? Domāju, ka jā!

Ap pusdienlaiku, kad daļai skolēnu ir brīvstundas, ienāk padsmit jauniešu un visiem obligātajā literatūrā ir nepieciešama kaudze grāmatu. Tad nu metu rekataloģizāciju pie malas un apkalpoju pēc grāmatām alkstošos skolēnus. Kad vilnis ir aizgājis, varu ievilkt elpu, izstaipīties un turpināt jau iesāktos darbus. Bibliotēkā ir jāprot pārslēgties no viena darba uz otru. Ātri un prasmīgi. Bet mēs to protam – bez šaubām.

LibDay Sanita Blūma (Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas bibliotēka)Iepriekšējā dienā tika atvestas jaunās grāmatas un šodien tās ir jāapstrādā. Ekonomikas pārzinātāja Sanita Blūma atnāk visu saskaitīt, pārskaitīt, pieskaitīt un atņemt. Bibliotekāram ir jāzina viss! Gudrā galva ar papīriem lieti noder arī rēķiniem un pavadzīmēm. Viņa lieliski apstrādā grāmatas, pārbauda pavadzīmes, noslēdz sūtījumus un savada grāmatas mūsu kolektīva piektās dāmas atmiņā – Alisē. Nepacietīgākie jau mīņājās izvēles priekšā, kuru grāmatu ņemt pirmo. Kura būs aizraujošāka un kura vairāk ies pie sirds. Cik labi būt bibliotekāram. Mums vienmēr ir iespēja paņemt jaunākās grāmatas un izlasīt tās pirmajām.

Pagājis mēnesis, kad esam nogādājušas materiālu makulatūrai prom no bibliotēkas. Bet še tev! Nepaiet ne pus diena, kad stūris lasītavā jau ir pilns ar grāmatām, ko pārskatīt, ielikt plauktā, paņemt sev vai atlikt makulatūrai. Draudzīgais aicinājums ir sācies!

Gunita Smiltāne – čaklais darba rūķis ar politikas un tiesību, kā arī Latvijas un pasaules vēstures zināšanām ir neatņemama kolektīva sastāvdaļa. Lieliski palīdz bibliotēkas darbā. Grāmatu plauktos vienmēr ir kārtība, un visas grāmatas ir saliktas tām atbilstošajās vietās. Vienmēr piedāvā savu palīdzību un nekad neatsaka, ja tā tiek viņai lūgta. Ja kādam būs nepieciešamība pēc politikas un vēstures grāmatām, tad lielisks palīgs un labas grāmatas ieteiks tieši Gunita.

LibDay Gunita Smiltāne (Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas bibliotēka)

Dienas dežurants ienes avīzes un žurnālus. Pirmā lieta kolektīvā ir izlasīt anekdotes (starp citu žurnālā “Ir” tās IR vislabākās). Visas esam līdz asarām un tas ievieš ikdienā patīkamu prieka devu. Aktīvākie un arī diemžēl skaļākie jaunieši lasītavas telpas pārvērš lielā spēļu zālē. Attīsta prātu un domāšanu, spēlējot šahu vai dambreti. Tās pie mums ir lielā cieņā. Arī līdzjutēji ir tikpat aktīvi, kā karstākajā hokeja spēlē – aizrāvušies un skaļi. Brīžiem jāiet pakušināt, bet pie tā jau tā lieta piederas. Tā vajag un bez tā nevar. Kad darbu daudz, vieglāk ir iemest acis novērošanas kamerās (kas pie mums ir uzstādītas lasītavā).

Datorlietotāji pie datoriem stāv rindās. Citiem vajag pārbaudīt e-klasi, citiem pabeigt iesāktos darbus un citi steidz izprintēt stundām nepieciešamos materiālus. Bibliotēkā datori ir visnoslogotākie. Cīņa par vietu pie šī elektronikas brīnuma ir spraiga.

Uz dienas beigām darbs ar datoru mani jau ir nogurdinājis. Ir jāatvelk elpa un jāizstaipās. Pakrāmēju grāmatas plauktos, piekārtoju plauktus, ieviešu precīzāku kārtību tajos, lai pašai un arī citiem būtu vieglāk orientēties. Tādā veidā var vieglāk iepazīt krājumu. Rekataloģizējot esmu aptaustījusi un apskatījusi katru bibliotēkā esošo grāmatu. Un ar katru dienu šīs zināšanas tiek nostiprinātas. Ir jāmāk orientēties, lai palīdzētu citiem.

LibDay Ance Bētiņa (Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas bibliotēka)Lūk viena grāmata no daiļliteratūras plaukta. Aha! Šī ir no vēstures un socioloģijas plaukta, šī no filozofijas, bet šī no mākslas nozares. Jo vairāk krāmējos, jo labāk pārzinu krājumu. Un jo vairāk zinu, jo vairāk vēlos paņemt mājās un izlasīt. Hmm.. varbūt paņemt šo? Nē! man jau padsmit grāmatas mājās uz galda stāv. Jāizlasa tās vispirms. Paņemšu vēlāk. Un tā katru reizi. Jāmāk novaldīties nesagrābjoties pilnas rokas. Bez mīlestības pret grāmatām bibliotēkā strādāt nav iespējams.

Man pieredze bibliotēkas darbā ir otro reizi, bet jāsaka atklāti – tādā kolektīvā kā pašreiz man nācies strādāt pirmo reizi. Tāda ir mazā kolektīva priekšrocība. Esam bibliotēka skolā. Valsts valstī. Un mūsu mazajā valstī viss ir lieliski. Darba diena iet uz beigām. Tiek pabeigti iesāktie darbi vai apjomīgākie nolikti maliņā – rītdienai. Slēdzam bibliotēku ciet un tad jau – līdz rītam!


Raksts tapis projekta “Bibliotēkas diena dzīvē” ietvaros,
kas norisinās laikā no 10. līdz 16. februārim.


Autors:

LBB Jauno speciālistu sekcijas viesautors

Viena doma par “Labs kolektīvs ir zelta vērts!

 1. Labdien, kolēģi!

  Ir ļoti liels lūgums nobalsot un pamudināt savus draugus, kolēģus, lasītājus nobalsot par
  Aglonas vidusskolas projektu Nr.5 Aglonas novadā
  “Mūsdienīga bibliotēka – mācību informācijas centrs skolā”. Vēlamies iegādāties IT, labiekārtot bibliotēku, lai visiem patīk.
  Balsošanas iespējas:
  1. Interneta portālā https://www.lmt.lv/lv/lmtlatvijai ar sociālo tīklu profiliem
  2. Ar īsziņu (tikai LMT klientiem), sūtot tekstu: Aglona5 uz numuru 1668
  Katra balss ir svarīga!!!
  Paldies par sapratni un atsaucību!
  Ar cieņu
  Aglonas vidusskolas bibliotekāre
  Valentīna Ondzule

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.