Ierakstīts Bibliotēkas diena dzīvē,Bibliotēkas Latvijā

Bibliogrāfa darbs

© Jurģis Celmiņš, 2014 | speciāli LBB JSS

2013. gada 19. novembrī es sāku strādāt Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bibliogrāfijas institūta Nacionālās bibliogrāfijas nodaļā par galveno bibliogrāfu. Pirms darba uzsākšanas Nacionālajā bibliotēka es nedaudz biju strādājis lietotāju apkalpošanā Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes bibliotēkā, tāpēc jaunais darbs bija atšķirīgs no iepriekš veiktā, jo tas pilnībā ir saistīts ar datora lietošanu, līdz ar to bibliotēkas apmeklētājus nav iespējams satikt.

Bibliogrāfiskais ieraksts LNB Analītikas datubāzei

Manos darba pienākumos ietilpst dažādu preses izdevumu un žurnālu analītikas veidošana. Galvenokārt es aprakstu tādus ikdienas preses izdevumus kā, piemēram, “Dienas Bizness”, kā arī dažādus žurnālus, kas tiek izdoti reizi mēnesī. Es aprakstu gan žurnālus par uzņēmējdarbību, piemēram, “Forbes”, gan arī tādus populārzinātniskus žurnālus kā “Ilustrētā Zinātne”. Tāpat es aprakstu žurnālu “FHM” u.c. Dažkārt ir jāapraksta arī reģionālie laikraksti.

Katru mēnesi man ir jāveic noteikts ierakstu skaits, izmantojot bibliotēku informācijas sistēmu ALEPH 500. Analītiskas ierakti tiek veidoti pēc noteiktas formas, ievadot informāciju MARC laukos. Veidojot aprakstu, ir jānorāda vispārīga informācija par aprakstāmo rakstu – raksta nosaukums, autors, lapaspuse, gads, personas, kas rakstā tiek citētas vai izsaka viedokli. Paralēli šai informācijai ir jānorāda arī specifiskāka informācija – jāpievieno UDK indekss un priekšmeti. Pēc tam, kad visa nepieciešamā informācija par rakstu ir norādīta, ir nepieciešams veikt visu pārējo izdevumā esošo rakstu bibliografēšanu.

Lai gan ikdienā veicamais darbs ir samērā vienveidīgs, jo visi ieraksti ir jāveido bibliotēku informācijas sistēmas ALEPH 500 noteiktā formā un laukos, katru dienu ir iespējams iegūt arvien jaunu informāciju, lasot aprakstāmos žurnālus un preses izdevumus. Lielākā daļa no aprakstāmajiem izdevumiem ir man interesējoši. Iespēja lasīt jaunākos žurnālus un preses izdevumus bez maksas var uzskatīt par vienu no šī darba bonusiem.

Veicot rakstu aprakstīšanu, darba diena paiet ļoti ātri, jo katru nedēļu ir jāapraksta arvien jauni preses izdevumi, bet veidojot katru jaunu aprakstu ir nepieciešams iedziļināties konkrētā raksta saturā, kas dažos gadījumos aizņem vairāk laika. Lai rakstu būtu iespējams aprakstīt precīzi un ātri, strādājot ir nepieciešams koncentrēties.


Raksts tapis projekta “Bibliotēkas diena dzīvē” ietvaros,
kas norisinās laikā no 10. līdz 16. februārim.


Autors:

LBB Jauno speciālistu sekcijas viesautors

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.