Ierakstīts Semināri

Laime slēpjas attīstībā

© Dace Ūdre, 2013

Saka, ka agrāk zāle bija zaļāka un debesis zilākas, bet ja nu es pateiktu, ka dzīve ir koša un pārsteigumu pilna šeit un tagad. Es pati par to pārliecinājos, kad nolēmu piedalīties jaunatnes līderu apmācību meistarklasēs, kuras noritēja 21. oktobrī Siguldā, viesu nama “Brūveri” teritorijā.

Nereti mēs paši neapzināmies, cik ļoti mums ir nepieciešamas pārmaiņas, un esam ierakušies savos darbos tik ļoti, ka noraidām jebkuru piedāvājumu vai iespēju. Taču tieši spontāna, sev netipiska darbība var radīt tik ļoti pietrūkstošo radošuma dzirksti, svaigu skatījumu uz lietu būtību. Jaunas idejas var rasties arī no vienkāršas sarunas ar cilvēku, ar kuru savā ikdienā nebūtu saticies. Un tā notika ar mani. Tā vietā, lai meklētu simts un vienu atrunu, kāpēc palikt savā ierastajā vidē, es pateicu “jā” kolēģes piedāvājumam un aizpildīju pieteikuma anketu, un kļuvu par vienu no 50 jauniešiem, kas piedalījās pieredzes izglītības meistarklasēs.

Meistarklases organizēja starptautiskā pieredzes izglītības akadēmija “Via Experientia” un neformālās izglītības biedrība “Eži”. Tās vadīja pieredzējuši treneri no Lietuvas, Beļģijas, Itālijas, Islandes un Latvijas. Meistarklases noritēja astoņās grupās, kurās, veicot dažādus uzdevumus, mums bija iespēja izzināt pašiem sevi, pilnveidot savas prasmes strādāt komandā, iepazīt vienam otru un atrast līderi sevī. Mēs mācījāmies pieņemt lēmumus, kā arī izvērtēt savas darbības vai bezdarbības iemeslus un rezultātus. Šāda veida pasākumi tik ļoti atšķiras no ierastajām konferencēm, kuru ietvaros klausītājiem jāsēž un jāpieraksta atziņas savos blociņos, lai varētu savam darba devējam iesniegt formālu atskaiti.

Gaujas tilts

Uz pasākuma norises vietu devos kājām. Īsi pēc deviņiem izkāpu Siguldas dzelzceļa stacijā un devos Gaujas tilta virzienā. Pēc gandrīz stundu ilga pārgājiena pa Siguldas takām un stāvā kāpiena līdz Krimuldas muižai man izdevās sasniegt Mednieku ielu, kur mani laipni savā mašīnā uzņēma neliela grupa jauniešu, kuru gala mērķis bija tieši tāds pats kā man. No rīta visi pasākuma dalībnieki pulcējās pie ugunskura, virs kura bija iekārts katliņš ar siltu zāļu tēju. Vēlāk, kad bijām sapulcējušies nojumē, kas atradās otrpus dīķa, un aprunājos ar vairākiem dalībniekiem, es sapratu, ka gandrīz visi meistarklašu dalībnieki ir aktīvās atpūtas piekritēji: daļa darbojas kādā no piedzīvojumu vai aktīvā tūrisma organizācijām, citi pašmācību ceļā ir apguvuši staigāšanu pa virvi vai kādu citu neparastu nodarbi. Katrā ziņā apģērbs un apavi var daudz ko pateikt par cilvēka nodarbošanos vai brīvā laika pavadīšanas interesēm.

Jaunatnes līderu apmācību meistarklašu dalībnieki

Meistarklases noritēja brīvā dabā. Es pievienojos trešajai grupai “Exploring my choices at the edge”, kuru vadīja Raminta no Lietuvas un Gerts no Beļģijas. Dienas gaitā mēs iesaistījāmies aktivitātēs, kuras ļāva apzināt savas komforta zonas robežas. Komforta zona ir vide, kurā tu jūties drošībā. Tā ir vide, kurā viss iet savu ierasto gaitu. Ar katru dienu, ar katru minūti šī komforta zona sašaurinās, taču, ja tavā dzīvē ir vieta izaicinājumiem (ja tu pieņem lēmumus, ja tu izvirzi mērķus un rīkojies, lai šos mērķus sasniegtu), tu pilnveidojies un paplašini savu komforta zonu. Nav obligāti jārīkojas radikāli, piemēram, jālec ar izpletni, lai izrautos no savas komforta zonas, pietiek ar dažu vienkāršu paņēmienu ievērošanu, lai tava ikdiena taptu interesantāka un tu kļūtu apmierināts ar savu dzīvi.

Mūsu grupas dalībnieku reģistrācijas lapa

Pēc nelielas iesildīšanās mēs veicām virkni uzdevumu, kas ļāva mums iepazīt savus grupas biedrus, varētu pat teikt, ka mums bija iespēja eksperimentēt ar savām un savu grupas biedru uzticēšanās robežām. Piemēram, mēs sadalījāmies komandās pa pieci. Katram no mums bija uzdevums nostāties starp pārējiem četriem komandas biedriem un ar aizvērtām acīm, saglabājot miera stāju (ar kopā saliktām kājām kā alvas zaldātiņam), šūpoties tādā kā kritienā. Pārējiem komandas biedriem vidējais komandas biedrs ir jāuzķer (neļaujot nokrist) un jāatgriež sākotnējā pozīcijā. Jāsaka, ka uzdevums nav no vieglajiem ne cilvēkam, kas stāv pa vidu, ne tiem, kas stāv apkārt.

Visspilgtāk man atmiņa palika divi uzdevumi. Pirmais uzdevums paredzēja sava grupas biedra ķeršanu atmuguriskā kritienā no paaugstinājuma (šinī gadījumā no trepēm). Komandai bija jāvienojas par vispiemērotākās ķeršanas metodes izvēli, bet cilvēkam, kurš krita, bija jāizvēlas, no kura pakāpiena krist. Šis uzdevums paplašināja komforta zonu ne tikai tam cilvēkam, kurš izvēlējās krist, bet arī grupas biedriem, kuri uzņēmās atbildību par kritiena drošību. Pārsteidzoši bija tas, ka ar katru nākamo reizi mums izdevās nostiprināt savu pārliecību un ķeršanas tehniku, līdz viens no mums pieteicās krist no paša augstākā atļautā pakāpiena. Pakāpiena izvēle bija jāsaista ar kādu konkrētu savu dzīves mērķi – jo augstāks mērķis, jau augstāks pakāpiens. Es biju pirmā, kura pieteicās krist, taču mana kritiena dēļ viena meitene tika pie zilas acs. Tā bija ļoti laba pieredze, no kuras mācījās visa grupa, un, izvērtējot visus plusus un mīnusus, mēs, kā grupa, nolēmām, ka turpināsim dalību uzdevumā.

Šūpoles pie viesu nama “Brūveri”

Otrs uzdevums bija saistīts ar individuālo mērķu izvirzīšanu. Mēs sastājāmies aplī, mums katram tika aizsietas acis un dots uzdevums pavadīt 15 minūtes bez sarunāšanās. Mēs paši varējām nolemt, ko šajā laika posmā darīt. Vienīgais ierobežojums – mēs nedrīkstējām pamest zāliena teritoriju. Kā izrādījās, daži no mums bija nosprauduši mērķi sasniegt kādu konkrētu objektu, piemēram, šūpoles (ļoti populārs gala mērķis) vai mājas stūri, citi pārvietojās pa teritoriju, lai satiktu pārējos grupas biedrus (viens no dalībniekiem pat bija izvirzījis mērķi satikt pēc iespējas vairāk pārējos grupas biedru un apkampt tos). Es no sākuma biju nolēmusi palikt uz vietas, man tas itin veiksmīgi izdevās, bet ar katru nākamo minūti pie manis pienāca kāds no grupas. Tālumā sāka atskanēt svilpieni, pēc tam kāds sāka sist plaukstas. Un arī es sāku pārvietoties, meklējot izdzirdēto skaņas avotu (mani virzīja interese). Ja man visapkārt nebūtu manāma kustība un kāds no dalībniekiem nebūtu sācis radīt skaņas, es būtu nostāvējusi uz vietas varbūt pat visu atvēlēto laiku. Interesanti, ka mūsu grupā bija tādi dalībnieki, kuri, atrodoties uz vietas (nosacītā drošībā – komforta zonā), it nemaz nejutās komfortabli, viņiem bija garlaicīgi, tāpēc viņiem bija nepieciešama apstākļu maiņa. Šāda veida uzdevums ļauj atklāt uzdevumā iesaistīto dalībnieku rakstura īpašības un paradumus.

Pēc katra uzdevuma sekoja gūtās pieredzes analīze: ko mēs darījām, kāpēc mēs to darījām, kādas sajūtas mūs pārņēma. Šķiet, šis bija visgrūtākais uzdevums mums visiem – atvērties un atklāt savas domas un sajūtas.

Iedvesmai piedāvāju iepazīties ar virkni neformālās izglītības metodēm, kuras atkarībā no mērķa var tikt dalītas iepazīšanās, ledus laušanas, komandu veidošanas, ideju vētras, grupas saliedēšanās, uzmundrinošās, relaksācijas un cita veida aktivitātēs.

Brīnumi notiek tur, kur beidzas mūsu komforta zona

Mēs esam laimīgi, kad mēs apgūstam ko jaunu un pilnveidojamies, kad ir iespēja uzlabot sava darba rezultātus, kad izvirzām mērķus, kuru sasniegšanai ir jāiegulda liels darbs. Vai esat kādreiz aizdomājušies, kas motivē maratonu skrējējus noskriet vairāk, noskriet ātrāk? – Tieši tā, viņi ir atraduši veidu, kā savā ikdienā pilnveidoties, izvirzot jaunus mērķus un paplašinot savu komforta zonu. Un šo laimes sajūtu, ka esi motivācijas pilns, varam atrast arī mēs, galvenais ir neapstāties pie sasniegtā.

Autors:

LBB valdes locekle, LNB nacionālo digitālo informācijas resursu komplektēšanas eksperte

2 domas par “Laime slēpjas attīstībā

  1. Ļoti interesants pasākums. Man personīgi patīk ik pa laikam iziet ārpus savas komforta zonas un pamēģināt ko pilnīgi jaunu. Esmu piedalījusies komandas saliedēšanas pasākumos un ir daudzi veidi, kā likt cilvēkiem sadarboties. Katrā ziņā, šādi pasākumi vienmēr ir interesanti un noderīgi 🙂

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.