Ierakstīts Bibliotēkas pasaulē

Birmingemas publiskā bibliotēka

© Ella Juhņeviča, 2013

Birmingemas bibliotēka

Varbūt jau būsiet dzirdējuši par lielāko publisko bibliotēku Eiropā, kura savas durvis apmeklētājiem vērusi vaļā šī gada 3. septembrī. Jā, runa ir par Birmingemas publisko bibliotēku Anglijā (Library of Birmingham). Dzīvojot šajā pilsētā jau gandrīz 4 gadus, esmu sekojusi līdzi visām ēkas būvniecības stadijām. Kad pirmo reizi šeit ierados, tajā vietā vēl bija parka laukums, bet šobrīd tur atrodas funkcionāla 10 stāvus augsta ēka ar modernu aprīkojumu, skaistu interjeru un lielu pieejamo informācijas daudzumu.

Birmingemas pašvaldība atbalstīja šo projektu cerībā uz to, ka pilsēta iegūs ne vien jaunu apskates objektu, bet palīdzēs mainīt pilsētas kopējo tēlu. Ēkas atrašanās vieta nav nejauša, tā atrodas blakus slavenai koncertzālei un ir savienota ar teātri, kas palīdz pozicionēt Birmingemu kā kultūras pilsētu. Ēkas arhitekte ir Francine Houben, un projekts izmaksājis 188,8 miljonus mārciņu. Tā ir būvēta modernajā jeb High-tech stilā, un tajā ir iepīta simboliskā pilsētas vēsture, piemēram, metāliskie apdares riņķi simbolizē industriālo revolūciju. Ja mums tiek būvēta Gaismas pils, tad šī jau pabeigtā ēka tiek dēvēta par Tautas pili (People’s Palace), bet nu šoreiz raksts nav par salīdzināšu, bet gan par konkrēto bibliotēku. Interese par jauno bibliotēku ir milzīga – jau pirmajā nedēļā to apmeklēja gandrīz 84 000 cilvēki. Lielu ažiotāžu ēkas atklāšanas ceremonijā sacēla Malalas Yousafzai uzruna par to, ka grāmatas uzveiks terorismu. Ar videomateriāliem par bibliotēku var iepazīties šeit.

Laiks, kad strādāju ar šo bibliotēku saistītajā projektā un tīrīju grāmatas, pavēra man iespēju iepazīt bibliotēkas apslēptos dārgumus. Bibliotēkas krājumā ir vairākas ekskluzīvas kolekcijas. Man personīgi visvairāk patīk Šekspīra kolekcija, kurā ir arī izdevums latviešu valodā, un Pārkera kolekcija, kas apvieno dažādas bērnu grāmatas un spēles sākot ar 1538. gadu. Lai pasargātu grāmatas, liela daļa ir ievietota bibliotēkas slēgtajā krājumā. Uz mājām ir iespējams paņemt vairāk nekā 100 000 grāmatu, kā arī filmas un dažādus dokumentus no mūzikas kolekcijas.

Bērnu nodaļa
Pasākumu mājiņa

Jaunajā ēkā regulāri notiek dažādi pasākumi – izstādes, koncerti un izrādes. Blakus galvenajai ieejai atrodas “mājiņa”, kurā var iepazīt dažādas interesantas lietas, piemēram, senatnīgiem robotiem veltītajā nedēļā tur varēja atrast grāmatas un filmas par šo tēmu, kā arī pats varēji būvēt savu robotu no dažādiem nevajadzīgiem priekšmetiem un apskatīt citu cilvēku veidotos robotus.

Mūzikas nodaļa
Mājas abonements – arī šeit var ērti pasēdēt

Iekštelpas ir ļoti plašas un labi mēbelētas. Katram ir iespēja atrast kādu ērtu stūrīti, kur apsēsties. Netrūkst arī dažādu elektronisko iekārtu – datori, kopētāji, elektroniskie katalogi, interaktīvie galdi un pat elektroniski bīdāmie grāmatplaukti. Brīvpieejas krājuma plaukti ir ērti sasniedzami, lai gan izvietojums ir vairāk dizaina nekā praktiskais risinājums, tomēr orientēties nav pārlieku sarežģīti. Katrs stāvs ir veltīts konkrētai tēmai, un uz augšējiem stāviem var nokļūt ar eskalatoru, parasto vai skaisto stikla liftu, vai pa kāpnēm. Augšējos stāvos ir divas apskates terases, no kurām paveras plašs skats uz pilsētu. Abas terases ir apzaļumotas un aprīkotas ar soliņiem. Īpaši patīkami tur atrasties saulainā dienā. Pašā augšējā stāvā ir Šekspīra Memoriāla telpa. Padomāts ir arī par interesantu un labi ierīkotu bērnu nodaļu, kur ērti jutīsies ne vien bērni, bet arī vecāki. Mani iespaidi ir visnotaļ pozitīvi, īpaši jau tāpēc, ka visur ir pieejama informācija par bibliotēku un tās iekārtojumu. Atmosfēra ir relaksēta un lasītājam draudzīga – var just, ka ēka tiešām celta apmeklētājiem.

Galvenā ieeja
Bērnu nodaļa
Viena no terasēm
Ātrijs, kur notiek priekšnesumi
Informācijas stends
Kafejnīca
Ēkas vidusdaļa
Eskalators uz lasītavām
Ēkas vidusdaļa
Ātrijs no augšas – laba vieta, kur baudīt sauli

***
Foto: Ella Juhņeviča

2 domas par “Birmingemas publiskā bibliotēka

  1. Forši redzēt, ka šis projekts ir beidzot pabeigts. Atceros, ka dažus gadus atpakaļ piedalījos jaunās Birmingemas bibliotēkas ekskursijā, un mēs varējām apskatīt bibliotēku tikai no ārpuses. Paldies par ieskatu iekštelpās! 🙂

    Vai bibliotēkas krājums no tirdzniecības centra ir pilnībā pārvests uz jauno ēku? Un kas tagad atrodas bijušajās bibliotēkas telpās?

    1. Cik man zināms, viss ir pārvests, tomēr daudzas grāmatas vēl nav izpakotas un sakārtotas. Daudzi iekšējie darbi vēl ir paveicami, bet pamazām viss tiek kārtots.
      Vecā ēka tiks demolēta. Godīgi sakot, mani personīgi tas neapbēdina, jo tur bija daudz nepilnību. Vecā ēka ir neglīta un nefunkcionāla.

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.