Ierakstīts Konferences, kongresi, simpoziji

IFLA 79. ģenerālkonference “Nākotnes bibliotēkas: bezgalīgās iespējas” – ceļojuma apraksts

© Viktorija Moskina, 2013

Singapūrā, kā arī citās tropiskajās valstīs, klimats maina paražas. Esmu priecīgs par to, ka apmeklēju Singapūru, bet pametu to bez nožēlas. Ja kādreiz atgriezīšos tur, tad bez prieka un tikai piespiedu kārtā.

Ivans Gončarovs. Fregate “Pallada”, 1853. gada jūlijs

Viktorija Moskina Dienvidaustrumāzijas galējā sauszemes punktā
Viktorija Moskina Dienvidaustrumāzijas
galējā sauszemes punktā

Krievijas ceļotāja 160 gadus atpakaļ pierakstītais atzinums par Singapūru ļoti labi saskan ar priekšstatu, kāds radies pēc astoņām Singapūrā pavadītajā dienām. Neskatoties uz faktu, ka šajā valstī valda ideāla kārtība, nav noziedzības, nav narkomānu, visi pārvalda angļu valodu, pārtikas cenas ir salīdzinoši zemas un visapkārt uzcelti astotā pasaules brīnuma klases kultūras un izklaides objekti, es pirmo reizi dzīvē neiemetu monētu strūklakā, lai atgrieztos šajā zemē. Bet par visu pēc kārtas… Lidojums uz Singapūru bija jauns piedzīvojums. Nekad neesmu lidojusi 12 stundas pie tam divstāvu lidmašīnā. Ierašanās Singapūrā drusku aizkavējās pērkona negaisa dēļ. Laiks bija mākoņains, par ko es sākumā nobēdājos, bet visas turpmākās dienas, kad 80% gadījumu bija apmācies laiks, es tikai priecājos. Pirmais iespaids – “nav jau tik karsts” – pārgāja, tiklīdz es izgāju no kondicionēšanas iekārtu atdzesētajām telpām. +32 grādi dienā un vismaz +25 – naktī nav tas sliktākais. Diennakts saunas efektu sniedz 75% mitrums, kas apvij tevi līdz pēdējai ādas porai. Vienīgā iespēja ar kājām mērot kilometru garus attālumus bija no galvas iemācīties svarīgākos pazemes maršrutus. Vairāk nekā 5 miljoniem cilvēku dzīvojot platībā, kas pēc izmēra līdzinās Rīgas un Rīgas rajona teritorijai, Singapūras iedzīvotājiem nebija citas izvēles, kā iemācīties celt debesskrāpjus un rakt tuneļus. Pazemē atrodas metro un tirdzniecības centru kompleksi, kas ir savienoti savā starpā. Var ieiet vienā pilsētas daļā un iziet ārā pavisam citā. Kā atzina vietējie iedzīvotāji, nacionālais vaļasprieks: iepirkšanās un ēšana.

Ceļš uz līča dārziem. Metro stacijas tunelis

Pusdienu un konferences saviesīgo pasākumu laikā es nogaršoju visus iespējamos ēdienus: ķīniešu, malaiziešu, indiešu, taizemiešu u.c. Man negaršoja gandrīz nekas. Galvenā problēma: es neēdu zivju ēdienus, bet Klusā un Indijas okeānā krasta virtuve ir bāzēta uz jūras produktiem. Otrā problēma: lielākajā daļā ēdienu ir izmantotas garšvielas un mērces, kas ir ļoooti asas. Kad IFLA Jauno speciālistu īpašo interešu grupas pārstāvji, kas LBB JSS biedriem pazīstami no Cycling for Libraries un IFLA Library Creative Laboratory, uzaicināja mani pusdienās, es nopriecājos, ka beidzot nogaršošu indiešu ēdienus. Jā, tas izmaksāja lēti (kādus 2,50 latus), bet dzīvē izskatījās pēc Guantanamo cietuma pusdienām, kas dāsni apkaisītas ar jalapeno pipariem.

Guantanamo cietuma pusdienu komplekts
Guantanamo cietuma pusdienu komplekts

Dienas laikā Singapūra atstāj pelēcīgu iespaidu, jo dzīve sākas tikai tumsai iestājoties, un tā iestājas agri. Valsts atrodas aptuveni 176 km attālumā no ekvatora, tāpēc pat augustā vidū melna nakts būs plkst. 19:30, un tā ir visu laiku. Tas nozīmē, ka pat Jāņos saule ceļas septiņos no rīta un riet pēc septiņiem vakarā. Vakara atpūtas brīžos es sēdēju upes krastā, ēdu saldējumu un vēroju gaismas atspulgus ūdenī. Vienreiz man gadījās izmēģināt ūdens taksometra pakalpojumus (šis prieks maksāja tikai 1,30 latus), kad apkārt notiekošo varēja vērot no malas: tūristus, kafejnīcas, mūziku, gaismas…

Singapūra naktī
Singapūra naktī

Parasti es cenšos apskatīt pilsētas no ūdens un no augstuma. Visaugstākais Singapūras skatu laukums atrodas 191 metru augstumā, uz viesnīcas Marina Bay Sands jumta ar lielāko panorāmas baseinu (baseina pakalpojumus var izmantot tikai šīs pieczvaigžņu viesnīcas iemītnieki). Ieejas biļetes maksa 8,60 lati. Vēl varēja aiziet uz restorānu, iedzert alu par 16 latiem, tad panorāmu varēja vērot “par velti”. Tā vietā es aizgāju uz pasaules lielāko panorāmas ratu Singapore Flyer, kura augstums ir 165 metri. Ieejas maksa 14,20 lati. Daži tic, ka pat viens aplis ar šo panorāmas ratu nes laimi, un pēc brauciena var mierīgi doties uz kazino. Astoņi ir bezgalības skaitlis, kas nes laimi. Divreiz lielāku laimi nes skaitlis 28. Panorāmas ratam ir 28 dažāda dizaina kabīnes, arī VIP kabīnes, kurās var baudīt “5 o’clock tea” vai vakariņas, vai pat noslēgt laulības. Brauciens ilgst 28 minūtes, un kabīnes griežas pulksteņrādītāja virzienā. Viss notiek pēc fen šui principiem 🙂

DNS tilts, Marina Bay Sands viesnīca un Mākslas un zinātnes muzejs
DNS tilts, Marina Bay Sands viesnīca un Mākslas un zinātnes muzejs
Singapore Flyer panorāmas rats
Singapore Flyer panorāmas rats
Brauciens ar Singapore Flyer
Brauciens ar Singapore Flyer

Cilvēku iztēle un rokas var radīt brīnumus. Par tādu es uzskatu līča dārzus (Gardens by the Bay).

Līča dārzi
Līča dārzi

Atrodoties šajā dārzā dienā man bija sajūta, ka esmu nokļuvusi filmā Avatar, un visapkārt ir advancētas datorgrafikas rezultāts. Naktī šīs konstrukcijas izskatījās vienkārši fantastiski. Tās bija izgaismotas un mūzikas pavadījumā mainīja krāsas.

Ieeja dārzā ir bezmaksas. Par ziedu un tropisko mežu paviljona apmeklējumu gan bija jāmaksā 12 lati. Ziedu paviljonā aug dažādu reģionu augi. Tajā es atradu visas vecmāmiņas balkona puķes un ģimenes kapu augus, kā arī Vidusjūras, Austrālijas, Dienvidamerikas un Āfrikas dārzus.

Vidusjūras dārzs
Vidusjūras dārzs

Tropisko mežu paviljons aizveda mani acteku civilizācijas laikmetā ar zudušo pasauli, mākoņu taku un slēpto dārzu.

Tropisko mežu paviljons
Tropisko mežu paviljons

Pēc fen šui principiem Singapūrā tiek būvēti debesskrāpji, ielas, strūklakas un stādīti koki. Ja kāds koks tiek nocirsts, tā vietā tiek iestādīts jauns, kaut vai uz šī paša debesskrāpja jumta. Statistika liecina, ka uz vienu Singapūras iedzīvotāju ir 3,5 koki. Botāniskais dārzs un zooloģiskais dārzs ir vietas, kas uzbūvētas cilvēku neskartajos džungļu masīvos.

Esplanādes tirdzniecības centra jumts
Esplanādes tirdzniecības centra jumts

Par džungļu esamību es uzzināju, kad atbilstoši Google Maps norādījumiem izkāpu autobusa pieturā, lai pārsēstos citā autobusā, kas veda uz Zoodārzu. Google Maps neizvelējās citu pieturu, kas atradās tuvāk pilsētvidei. Par lielu izbrīnu autobusa vadītājam un pasažieriem Google lika man izkāpt džungļu vidū. Pietura – dzelzs būdiņa un divvirzienu ceļš, kuru no abām pusēm ieskāva koki, liānas un bija dzirdami cikāžu, eksotisko putnu un pērtiķu skaņas. Tālāk bija brīnumskaists ezers, bet viena no nākamajām pieturām saucas krematorija. Krematorijas virzienā brauca bēru busiņš. Busiņš bija izrotāts ar baltiem ziediem, kas ieskāva smaidoša indieša portretu.

Man ļoti patika Singapūras zoodārzs (ieejas maksa 9,46 lati). Parasti zoodārzos vai cirkā rodas sajūta, ka dzīvnieciņi tiek mocīti un izskatās ļoti bēdīgi, bet Singapūras zoodārzs man nelika izjust kaut ko līdzīgu. Šāds priekšstats veidojas pateicoties atklātības konceptam. Zoodārzā gandrīz netiek izmantoti režģi, bet gan kalna-lejas līmeņi un stikls. Līdz ar to liekas, ka tu pastaigājies kopā ar dzīvniekiem. Dažkārt dzīvnieki tiešām pastaigājas kopā ar tevi. Piemēram, orangutanu ģimenīte, kura brauca mājās pēc brokastīm. Tūristi par atsevišķu samaksu var dzert kafiju un ēst pankūkas, kad blakus ietur maltīti šie primāti. Orangutani mierīgi iekāpa mašīnītē, apķēra savus mazuļus un aizbrauca. Domāju, ka es pat nebrīnītos, ja arī pie stūres sēdētu orangutans 🙂

Orangutani
Orangutani

Zoodārzā bija gan tropu māja ar tauriņiem, lemuriem, kokos sēdošām pīlēm, sikspārņiem, pasaulē vismazāko antilopi un lielāko balodi, gan albīni tīģeri. Šiem albīnu tīģeriem arī mazuļi dzimst albīni.

Antilopes un balodis
Antilopes un balodis
Albīns tīģeris
Albīns tīģeris

Divreiz dienā zoodārzā notiek četri bezmaksas izglītojošie izklaides šovi. Es apmeklēju divus no tiem – ar jūras lauvu un ziloņiem. Pasākuma vadītāji stāsta interesantus faktus par šiem dzīvniekiem un to dresēšanu, bet dzīvnieki rāda dažādus trikus un, par prieku bērniem, dāsni apšļaksta priekšējās rindas ar ūdeni. Par papildus samaksu (7-12 latiem) notiek izbraucieni ar kuģīti (upes safari) un lāpu gājieni (nakts safari), kas pēc Vācijas kolēģu atzinuma bija vienkārši fantastiski.

Šovs "Ziloņi darbā"
Šovs “Ziloņi darbā”

Vēl viens cilvēka un dabas simbiozes brīnums bija Singapūras botāniskais dārzs (bezmaksas ieeja, orhideju dārzs: 2,15 lati). Botāniskā dārza platība varētu līdzināties mūsu Salaspils Nacionālā botāniskā dārza platībai. Tas ir atvērts apmeklētājiem no plkst. 5:00 līdz pusnaktij, kas padara šo botānisko dārzu-parku par brīnišķīgu pastaigas vietu. Dārza taciņās var mierīgi sastapt pērtiķi, tāpat kā pie mums vāverīti, bet dīķos dzīvo bruņurupuči un zelta karpas.

Singapūras botāniskais dārzs
Singapūras botāniskais dārzs

Nacionālais orhideju dārzs ir salīdzinoši neliels, bet tajā aug 60 tūkstoši orhideju. Orhideja ir Singapūras nacionālais augs.

Nacionālais orhideju dārzs
Nacionālais orhideju dārzs

Savukārt Singapūras talismans ir merlions (lauva ar zivs asti). Singapūra tulkojumā no sanskrita ir lauvas pilsēta. Jūras iemītnieka aste šai lauvai ir pateicoties valsts izcelsmei no zvejnieku ciematiņa, kas kādreiz saucās Temasek. Man ļoti iepatikās šis mistiskais dzīvnieciņš:

Merlions – strūklaka
Merlions – strūklaka
Merlions – vitrāža
Merlions – vitrāža
Merlions – bērnišķīgs
Merlions – bērnišķīgs
Merlions – nikns
Merlions – nikns

Pēdējā dienā es pamodos ar pieciem latiem kabatā un grandioziem plāniem doties uz “Singapūras Jūrmalu” – Sentozas izklaides un atpūtas salu. Protams, ka par gaisa ceļu (par 13 latiem), Universal studijas atrakcijām (par 32 latiem) un zemūdens pasauli – lielāko pasaules akvāriju – (par 16 latiem) es varēju aizmirst, toties es izbaudīju šo dienu Ķīnas jūras apskalotajās, 2 km garajās pludmalēs (lielākoties ēnā, jo dienas vidū ilgāk par 15-30 minūtēm uzturēties tiešajos saules staros nebija iespējams pat ar visiem aizsardzības krēmiem un cepuri galvā). Ieejas maksa Sentozas salā, ja cilvēks izvēlas iet ar kājām, ir tikai 43 santīmi. Par šo naudu tiek nodrošināts ceļš pa gandrīz 600 metru garu (par 30 miljoniem latu uzceltu) gājēju tiltu ar nojumi un eskalatora lenti (faktiski nemaz nav jāiet), neierobežots braucienu skaits ar pludmales tramvaju un bezmaksas atpakaļ ceļš ar monosliežu vilcienu (ceļš turp maksātu 1,70 latus).

600 metru garš gājēju tilts
600 metru garš gājēju tilts

Pārvietoties gar pludmali varēja ar neliela autobusa jeb pludmales tramvaja starpniecību. Interesantākajās vietās varēja izkāpt, uztaisīt bildes, iekāpt citā tramvajā un braukt tālāk. Ceļa malā bija paviljoni, kuri nodrošināja ēnu un kuros bija ventilatori. Katrai no trim pludmalēm ir sava specifika un mērķauditorija: jauniešiem jautra tusiņu vieta, ģimenēm ar bērniem atrakciju vieta un attāla pludmale romantiskajai atpūtai. Tieši šajā pludmalē notika IFLA kultūras vakars ar eksotiskām dejām un uguns šovu.

Tandžong pludmale
Tandžong pludmale

Singapūrā ir koloniālās Britu impērijas, ķīniešu, indiešu (hinduistu) un malaiziešu (musulmaņu) kultūru sajaukums. Vairākās vietās pamanīju nostaļģiju pēc britu laikiem.

Telefona būda
Telefona būda

Ķīniešu kvartāls bija savdabīgs, interesants un lēts. Nakts tirgus ir viena no lielākajām suvenīru tirgošanas vietām pasaulē. Tieši ķīniešu kvartālā es satiku vienīgo cilvēku, kas nerunāja angliski. Singapūrā ir četras oficiālās valodas: angļu, ķīniešu, malaiziešu un tamilu (indiešu) valodas, savukārt lielākā iedzīvotāju grupa ir ķīnieši (vairāk nekā 70%).

Ķīniešu templis
Ķīniešu templis

Indiešu kvartāls man nepatika. Tajā pavadīju nedaudz vairāk par 40 minūtēm. No indiešu ēdienu smaržas man nāca nelabums pēc iepriekš aprakstītā gastronomiskā eksperimenta. Pie ieejas neskaitāmajās bodēs stāvēja atkritumu konteineri, kas karstumā izplatīja visneiedomājamākās smaržas. Smaržu ansambli vainagoja turpat blakus stāvošie ziedu, vīraku un citu reliģisko atribūtu tirdzniecības vietas. Singapūra ir gandrīz ideāli tīra valsts. Par atkritumu izmešanu uz ielas draud liels sods. Manuprāt, indiešu kvartālā šis noteikums netiek ievērots, jo atsevišķās vietās bija gan atkritumi, gan sasista stikla gabali. Interesanti, ko es teiktu, ja aizbrauktu uz Deli vai Bombeju…

Indiešu kvartāls
Indiešu kvartāls

Pēc šāda kultūras ekskursa es mierīgi un bez mazākās nožēlas devos uz Čangi lidostu, ko varētu uzskatīt par viskomfortablāko lidostu pasaulē, un pagulēju dažas stundiņas oāzē, kurā bija pieejams bezmaksas bezvadu internets.

Lidostas oāze
Lidostas oāze

Šī lidosta tiešām ir lieliska. Mana kolēģe gandrīz nokavēja iekāpšanas laiku, kamēr fotografēja orhidejas un citas instalācijas.

Lidostas interjers
Lidostas interjers

Neskatoties uz tropiskās zemes skaistumu, Rīgas lidostā es nevarēju beigt priecāties par tik ierastajiem eiropiešu vaibstiem, kā arī par šašliku un boršču, kas gaidīja mani mājās. Kaut mēs dzīvojam ne tik ideālā valstī ar simtreiz zemāku IKP, šis ceļojums lika man aizdomāties, ka pasaulē nav labākas vietas par dzimteni. Pēc atgriešanās no mūžīgās vasaras, šajās septembra rudens dienās es kā nekad priecājos, ka mums ir četri gadalaiki.

Ja ir vēlme noklausīties arī manu kolēģu atmiņu stāstus par Singapūru, kā arī noskatīties LBB priekšsēdētājas veidoto “dokumentālo filmu”, 9. oktobrī laipni aicināti uz Gūtenberga galaktiku Rīgas Centrālajā bibliotēkā. Papildus informācija tuvākajā laikā tiks izsūtīta uz bibliotēku vēstkopām.

3 domas par “IFLA 79. ģenerālkonference “Nākotnes bibliotēkas: bezgalīgās iespējas” – ceļojuma apraksts

  1. Lielisks raksts!
    Varbūt vēlies piestrādāt par tūrisma žurnālisti?
    Un, lai ko tu arī rakstītu par svelmi un sutu, jāatzīst, ka pēc tava raksta izlasīšanas, tā vien rodas vēlēšanās iesēsties divstāvu lidmašīnā un doties uz Singapūru…

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.