Posted in Bibliotēkas pasaulē, Konferences, kongresi, simpoziji

IFLA 79. ģenerālkonference “Nākotnes bibliotēkas: bezgalīgās iespējas” – Singapūras bibliotēkas

© Viktorija Moskina, 2013

Stāsts par ceļojumu uz eksotisko lauvas pilsētvalsti Singapūru sākas ar mūsu LBB Jauno speciālistu sekcijas vadītājas 2012. gada 20. decembra e-pasta vēstuli par iespēju pieteikties Starptautiskās bibliotēku asociāciju un institūciju federācijas (IFLA) grantam nākamā gada konferences apmeklējumam. Es zināju, ka konference notiks 17.-23. augustā Singapūrā, un kopš BOBCATSSS konferenču laikiem esmu kļuvusi “neārstējami slima” ar sapņiem par ceļojumiem uz tālajām zemēm, un pavisam nesen kļuvu arī  par pastāvīgo ukraiņu televīzijas  raidījuma «Орёл и решка» (Ērglis un cipars) skatītāju. Raidījuma būtība – viens raidījuma vadītājs pavada brīvdienas kādā pasaules valstī ar 100 ASV dolāriem kabatā, bet otram ir debetkarte ar neierobežotu naudas apjomu. Noskatoties sēriju par Singapūru, es sapratu, man jāpiesakās šim grantam. Pēdējā autobusa vadītājam, kas teica «Ну когда-то же должно повезти» (kādreiz taču jāpaveicas), kad biju bezgala priecīga, ka pēdējā brīdi ielecu šajā transportlīdzeklī, bija taisnība. Mēģināts nav zaudēts. No 13 laimīgajiem granta saņēmējiem esmu bijusi vienīgā no Eiropas (kopumā tika iesniegti vairāk nekā 200 pieteikumi no dažādām pasaules malām).

IFLA Stichting grant ieguvēji (Latvijas, Šrilankas, Nigērijas, Pakistānas, Indijas un Vjetnamas bibliotēku profesionāļi)

Singapūra atstāja uz mani ļoti dziļu iespaidu. Ja neaptrūks iedvesma, mūsu sekcijas emuārā esmu iecerējusi publicēt trīs rakstu sēriju: Singapūras bibliotēkas, pasaules bibliotēku aktualitātes un ceļojuma apraksts. Šis ir pirmais raksts 😉

Singapūras Nacionālā bibliotēka

Singapūras bibliotēku sistēma diezgan krasi atšķiras no Latvijas. Eksistē Singapūras Nacionālās bibliotēkas valde, kas atbild par Nacionālo bibliotēku (Nacionālās bibliotēkas patiesais nosaukums ir: Lee Kong Chian Reference Library – Lī Konga Čī Uzziņu bibliotēka), publisko bibliotēku tīklu un valsts arhīviem. Uz ēkas, kas atrodas Viktorijas ielā 100, tā arī ir rakstīts: Singapūras Nacionālās bibliotēkas ĒKA.

Singapūras Nacionālās bibliotēkas ĒKA

Šī ēka tika atklāta 2005. gadā, un tā ir veidota pēc T.R. Hamzah & Ken Yeang dizaina. Ēka sastāv no divām daļām 16 stāvos un trim pagrabstāviem. Singapūras Nacionālās bibliotēkas ēkā atrodas Lī Konga Čī Uzziņu bibliotēka (septītais – trīspadsmitais stāvs), Centrālā publiskā bibliotēka (pirmais pagrabstāvs), kā arī Drāmas teātris (otrais – piektais stāvs). 16. stāvā atrodas “konteineris” (the Pod) – pasākumu telpas un skatu laukums, kas ārpus pasākumu laika nav publiski pieejams.

Ēka, kuras spice, līdzīgi kā mūsu Gaismas pilī, ir paredzēta publiskajiem pasākumiem

Ēkā ir divas publiski pieejamas atpūtas zonas, kas vienlaikus ir arī skatu laukumi un dārzi: piektajā un desmitajā stāvā. Ēkā ir trīs panorāmas lifti ar skatu uz pilsētu un divi lifti ar necaurspīdīgām sienām. Kad vienam no mūsu ekskursijas grupas dalībniekiem palika patiesi bail no augstuma, mēs braucām tikai ar otro lifta veidu, taču skats no panorāmas lifta bija aizraujošs. Ir arī alternatīva iespēja ceļot pa bibliotēku – eskalators no trešā pagrabstāva līdz 14. stāvam.

10. stāva atpūtas zona
Skats uz pieczvaigžņu viesnīcu ar baseinu,
kurā peldas amerikāņi

Trešajā un otrajā pagrabstāvā ir izvietotas divas stāvvietas 246 automašīnām. Pirmajā stāvā atrodas galvenā ieeja un kafejnīca, kā arī publiskais laukums, kurā bieži notiek dažāda veida izstādes. Singapūras valstij ir tikai 48 gadi, un tajā tiek īstenots projekts, kas ļoti atgādina mūsu “Zudusī Latvija”. Singapūras Nacionālās bibliotēkas projektā “Singapūras atmiņas” piedalās organizācijas un individuālas personas. Projekta gaitā tiek vāktas rakstiskās un vizuālās vēsturiskās liecības. Cilvēkam, kas vēlas iesniegt savas liecības (to ir iespējams izdarīt arī tiešsaistē), ir jānorāda sava kontaktinformācija, atmiņas laiks un apraksts. Projekta ietvaros tika vākti arī sociālo mediju Facebook, Twitter, Instagram ieraksti ar haštagu (iezīmi) #sgmemory. Bibliotēkas laukumā tika iekārtota vieta, kurā cilvēki “savas atmiņas” var ieskenēt vai ierakstīt video formātā. Bija arī mazas planšetes, un katrs laukuma apmeklētājs varēja uzzīmēt vai uzrakstīt kaut ko, kas pēc tam tika atrādīts uz galda-monitora.

Galds ar skeneri atmiņu ieskenēšanai
Video kabīne atmiņu ierakstīšanai
Atmiņu dīķis apmeklētāju īslaicīgo atmiņu ierakstīšanai

Lī Konga Čī Uzziņu bibliotēka kādreiz bija vienkārši Nacionālā Uzziņu bibliotēka, un ieguva doktora Lī Konga Čī vārdu pēc tam, kad viņa fonds ziedoja bibliotēkai 60 miljonus Singapūras dolāru (aptuveni 25 miljonus latu). Lī Konga Čī Uzziņu bibliotēkas telpu platība ir 14 265 m2, kolekcijas lielums: 530 000 drukāto un citu vienību. Bibliotēkas apmeklējums, kā arī drukāto un atsevišķu elektronisko materiālu izmantošana ir bezmaksas pakalpojums. Bibliotēkas maksas pakalpojumi: piekļuve abonētajām datubāzēm, SSBA (starptautiskais starpbibliotēku abonements) un materiālu kopēšana u.c. Bibliotēkā atrodas lietotāju karšu papildināšanas aparāti, kuros iespējams “ielādēt naudiņu” pašapkalpošanās kopēšanas aparātu un datubāzu izmantošanai u.tml. Bibliotēkas resursus var izmantot tikai uz vietas bibliotēkā. Ja lietotājs vēlas rezervēt kādu informācijas resursu ilgākai lietošanai (maksimālais izmantošanas laiks: 21 diena) vai stāties rindā uz kādu pieprasītu izdevumu, par katru izdevumu jāmaksā 65 santīmi.

Kopēšanas cenrādis: melnbalta kopija A4 lapa – 4 santīmi, A3 – 8 santīmi, krāsaina A4 lapa – 25 santīmi, krāsaina A3 lapa – 50 santīmi)
“Naudas aparāts”

Lī Konga Čī Uzziņu bibliotēkas kolekcijas:

  • 7. stāvs – Bizness, zinātne un tehnoloģijas;
  • 8. stāvs – Māksla un sociālās zinātnes;
  • 9. stāvs – Ķīniešu, malaiziešu un tamilu (indiešu) kolekcijas;
  • 10. stāvs – Īpašie dāvinājumi. Āzijas bērnu literatūra;
  • 11. stāvs – Singapūras un Dienvidaustrumāzijas kolekcijas. Mikrofilmas. Kartes;
  • 12.-13. stāvs – Retie izdevumi (ierobežota piekļuve, tikai ar speciālu atļauju).
Fotogrāfija, kurā var redzēt 7., 8. un
9. stāvu lasītavas
Lasītāju zona
10. stāvs – Īpašie dāvinājumi

Singapūras Centrālā publiskā bibliotēka

Centrālā publiskā bibliotēka atrodas Singapūras Nacionālās bibliotēkas ēkas pirmajā pagrabstāvā.

Ceļš uz pazemi

Telpu platība 6 407 m2, bibliotēkas krājumā ir vairāk nekā 200 000 grāmatas, no kurām puse ir daiļliteratūra, 726 žurnālu un 74 laikrakstu nosaukumi, kā arī vairākas audiogrāmatas, skaņu un video ieraksti. 80% informācijas resursu ir angļu valodā, bet ir arī plaukti ar resursiem ķīniešu, malaiziešu un tamilu (indiešu) valodās. Mājas abonements ir bezmaksas pakalpojums Singapūras pilsoņiem, bet cilvēkiem ar uzturēšanās atļauju par reģistrāciju bibliotēkā ir jāmaksā vienreizējā iemaksa 10 Singapūras dolāru (4,3 lati) apmērā.

Singapūrā dzīvo vairāk nekā 5 miljoni iedzīvotāju. Kādreiz publiskajās bibliotēkas veidojās stundu garas rindas, lai nodotu un saņemtu grāmatas, tāpēc jau 20. gadsimta 90. gados tika ieviesta pašapkalpošanās sistēma. Nodot grāmatas bez papildus samaksas var 24/7, un to var izdarīt jebkurā publisko bibliotēku tīkla filiālē. Tāpat kā Nacionālajā bibliotēkā, par pieprasītas grāmatas rezervēšanu iekasē 65 santīmus.

Pašapkalpošanās aparāts grāmatu izsniegšanai
Pašapkalpošanās aparāts grāmatu nodošanai

Bibliotēkā ir īpaši aprīkota (vizuāli pievilcīga) bērnu nodaļa un pasākumu telpa, kā arī neliels iekšpagalms.

Stāstu laiks “lasāmkokā” sestdienās un svētdienās
no plkst. 12.30 līdz plkst. 13.00

Library@esplanade

Library@esplanade ir pirmā skatuves mākslas (mūzika, deja, teātris un filmas) publiskā bibliotēka, kas atrodas tirdzniecības centrā. Tieši tāpēc šāda veida bibliotēkas Singapūrā sauc par “modes preču veikala (boutique) bibliotēku”. Vēl viena šāda veida bibliotēka-performanču salons ir library@orchard. Esplanādes tirdzniecības centra bibliotēkas mērķis – padarīt skatuves mākslu pieejamu mūsdienu sabiedrībai, kā arī otrādi – iesaistīt mūsdienu sabiedrību skatuves mākslas izpausmēs, tādējādi veicinot kultūras atdzimšanu 21. gadsimtā. Bibliotēkā ir izvietoti speciālie krājumi un tiek veidotas īpašas pasākumu programmas.

Esplanādes tirdzniecības centrs un bibliotēka

Bibliotēkas telpu platība ir 2 300 m2. Telpas ir sadalītas klasteros: mūzika, deja, teātris un filmas.

Klasteri

Bibliotēkā ir izstāžu zāle (inovāciju galerija), skatuve (ar aprīkojumu), klavieres un sintezators, kā arī virkne citu mūzikas instrumentu (var izmantot jebkurš), mini skaņu ierakstu studija, nošu, skaņu plašu ierakstu, mūzikas disku un filmu kolekcijas (atskaņošanas aprīkojumu un individuālās skatīšanās kabīnes var izmantot jebkurš), neliela deju zāle. Bibliotēkas stāvā atrodas arī kafejnīca.

Mini ierakstu studija un dažnedažādi
mūzikas instrumenti

Fotogrāfiju ir daudz. Centos aprakstīt un vizuāli papildināt interesantākos profesionālo ekskursiju momentus. Turpinājums sekos…

Advertisements

3 thoughts on “IFLA 79. ģenerālkonference “Nākotnes bibliotēkas: bezgalīgās iespējas” – Singapūras bibliotēkas

  1. Pievienojos. Arī turpinājuma gaidās.
    Kā izrādās visām pasaules bibliotēkām ir daudz vairāk kopīga nevien grāmatu daudzums 🙂

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.