Ierakstīts Ne-konferences

Jaunie speciālisti Kaļiņingradā (5.daļa)

© Dace Ūdre, 2013

25. maijā IFLAcamp bibliotēku radošās laboratorijas dalībnieki tika uzaicināti piedalīties pirmajā Krievijas mēroga velobraucienā par bibliotēkām, kuru pasākuma organizatori ir draudzīgi iesaukuši par starptautiskā velobrauciena par bibliotēkām mazulīti (cycling for libraries baby) jeb mini-velobraucienu par bibliotēkām. Tā ietvaros mēs apmeklējām trīs Kaļiņingradas apgabala bibliotēkas un vienu muzeju, mērojot 60 km attālumu. Latviju mēs pārstāvējām divatā ar Antru, jo Viktorija iepriekšējā vakarā atgriezās mājās, bet Elīnas prātu nodarbināja viens vienīgs bakalaura darbs.

Reģistrēšanās velobraucienam par bibliotēkām

Rīts sākās Svetlogorskā, no kurienes pēc brokastu ieturēšanas devāmies uz Kaļiņingradu. Pa ceļam mēs saņēmām velomaršruta karti un informāciju par reģistrēšanās procesu un paredzēto velobrauciena programmu. Autobusu piepildīja jautras čalas un fotoknipšu kņada. Reģistrēšanās notika vairāku ēku ielokā netālu no Kaļiņingradas Centrālās bibliotēkas. Šeit mūs sagaidīja pasākuma tehniskais atbalsta personāls un policijas pavadošā mašīna. Reģistrējāmies, saņēmām drošības vestes, izvēlējāmies savus spēkratus un ķiveres. Laiks pieregulēt sēdekļu augstumu un pārbaudīt bremzes. Iepazināmies arī ar drošības instrukciju.

Stunda pagāja nemanot, kad pienāca laiks doties uz Kaļiņingradas Centrālo bibliotēku, kur pūtēju orķestra pavadījumā mūs sagaidīja Kaļiņingradas bibliotēku draugi, publisko bibliotēku tīkla vadītāja, pilsētas mērs un kultūras ministre, kā arī televīzija un žurnālisti. Oficiālas runas un sagaidītāju pozitīvā attieksme mūs uzlādēja visai dienai. Mēs zinājām – mēs pārstāvam ne tikai bibliotēku intereses, bet arī lasītāju un velobraucēju kopienas intereses, jo pilsēta nav domāta tikai mašīnām. Laiks bibliotekāriem kustībā, laiks pārmaiņām!

Velobibliotekāru sagaidīšana pie Kaļiņingradas Centrālās  bibliotēkas
Plkst. 10.30 devāmies ceļā uz savu pirmo pieturas punktu, kuru sasniedzām pēc 20 km veikšanas. Ieradāmies Valdavas pils muzejā (Музей Вальдавский замок, pilsēta Низовье; pilsētas nosaukums līdz 1946. gadam – Вальдау), kuru, kā liecina plāksne pie pils sienas, 1697. gadā ir apciemojis pats Pēteris I. Muzeja četrās zālēs ir apskatāmas ekspozīcijas par Prūsiju un tās arheoloģiju, etnogrāfiju un nozīmīgiem vēsturiskiem notikumiem.
Valdavas pils muzejs

Kā nākamo mēs apmeklējām nelielo Konstantinovkas ciema bibliotēku (Константиновка; ciema nosaukums līdz 1946. gadam – Конрадсвальде), kur mēs tikām sagaidīti ar tradicionālo maizes rituli un sāli, kā arī ciema jaunieši mums bija sagatavojuši muzikālu priekšnesumu. Diemžēl Konstantinovka mūs sagaidīja arī ar lietu, kas rimās tikai noslēdzošajā brauciena posmā.

Sagaidīšana Konstantinovkas ciema bibliotēkā

Paēduši maizi, kas pati kusa mutē, un pateikuši lielu paldies par viesmīlīgo sagaidīšanu, devāmies uz Gurjevsku (Гурьевск; pilsētas nosaukums līdz 1946. gadam – Нойхаузен), kur mums bija iespēja viesoties bērnu bibliotēkā. Tā bija nesalīdzināmi plašāka un košāka. Semināru zālē mums bija uzklāts kafijas galds. Un vēlāk tikām arī uzaicināti uz nelielu ekskursiju.

Gurjevskas bērnu bibliotēka
Atbalsta personāls sniedz palīdzīgu roku

Laiks noslēdzošajam velobrauciena posmam, kas veda mūs atpakaļ uz Kaļiņingradu. Ceļa zīmju norādes, ka galapunkts ir pavisam tuvu, deva vēl vairāk spēka mīties. Tiem, kuri bija paguruši, atbalsta komanda oranžajās vestēs sniedza palīdzīga roku (tiešā nozīmē). Bibliotēka Nr. 20 (Библиотека №20), kura atrodas Kaļiņingradā, pārsteidza ar to, ka tajā neatradīsi ne datoru, ne kādu citu biroja tehniku, toties ir televizors (ar ārēju antenu!). Bibliotēkas krājums fiksēts kartīšu katalogā, un varētu pat apgalvot, ka pati bibliotēkas darbiniece lieliski zina, kur meklējama katra grāmata. Pašlaik Kaļiņingradas bibliotēku tīklā tiek īstenots modernizācijas projekts, kura ietvaros notiek filiāļu remonts un automatizācija par kopējo naudas summu 80 milj. rubļi (aptuveni 1,4 milj. lati). Saprotams, ka arī šo filiāli piemeklēs lielas pārmaiņas.

Bibliotēka Nr.20 Kaļiņingradā

Svetlogorskā atgriezāmies pašā vakarā nu jau pavisam nelielā sastāvā. Organizatori bija mums sarūpējuši grilu, uz kura mēs cepām desiņas un dārzeņus, saspraustus uz iesmiem. Vakara sarunas pamazām rimās, un mēs devāmies pie miera. Taču ar to mūsu brauciens uz Kaļiņingradu nebeidzās.


Fotogrāfijas no IFLA NPSIG albuma sociālajā tīklā Facebook


1. daļa – Kaļiņingrada un Svetlogorska
2. daļa – Darbinieku un brīvprātīgo aktīvistu (jauno speciālistu) motivēšana
3. daļa – Sociokulturālie lasīšanas veicināšanas projekti
4. daļa – Profesionālā mobilitāte un brīvprātīgo kustība bibliotēkās
5. daļa – Velobrauciens par bibliotēkām Kaļiņingradā
6. daļa – Projekts “Dzīvā bibliotēka”

Autors:

LBB valdes locekle, LNB nacionālo digitālo informācijas resursu komplektēšanas eksperte

2 domas par “Jaunie speciālisti Kaļiņingradā (5.daļa)

    1. Mēs saņēmām ielūgumu no organizatoriem, tāpēc mums bija iespēja iegūt kultūras vīzu, par kuru nav jāmaksā nauda. Lai iegūtu vīzu, tiešsaistē jāaizpilda anketu, tai jāpievieno savs foto, ielūgums, ceļojuma apdrošināšana, pases kopija un arī pati pase, kuras derīguma termiņam jābeidzas ne vēlāk kā sešus mēnešus pēc vīzas derīguma termiņa beigām. Iesniedzot pieteikumu, bija jāizstāv pagara rinda (Krievijas vēstniecībā). Taču, ja visu dara, kā nākas, tad process norit bez sarežģījumiem. Iesniedzot pieteikumu, var tikt uzdots kāds papildus jautājums, protams, krievu valodā. Vīzu izsniedz 10 dienu laikā.

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.