Ierakstīts Ne-konferences

Jaunie speciālisti Kaļiņingradā (4.daļa)

© Elīna Sniedze,2013

Turpinot rakstu sēriju par jauno speciālistu piedzīvojumiem Kaļiņingradā, vēlos pastāstīt par diskusiju dienu – 24. maiju. Kā jau tika minēts iepriekšējos rakstos, pirmajā dienā tika demonstrētas prezentācijas, bet nākamajā dienā ne-konferences formātā nepiespiestā gaisotnē notika diskusijas par šīm tēmām. Diena tika sadalītas divās sesijās, un katrā no tām notika četras diskusijas. Līdz ar to katrs dalībnieks varēja piedalīties divās diskusijās, kurām kā moderatori tika norīkoti prezentāciju autori. Tuvāk iepazīstināšu ar saviem iespaidiem par diskusijām, kurās piedalījos.

Diskusija
Diskusiju grupa “Profesionālās mobilitātes radīts neatgriežamās motivācijas process”
Foto: Ekaterina Shklyar

Pirmajā sesijā piedalījos diskusijā: “Profesionālās mobilitātes radīts neatgriežamās motivācijas process” (Irreversible process of motivation caused by professional mobility). Vēlējāmies būt mobili un nolēmām noturēt diskusiju brīvā dabā. Kā tas notika ar lielāko daļu diskusiju, arī šajā diskusijā mēs nedaudz novirzījāmies no galvenās tēmas un apspriedām ne tikai motivāciju, bet arī dažādus pasākumus, projektus un lasīšanas aktivitātes, kas tiek rīkotas bibliotēkās. Lielākoties visi diskusijas dalībnieki stāstīja, ka viņi mēdz rīkot lasīšanas pasākumus brīvā dabā, tādejādi “nesot bibliotēku” tuvāk lasītājam. Vēl viens no apspriestajiem jautājumiem bija, kā pārliecināt savu darba devēju sniegt atbalstu dažādiem pieredzes apmaiņas braucieniem, konferencēm vai citiem pasākumiem, piemēram, dalībai starptautiskajā bibliotekāru un bibliotēkmīļu riteņbraukšanas konferencē “Velobrauciens par bibliotēkām” (Cycling for libraries). Domājām un diskutējām līdz nonācām pie atziņas, ka jāpaskaidro un jāsniedz priekšstats par to, kāpēc man ir jābūt tur, kāpēc esmu nepieciešams arī citur nevis tikai darbā un ko no tā gūst ne tikai pats darbinieks, bet arī darba devējs un pārējie pasākuma vai konferences dalībnieki.

Nonācām arī pie interesantas atziņas, ka konferencēs parasti tiek stāstīts un rādīts, cik viss ir skaisti, kādas mums ir jaukas bibliotēkas, ko esam sasnieguši, kas jauns ir izpētīts, toties ne-konferences notiek neformālā gaisotnē, tādēļ ir vairāk iespējas runāt par aktuālajām problēmām (nebaidoties, ka sadzirdēs priekšnieks :)).

Diskusija
Diskusijas “Profesionālās mobilitātes radīts neatgriežamās motivācijas process” rezultātu prezentācija
Foto: Dace Ūdre

Diskusiju noslēdzot, katram dalībniekam tika izsniegts mazs akmentiņš, kuru jāpiešķir cilvēkam, kura ideja vai atziņa iepatikās. Atzīšos, ka savu akmentiņu piešķīru idejai par akmentiņu piešķiršanu. 🙂 Pēc nelielas kafijas pauzes tika prezentēti pirmās sesijas rezultāti. Savu diskusijas prezentāciju noslēdzām ar somu kolēģa teikto, ka bibliotekāri nav ārsti, neviens nemirs, ja kļūdīsimies. Tāpēc nav jābaidās kļūdīties, ir jāriskē un jābūt drosmīgiem – jāmēģina!

Pēc pusdienu pārtraukuma sākās otrā diskusiju sesija. Šoreiz es palīdzēju vadīt Daces un Viktorijas diskusiju “Algoto darbinieku un brīvprātīgo aktīvistu motivēšana: kopīgais un atšķirīgais” (Paid staff and volunteer motivation: similarities and differences). Gluži tāpat kā iepriekšējā sesijā, arī šīs diskusijas temats pavērsās citā virzienā. Vairāk runājām par to, kas motivē bērnus un jauniešus iesaistīties bibliotēkas darbībā un palīdzēt rīkot dažādus pasākumus. Noskaidrojām, ka brīvprātīgie mēdz būt kā partneri bibliotekāriem; parasti izvirzās kāds izteikts līderis no bērnu vidus. Lielākoties bērni un jaunieši vēlas brīvprātīgi darboties, lai iegūtu jaunus draugus ar kopīgām interesēm, tiktu sadzirdēti, izmainītu kaut ko bibliotēkas darbībā un ikdienā, lai realizētu sevi un lauztu stereotipus par bibliotēku. Manuprāt, tas ir ļoti pozitīvi! Vēlos uzsvērt, ka bibliotekāriem ir svarīgi izmantot iespēju un iesaistīt bērnus, jauniešus un citus gribētājus bibliotēkas darbībā, jo, dodot šo iespēju, mēs ne tikai sniedzam iespēju kādam izpausties un realizēt sevi, bet arī no katra cilvēka un viņa veikuma varam kaut ko mācīties. Interesanti, ka daļa brīvprātīgo savas aktīvās darbības rezultātā nākotnē vēlas kļūt par bibliotekāriem.

Diskusija
Diskusijas “Algoto darbinieku un brīvprātīgo aktīvistu motivēšana: kopīgais un atšķirīgais” rezultātu prezentācija
Foto: Dace Ūdre

Vēlos piebilst, ka devos uz šo ne-konferenci, lai gūtu sev motivāciju, jo šī pasākuma vienojošais temats bija “Motivācijas radīšana un uzturēšana”. Liku lielas cerības uz diskusiju par algoto darbinieku un brīvprātīgo aktīvistu motivēšanu un sākotnēji saskumu, ka tā iegriezās citā virzienā. Tomēr, es sapratu, ka visas šīs lietas, kas tika sauktas kā motivācija un iemesli, kāpēc brīvprātīgie iesaistās un darbojas bibliotēku nozarē, sākotnēji bija arī mana motivācija. Tāpēc droši varu apgalvot, ka mans mērķis tika sasniegts! Paldies par iespēju piedalīties!


1. daļa – Kaļiņingrada un Svetlogorska
2. daļa – Darbinieku un brīvprātīgo aktīvistu (jauno speciālistu) motivēšana
3. daļa – Sociokulturālie lasīšanas veicināšanas projekti
4. daļa – Profesionālā mobilitāte un brīvprātīgo kustība bibliotēkās
5. daļa – Velobrauciens par bibliotēkām Kaļiņingradā
6. daļa – Projekts “Dzīvā bibliotēka”

Autors:

LBB JSS vadītāja, LBB valdes locekle, LR Patentu valdes Intelektuālā īpašuma informācijas centra vecāka referente

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.