Posted in Grāmatas

Trīs bibliotekāri, ar kuriem tev negribētos iepazīties tuvāk

© Kristina Papule, 2013

Bibliotekāra tēls mākslā ir īpašs temats. Literatūra un kino piedāvā plašas iespējas spēlei ar stereotipiem par šīs senās un ne vienmēr pienācīgi novērtētās profesijas pārstāvjiem. Grāmatās un filmās var sastapt gan klusas un nemanāmas “pelītes”, gan piedzīvojumu meklētājus un supervaroņus. Vienīgais, ko ir patiešām grūti atrast mūsdienu mākslas antoloģijā, ir bibliotekāri, kurus bez svārstīšanās varētu nosaukt par īstiem ļaundariem. Taču par [ne]laimi, arī šeit ir daži izņēmumi, par kuriem būtu jāzina katram sevi cienošam informācijas speciālistam. Tāpēc šodien iepazīstināšu jūs ar bibliotēku pasaules antivaroņu TOP 3 (un, lai cik dīvaini tas arī skanētu, jūs tajā neatradīsiet nevienu bargu pusmūža tantuku ar brillēm un copīti).

3. vieta: Mērķtiecīgā lēdija

Vārds: Kira Ļevčenko (1965-1995)

Radītājs: krievu detektīvu granddāma Aleksandra Mariņina

Avots: seriāla “Kamenska” romāns “Vispirms novāc sešiniekus” (1995)

Izskats un īpašas pazīmes: jauna, ap trīsdesmit gadiem, “izaicinoši, pārsteidzoši skaista”. Glīts augums, kārdinošās krūtis, kupli, sprogaini mati, kas “skaistiem viļņiem plūst pāri pleciem un mugurai” un “milzīgās brūnās acis, kas izstaro uguni un kaisli.” (1, 86.lpp.)

Kira “Kamenskas” ekranizācijā (2000)

Rakstura īpatnības: flegmatiķe, ļoti pacietīga, emocionāli vēsa, nav pakļauta krasiem jūtu uzplaiksnījumiem. Disciplinēta, spēj stundām ilgi darīt monotonu, garlaicīgu darbu. Lieliski prot koncentrēties un pilnīgi atslēgties no visa traucējošā.

Darba vieta: bibliotēka “Raritāte”, kas visiem Maskavas bibliofiliem ir pazīstama ar saviem vecajiem – pat pirmsrevolūcijas grāmatu fondiem.

Hobiji: šaušana

Kāpēc ir kļuvusi slavena? Tā kā bibliotekāra darbs nekad nav bijis labi apmaksāts (un it īpaši – 90. gadu Krievijā), mūsu varone nolemj nedaudz piestrādāt un kļūst par… algotu slepkavu-snaiperi. Lai pierādītu potenciālajam klientam, ka viņa viegli tiks galā ar šo darbu, Kira izvēlas oriģinālu stratēģiju: “Sākot no šīs nedēļas, katrās brīvdienās Maskavas apgabalā būs līķis. Šāviens ar revolveri pakausī no divdesmit piecu metru attāluma. Un es tev garantēju, ka, pirmkārt, šauju trāpīgi un, otrkārt, neviens mani neatradīs. Līķi tiks uzieti tik ilgi, līdz tu un tavs saimnieks sapratīsiet, ka ar mani var ielaisties darīšanās” (1, 245.lpp.). Uzreiz jāatzīmē, ka viņas plāns tika veiksmīgi realizēts.

Daži citāti:

“– Jūs esat burve?

–  Nē, es esmu bibliotekāre.” (1, 84.lpp.)

“Es esmu čempione šaušanā, sporta meistare. Un ļoti gribu daudz naudas.” (1, 244.lpp)

“Šliks apstājās un vērīgi palūkojās Kirā.

– Tu esi vājprātīga? – viņš ar klusām šausmām balsī pajautāja.

– Es esmu mērķtiecīga. Un nedomājiet, lūdzu, ka tavi bērnišķīgie padomi un pūliņi atrunāt piespiedīs mani atteikties no sava mērķa.” (1, 245.lpp.)

2. vieta: Bibliotēkas aizbildnis

Vārds: Burgosas Horhe (miris 1327. gadā)

Radītājs: itāļu rakstnieks, vēsturnieks, filozofs, semiotiķis, “cilvēks un kuģis” Umberto Eko

Avots: romāns “Rozes vārds” (1980)

Izskats un īpašas pazīmes: “…gadu smaguma saliekts mūks, balts kā sniegs; balti bija ne tikai mati, bet arī seja un redzokļi. Sapratu, ka viņš ir akls. Viņa balss vēl bija skanīga un locekļi stipri, kaut arī augums sadudzis zem lielās vecuma nastas. Viņa balss skanēja kā pravietim.” (2, 103.lpp)

Horhe (otrais pa labi) “Rozes vārda” ekranizācijā (1986)

Rakstura īpatnības: bargs, fanātisks, pārliecināts, ka Dievs un taisnība vienmēr ir viņa pusē. Pēc romāna galvenā varoņa Bāskervilas Viljama vārdiem, “…īstais Velns. Gara augstprātība, ticība bez smaida, taisnība, kuru nekad nemāc šaubas. Velns ir drūms, jo zina, kurp iet, un, lai kurp viņš dotos, viņš vienmēr nonāk turp, no kurienes atnācis.” (2, 582.lpp.)

Darba vieta: nezināmas abatijas bibliotēka (Ziemeļitālija)

Hobiji: farmakoloģija (piemīt pamatīgas zināšanas par indēm un to izmantošanu)

Kāpēc ir kļuvis slavens? Cenšoties aizsargāt vienu no bibliotēkas grāmatām no ziņkārīgām acīm, nežēlīgi likvidēja visus, kas pārāk interesējās par tās saturu.

Daži citāti:

“Smiekli ir mūsu miesas vājums, pagrimums un izlaidība.” (2, 578.lpp.)

“Neesmu nevienu nogalinājis. Ikviens krita sakaņā ar savu likteni, paša grēku pēc. Es biju vienīgi paklausīgs rīks Dieva rokās. […] Mans pienākums bija nosargāt bibliotēku.” (2, 575.lpp.)

“…tikai šo lappušu dēļ tu pazudināji savus brāļus un pazudināji sevi. Ir vēl daudz citu grāmatu, kurās rakstīts par komēdiju, un vēl vairāk tādu, kas satur slavinājumus smiekliem. Kāpēc tieši šī tev iedvesa tādas bailes?

– Tāpēc, ka to ir sarakstījis Filozofs. Ikkatra šī vīra grāmata satriec kādu daļiņu svētās gudrības, ko kristīgā pasaule krājusi gadsimtu gaitā. […] Ja šī grāmata kļūtu… būtu kļuvusi pieejama atklātām diskusijām, tiktu pārkāptas pēdējās robežas.” (2, 577.-578.lpp.)

1. vieta: Īstais intelektuālis

Vārds: Hanibals Lekters (dzimis 1933. gadā)

Radītājs: ASV rakstnieks, bijušais žurnālists un kriminālreportieris Tomass Hariss

Avots: romāni “Jēru klusēšana”, “Hanibals”, “Sarkanais pūķis”

Izskats un īpašas pazīmes: “Jaunais pārzinis bija neliela auguma, labi kopts. Briļļu lēcu augšējā daļā bija tonēta, tumšās drānas lieliski piegrieztas pat pēc Itālijas standartiem.” (3, 149.lpp.)

Hanibals T.Harisa romāna ekranizācijā (2001)

Rakstura īpatnības: intelektuālis ar specifisku humora izjūtu un filozofisku skatījumu uz dzīvi. Līdzīgi daudziem kolēģiem, necieš stulbus un rupjus cilvēkus (taču labprāt izmanto tos kā pamatproduktu savām vakariņām).

Darba vieta: Kaponi pils bibliotēka (Florence)

Hobiji: itāļu valoda un literatūra, viduslaiku dzeja, tulkošana, kulinārija

Kāpēc ir kļuvis slavens? Hanibalu par leģendu padarīja viņa intelektuālais koeficients (vairāk kā 200 QI), bagāta profesionālā pieredze psihiatrijā un ķirurģijā, kā arī pavāra un gardēža talants. Ar kašķīgiem cilvēkiem Hanibals nekad nestrīdas – viņš tos vienkārši ēd.

Daži citāti:

“– Ko mēs ēdīsim?

Viņš [Lekters] pacēla pie lūpām pirkstu.

– Nekad nejautājiet, tas sabojā pārsteiguma prieku.” (3, 546.lpp.)

“Es gribētu, lai mēs vēl varētu papļāpāt, bet… Man pusdienās būs kāds sens draugs. Atā!” (4)

“Vislabāko saņem tas, kurš prot gaidīt.” (5)


Izmantotie informācijas un citātu avoti

 1. Mariņina, Aleksandra. Vispirms novāc sešiniekus. Rīga : Tapals, 2001. 291, [1] lpp. ISBN 9984720055.
 2. Eko, Umberto. Rozes vārds. Rīga : Jāņa Rozes apgāds, 2006. 693, [1] lpp. ISBN 9984623076.
 3. Hariss, Tomass. Hanibals. Rīga : Kontinents, 2000. 569, [1] lpp. ISBN 9984621839.
 4. 10 labākās frāzes, ar kurām beidzas filmas [tiešsaiste]. Rīga : DELFI, 2012. Pieejams: šeit.
 5. Цитаты и афоризмы [tiešsaiste]. [B.v.] : Ptica Govorun, [b.g.]. Pieejams: šeit.

Rakstā izmantotie attēli

 1. att. Kira Ļevčenko: TinyPic.
 2. att. Burgosas Horhe: TinyPic.
 3. att. Hanibals: Scarina.

8 thoughts on “Trīs bibliotekāri, ar kuriem tev negribētos iepazīties tuvāk

 1. Man arī ir daži varianti no grāmatām: T.Transtremers “Atmiņas mani redz” [30.-34.lpp.] un M.Alboms “Vēl vienu dienu” [58.-61.lpp.], kur ir bibliotekāres, kuras nosaka, ko bērnam lasīt un ko nē, skatoties tikai uz viņu vecumu nevis intelektuālo attīstību.
  A.Deila “Raganu čuksti” – bibliotekāre Lidija, kura iesaistīta bērnu atmiņu zagšanā. Interesantākais tas, ka bērnu grāmatā bibliotekāre ir viena no tēliem.
  Visbeidzot, S.Kinga “Četri pēc pusnakts”, kurā es nemūžam negribētu ieiet, jo tur strādā policists-pedofils utt. Starp citu, man ir kolekcija no manis izlasītajām grāmatām un, kurās ir kaut daži vārdi par bibliotēku, tā es to piefiksēju. Nu jau ir 75 grāmatas!

  1. Liels paldies, Aelita! 75 grāmatas ir tiešām iespaidīga kolekcija. Vai citāti un apraksti no šiem darbiem ir apkopoti arī kādā publikācijā? Būtu ļoti interesanti ar tiem iepazīties :-).

   1. Nē, vēl nav…ir sagatavots saraksts, kuros ir atbilstošāki citāti ar visām lpp. Bija doma ierakstīt CD ar manu balsi, bet tas jau tikai tā…

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s