Ierakstīts E-resursi,Lasīšana

Bērnu grāmatas par brīvu – We Give Books projekts

© Ella Juhņeviča, 2013 

Bērna normālai attīstībai ir ļoti nepieciešami dažādi uzskates līdzekļi, tai skaitā grāmatas. Tomēr ne visi vecāki var atļauties nopirkt savām atvasēm bērnu grāmatas. Apzinoties šo problēmu, Penguin Group un Pearson Foundation izveidoja kopīgo projektu We Give Books. Penguin Group ir viens no pasaules vadošajiem izdevējiem, savukārt Pearson Foundation ir bezpeļņas organizācija, kas sadarbojas ar citām līdzīgām organizācijām ar mērķi sekmēt izglītību.

We Give Books veicina lasītprasmes attīstību un piedāvā vairāk kā 2 miljonus bērnu grāmatu par brīvu lasīšanai tiešsaistē, kā arī ziedo fiziskos grāmatu eksemplārus labdarībai visapkārt pasaulei. Vecumam atbilstoša literatūra ne vien veicina bērna attīstību, bet arī rada neaizmirstamas atmiņas un jaunu pieredzi. Galvenais projekta mērķis ir parādīt bērniem lasīšanas prieku un spēku.

Mājaslapā ir trīs galvenās sadaļas: lasi; dod; dalies. Pēdējās divas ir paredzētas projekta attīstībai un popularizēšanai. Te var veikt ziedojumus vai izplatīt ziņu par projektu. Tomēr vērtīgākā daļa ir lasīšanas sadaļa, kur var atrast grāmatas dažāda vecuma bērniem. Lasītājiem tiek piedāvātas grāmatas, kas ir izpelnījušās ievērību un ieguvušas dažādus apbalvojumus, kā arī mazāk pazīstamu autoru darbi. Kā pierasts dažādās grāmatu datubāzēs, arī šeit darbojas atlases princips pēc vairākiem kritērijiem. Filtrēšana notiek pēc

  • vecuma,
  • žanra,
  • autora.

Savukārt, sakārtot sarakstu var pēc

  • grāmatas pievienošanas datuma,
  • popularitātes,
  • alfabēta,
  • jauktā secībā.

Papildus var apskatīt īpaši atlasītās, jaunākās, klasiskās vai redaktoru izvēlētās grāmatas. Protams, tiek piedāvāts arī meklēšanas logs, kas palīdzēs ātri atrast grāmatas par noteiktām tēmām, piemēram, zirgiem, puķēm vai mēnesi.

Katrai grāmatai klāt ir pievienots apraksts un informācija par autoru. Informācijas sadaļā tiek norādīts paredzētais lasītāja vecums, žanrs un lasījumu skaits. Šīs grāmatas var lasīt tikai reģistrēti lietotāji. Autorizāciju var sasaistīt ar savu Facebook profilu, kas ir ļoti parocīgi. Grāmatas var šķirt pa lappusei un palielināt attēlu vajadzīgajā vietā. Saturiski tās bagātina iztēli, māca bērniem morāles pamatprincipus un veido raksturu.

Grāmatas ir ar krāšņiem attēliem, kas paši par sevi var izstāstīt veselu stāstu. Lai gan visas grāmatas ir izdotas angļu valodā, vecāki tās var viegli bērnam iztulkot. Bibliotēkas un mācību iestādes var izmantot šīs virtuālās grāmatas gan priekšlasījumos, gan kā pozitīvu piemēru informācijas meklēšanai elektroniskā vidē. Vēl viena priekšrocība grāmatām angļu valodā ir tāda, ka bērni, kuri tikko sāk apgūt šo valodu, var izvēlēties sev interesantās grāmatas kā papildus literatūru, lai paplašinātu jauno vārdu krājumu.

Cerams, ka līdzīga veida projekti tiks īstenoti vēl un varbūt ar laiku būs pieejamas bezmaksas bilžu grāmatas arī latviešu valodā.

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.