Ierakstīts Tīmeklis 2.0

Kas izglābs RSS?

© Sanita Malēja, 2013

Vēlā trešdienas vakarā tīmekli pāršalca ziņa par Google Reader likvidāciju. Google jau saņēmusi ne mazums kritikas no vietējiem un ārzemju lietotājiem, kas izsaka sašutumu un skumjas par iemīļotās lietotnes aiziešanu. Spriežot pēc reakcijas, tīmekļa lietotāji dalās divās frakcijās – vieni, kas stāv un krīt par RSS, otriem tā ir pirmā dzirdēšana. Kamēr pirmajiem RSS ievērojami atvieglo dzīvi, saprotams, ka pastāv arī citi efektīvi informācijas ieguves veidi. Par RSS praktisku izmantošanu Ella Juhņeviča emuārā ir rakstījusi jau iepriekš. Taču šoreiz par to, kāpēc RSS pēc būtības alternatīvu nemaz nav.

Divos vārdos par RSS

Iedomājieties situāciju, kad sekojat, piemēram, emuāram Maltīte.lv. Jums patīk gatavot, receptes šķiet interesantas un kvalitatīvas, un vēlaties saņemt informāciju katru reizi, kad tiek publicēts kaut kas jauns. Viss, ko atliek izdarīt, ir atrast RSS ikonu, pievienot adresi savam RSS lasītājam un voilā! Gatavs!

RSS ikona

Viss ģeniālais ir vienkāršs

RSS plūsmas pievienošana ir tik ģeniāli vienkārša, ka mūsdienu datorsistēmu izaudzinātajiem prātiem, patīk to sarežģīt. Bet skarbā patiesība ir tāda, ka RSS ietaupa milzums daudz laika, pateicoties informācijas atlases principam. Tīmeklis ir informācijas džungļi un katrai vietnei ir savs, ne vienmēr regulārs atjaunošanas laiks. Kā lai tam visam izseko? Atbilde ir RSS: Jums tiek piegādātas ziņas tikai par tām tēmām, ko paši esat izvēlējušies no avotiem, ko paši esat izvēlējušies. Ziņas tiek arhivētas vēlākai lasīšanai, tās nenozūd, tām var nelasītām „pārlēkt” pāri un vajadzības gadījumā ātri un vienkārši dalīties tālāk sociālajos tīklos vai epastā.

Plūsmu kūrēšana

RSS un konkrētāk Google Reader ierindojas manu informācijas avotu augšgalā. To izmantoju darbam, otram darbam, mācībām, izklaidei, hobijiem, sportam, ziņām… visam! Manuprāt, viens no ideālākajiem tīmekļa pakalpojumiem šim nolūkam – vienkāršs izmantošanā un savienojams ar viedtālruni, pie tam integrēts Google, kas nozīmē nekādu papildus lietotājvārdu un paroļu.

Es nojautu, ka Google Reader izmantoju daudz, taču līdz šī ieraksta tapšanai nenovērtēju cik daudz! Vienkāršā statistika saka, ka šobrīd sekoju 761 informācijas avotam. Tie ir 761 emuāri vai tīmekļa vietnes, kuros publicētā informācija top man noderīga vienā vai otrā dzīves brīdī. Taču tas nav statisks informācijas tīkls. Ar apbrīnojamu regularitāti avotus pievienoju un dzēšu, izvēloties atsekot klusējošām tīmekļa vietnēm, mirušiem emuāriem un pievienoju jaunos un aizraujošos.

Avoti ir apskatāmi gan iedalīti pa tēmām, gan atsevišķi, līdz ar to varu izvēlēties ar ko atpūtināt prātu pusdienu pārtraukumā vai pievērsties jaunākajām profesionālajām ziņām, veidojot informatīvos biļetenus. Nav jālasa viss par visu, nav jāatver simtiem tīmekļa vietņu cerībā ieraudzīt atjauninājumus un nav jābaidās palaist garām ko svarīgu.

Google reader saskarne

Labākās ne tik labās alternatīvas

  • Tviteris nekvalificējas, jo ir pārliecinoši labākais rīks zibenīgas un svarīgas informācijas apmaiņai. RSS palīdz pievērsties informācijai, kas ir svarīga laiku pa laikam.
  • Epasts ir tik viegli piepildāms ar ikdienas saraksti, ka blakus lietām tur gluži vienkārši neatliek ne vietas, ne laika, ne nervu pastāvīgām „reklāmas pauzēm”.
  • Google+ plūsma ir pārlieku bezgalīga un sajaukta, lai tajā operatīvi atrastu vajadzīgo informācijas avotu un mazāk svarīgie neiejuktu pūlī. Pie tam klīst baumas, ka tieši G+ izveidei tika novirzīti visi GReader speciālisti, kā rezultātā darbs pie attīstības gluži vienkārši beidzās. Šeit pat pieskaitāmi arī Tumblr un Pinterest.
  • Ziņu vietnes veido redaktori, kas ziņu tematus izvēlas pēc saviem ieskatiem. Vai vienmēr tiek izcelts indivīdam svarīgākais? RSS ir filtrs, ar kuru iespējams personalizēt ienākošās ziņas. Tas pats būtu attiecināms arī uz StumbleUponReddit u.c.
  • Grāmatzīmju sīklietotnes ir lielisks veids kā saglabāt vietnes adresi biežai un ātrai piekļuvei. Taču šādi nevar saņemt paziņojumus par atjauninātu informāciju, kas nozīmē manuālu katras vietnes pārbaudi. Laikietilpīgi un lieki!

Likumsakarīgi, ka labāko kopsavilkumu piedāvā parodija par Hitleru…

RSS risinājums

Šķiet, ir skaidrs, ka reālu alternatīvu bieži nenovērtētajam RSS nav. Google Reader gadījumā var paļauties uz tīmekļa lietotāju apņēmību un aktivitāti, taču ņemot vērā, ka šis ir ne pirmais (šoreiz drastisks!) Google mēģinājums Reader dabūt prom no lietotāju redzesloka, kā arī Google vadības komunikāciju, grūti tam noticēt. Jāizsaka nožēla, ka netika rasts risinājums Reader iekļaut, piemēram, G+ plūsmā vai padarīt pelnošu. Kaut gan – vai tas neradītu vēl lielāku sašutuma vilni? Citkārt uz GReader mēģinājumiem ieviest jauninājumus reakcija bijusi nikna, šoreiz – drīzāk skumja. Pastāv cerība uz RSS tehnoloģiju attīstību, kas visnotaļ apstājās līdz ar GReader ieviešanu.

Tātad ar steigu jāķeras klāt citu pakalpojumu izmēģināšanai un vērtēšanai. Kā populārākās alternatīvas tiek minētas NetVibes, Feedly, NewsBlur, FeedDamon, The OldReader u.c. Šeit var iepazīties ar koplietojamo dokumentu alternatīvu apkopošanai.

3 domas par “Kas izglābs RSS?

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.