Ierakstīts Bibliotēkas diena dzīvē,Bibliotēkas Latvijā

Viktorijas diena bibliotēkā Nr.2

© Viktorija Moskina, 2013

Labdien, cienījamais LBB JSS emuāra lasītāj!

Jau vairāk nekā gads ir pagājis kopš mana iepriekšējā autobiogrāfiskā raksta “Viktorijas diena bibliotēkā”, un šajā laikā daudz kas ir mainījies.

Esmu kļuvusi par Bibliotēkzinātnes un informācijas maģistra studiju programmas absolventi. Strādāju Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) administrācijā par galveno speciālisti starptautiskās sadarbības jautājumos, kas pēc savas būtības ir arī direktora asistentes amats. Mani darba pienākumi ir ļoti dažādi, tāpēc katra diena kardināli atšķiras no iepriekšējās. Medaļai ir divas puses: no vienas puses, tas ir ārkārtīgi interesants darbs, bet no otras puses, šis darbs prasa ļoti lielu garīgo piepūli, bet… pietiek ar teoriju, sniegšu īsu ieskatu sava darba ikdienā.

Otrdiena, 12. februāris

8:46 Mans vilciens pienāk Rīgas centrālajā stacijā. Pēc darba plānoju ieskriet Leļļu teātrī, lai nopirktu divas biļetes uz Melo-M koncertu Jelgavā.

9:00 Esmu darbā. Senās kāpnes, spogulis, tagad jākāpj trešajā stāvā, liela sportošana nesanāks.

Skats no “Gaismas pils” 6. stāva
Foto: V.Moskina

Jāuzraksta kāds ļoti svarīgs e-pasts (sanāca “garš palags” A4 lapas apjomā) saistībā ar ārzemju delegācijas vizīti 21.-22. februārī. Šonedēļ un nākamnedēļ būs jāpaveic vairāki praktiski sagatavošanās darbi.

Paralēli tam jānodrošina viena projekta dokumentācijas parakstīšana, reģistrēšana un cita veida aprite. Pirmdien trīs kolēģi dodas darba braucienos uz Austriju un Beļģiju, tāpēc jāsagādā reprezentācijas izdevumi par Latviju, jāsagatavo projekta prezentācijas materiāli, ko viņi ņems līdzi. Pēdējo reizi jāsazinās ar uzņēmējpusi, lai precizētu darba brauciena praktiskās detaļas.

Zvans no Itālijas vēstniecības. Ir saņemts gala apstiprinājums, ka Itālijas vēstnieks šodien apmeklēs “Gaismas pili”. Šādi tādi sagatavošanas darbi tika paveikti vēl piektdienas vakarā un pirmdien, tāpēc visam vajadzētu noritēt gludi.

13:00-13:20 Pusdienu pārtraukums. Pie pusdienu galda ir divi IT puiši, un norisinās diskusija par darbinieku identifikācijas karšu lentām. Visiem LNB darbiniekiem redzamā vietā obligāti jāatrodas darbinieka identifikācijas kartei, lai lasītāji varētu identificēt mūs un nepieciešamības gadījumā vērsties pēc palīdzības. Vecajiem LNB darbiniekiem identifikācijas karšu lentas ir zilas un platas. Kad visas lentas beidzās, tika iegādātas zilas, bet šauras. Vidēji vecus darbiniekus var atpazīt pēc šādas identifikācijas kartes lentas, diezgan jauniem darbiniekiem, piemēram, man ir pelēka, šaura lenta.

LNB darbinieku identifikācijas karšu lentas
Foto: D.Ūdre

Pēc pusdienām mēģinu rakstīt komandējuma atskaiti, jo nedēļu atpakaļ piedalījos jaunās Viļņas Universitātes bibliotēkas filiāles atklāšanas pasākumos. Ļoti skaista, gaiša un atvērta bibliotēka. Tā ir ēka ar raksturu.

14:30 Dodamies uz “Gaismas pils” būvi. Sakarā ar to, ka mēdzu asistēt ekskursijās, esmu viens no laimīgajiem LNB darbiniekiem, kuriem ir pastāvīga caurlaide, lai iekļūtu “Gaismas pils” teritorijā. Pēdējo reizi apciemoju bibliotēkas jauno ēku novembra sākumā, kad kopā ar sabiedrisko attiecību speciālisti vadīju ekskursiju bijušajam Francijas kultūras ministram, kas atbrauca uz Rīgu pastāstīt par Francijas pieredzi Eiropas Savienības prezidentūras laikā.

15:00 Ierodas Itālijas vēstnieks ar pavadošajām personām. Teritorijas apsargs kaut kā dīvaini pacēla barjeru, un tā gandrīz trāpīja vēstnieka mašīnas jumtam. Izrādās, ka būvē strādā divi priekšnieki – itāļi, līdz ar to ekskursija sanāca spraiga un temperamentīga. Labi, ka es bakalauru studiju gados apguvu divus itāļu valodas kursus. Runāt es nemāku prakses trūkuma dēļ (pēc 4 gadiem atceros tikai pamatfrāzes un skaitļus līdz 1000), bet diezgan labi sapratu, par ko viņi sarunājas.

“Gaismas pils” ir tik forša, un varētu teikt, ka par 90% gatava. Jau ir uzstādīti lifti, kāpnes, paklāji, lampas, flīzes, sienu paneļi un daudz kas cits. Pirmo reizi uzbraucu ar liftu 11. stāvā (iepriekš manis sasniegtais augstākais punkts bija 8. stāvs jeb Z (Bibliotēkzinātnes un informācijas zinātnes) lasītava un Bibliotēku attīstības institūta telpas). 360° panorāmas skats uz Rīgu no 60 metru augstuma paveras vienkārši FANTASTISKS!

Itāļu vēstnieks ļoti atzinīgi novērtēja “Gaismas pils” ēku. Viņš ir pārliecināts, ka tā kļūs par Rīgas simbolu mūžīgajai  kultūras pastāvēšanai.

Reto grāmatu un rokrakstu nodaļa
Foto: S. Valtiņa

16:15 Dodamies uz Jēkaba ielu 6/8, kur atrodas Reto grāmatu un rokrakstu nodaļa. Mūsu kolēģes sagatavoja nelielu retumu izstādi ar itāļu grāmatniecības šedevriem, kas atrodas mūsu krājumos. Dantes “Dievišķā komēdija” (1481), Bokačo “Dekamerons” (16. gs. vidus) un pat Stendāla ieraksts vienā no grāmatām, kā arī daudz kas cits.

17:45 Ierodamies LNB galvenajā ēkā. Mans vilciens aizgājis plkst. 17:41, tāpēc ir laiks izlasīt mājasdarbu (home reading) Džona Lubāna nākamajai nodarbībai. Viņš ir atgriezies Rīgā un vada savu lielisko kursu “Demokrātija darba vietā – pašvadošas komandas un pašpārvalde”.

18:30 Drīz pienāks mans vilciens. Protams, ka par Melo-M biļešu pirkšanu atcerējos, vilcienam dodoties ceļā…


Raksts tapis projekta “Bibliotēkas diena dzīvē” ietvaros,
kas norit laikā no 2013. gada 11. līdz 17. februārim

Aicinājums piedalīties projektā
Projekta norise 2012. gadā

4 domas par “Viktorijas diena bibliotēkā Nr.2

  1. No fotogrāfijām Viļņas ēka no ārpuses gan izskatās tāda pašaura (vismaz pusei spārna), jo logiem vairākās rindās atvēlēts maz vietas, iekspuše gan laikam izskatās savādāk. 🙂

    1. Īstenībā, tās ir trīs ēkas (5., 4. un 3. stāvus augstas, pa vidu stikla jumts). Par logiem ir īpašs stāsts. Divas sienas, kas iziet uz priežu meža pusi, ir no stikla taisītas (burvīgs skats, kad ārā krīt sniedziņš). Arhitektu biroja ideja – radīt saikni ar dabu. Sienas, kas iziet uz pagalmu un citām ēkām, ir apšūtas ar keramiskām plātnēm. Logi darbinieku kabinetos ir normāla lieluma. Arhitektu biroja ideja – radīt gaismas joslas (it īpaši, kad ārā paliek tumšs). Sākumā bija plānots taisīt vertikāli-slīpus logus kā skudrupūznī, bet viņi atteicas no šīs idejas.

  2. Likās, ka lasu mūsu nodaļas pienākumu sarakstu! 😀 Un tā Viļņas ēka tik gaiša un patīkama. Tādā jau nu nevarētu nepamācīties skolai..

    1. Paldies, Ilva! Jauki, ka mums ir līdzīgi darba pienākumi 🙂
      Starp citu šī Viļņas Universitātes filiālbibliotēka studentiem būs atvērta 24h (citiem lasītājiem līdz plkst. 21:00).

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.