Ierakstīts Bibliotēkas diena dzīvē,Bibliotēkas Latvijā

Viena diena LU Bibliotēkas Izglītības zinātņu un psiholoģijas bibliotēkā

© Gunta Dogžina, 2013 | speciāli LBB JSS

Labdien!

Mani sauc Gunta. Esmu bibliotekāre Latvijas Universitātes (LU) Bibliotēkā. Šobrīd strādāju LU Bibliotēkas Izglītības zinātņu un psiholoģijas bibliotēkā, kas atrodas LU Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātē.

Šīs nedēļas bibliotekāru nozīmīgākā pasākuma “Bibliotēkas diena dzīvē” ietvaros arī es gribu jums pastāstīt, kā paiet viena no manām darba dienām.

Mana darba diena parasti sākas plkst. 8.30, kad veicu visus sagatavošanās darbus, lai jau plkst. 9.00 varētu atvērt bibliotēku un sagaidīt apmeklētājus. Vispirms ieslēdzu pieprasījumu printerīti, kas burtiski sāk svilt no pieprasījumu gūzmas. Tad dodos meklēt visus pasūtītos izdevumus. Mūsu nozares bibliotēka ir viena no nedaudzajām LU Bibliotēkas nozaru bibliotēkām, kurai ir atsevišķs slēgts krājumus, un apmeklētāji tam klātienē piekļūt nevar. Lietotāji grāmatas no plauktiem paņemt nevar, tāpēc pieprasījumu ir daudz vairāk, salīdzinot ar citām nozaru bibliotēkām. 🙂 Kad visas grāmatas atrastas un pieprasījumi apstrādāti, grāmatas tiek precīzi saliktas rezervācijas plauktā tā, lai lietotāji, vadoties pēc viņiem piešķirtā reģistrācijas numuriņa, var tās viegli atrast.

Tā kā strādāju augstskolas bibliotēkā, tad mums īpaši aktuāli ir starpbrīži starp lekcijām. Var teikt, ka mums ir “karstās pusstundas”, kurās, it sevišķi jauna semestra sākumos, mūs burtiski “gāž riņķī”. Lekcija beidzas un viss kurss nāk uz bibliotēku, lai izņemtu pasniedzēju norādīto literatūru. Tad tikai atliek atnest lielu kaudzi ar viena nosaukuma grāmatām un tās izdalīt.

Kad kārtējais starpbrīdis ir beidzies, var mazliet ievilkt elpu un padarīt citus darbus. Viens no tādiem – krājuma kārtošana, lasītavā uz vietas izmantoto resursu skenēšana un ievietošana plauktos, kā arī periodikas izlikšana un nodoto resursu salikšana atpakaļ slēgtajā krātuvē. Bibliotēka mēdz būt arī visnotaļ bīstama darba vieta, ja jāizmanto ļoti augstas trepes, tāpēc bibliotekāriem jāievēro visi darba drošības noteikumi un viņiem jābūt izteiktai līdzsvara izjūtai. 🙂

Nepaiet neviena darba diena, kad kādam lietotājam nebūtu vajadzīga informācija par kādu sev interesējošu tēmu. Referāti, kursa darbi, diplomdarbi – katram sava specifika un vajadzības. Tāpēc liela dienas daļa tiek pavadīta, konsultējot studentus, kur un kā labāk atrast sev nepieciešamo informāciju gan klātienē, gan izmantojot citus saziņas līdzekļus.

Mana amata pienākumos ir ne tikai bibliotēkas lietotāju apkalpošana, bet arī informācijas resursu labošana, t.i., rūpes, lai drukātais resurss ilgāk kalpotu lietotājiem. Grāmatām, kuras studenti aktīvi izmanto, arvien pienāk diena, kad tās nepieciešams mazliet uzskaistināt, tāpēc ķeros pie speciāla līmpapīra, šķērēm un līmes, lai katru grāmatu maksimāli saglabātu un tā turpinātu kalpot studentu vajadzībām.

Daudz darba ir arī integrētajā bibliotēkas sistēmā. Ar tās palīdzību, piemēram, varu izgūt datus par rezervētajām grāmatām, kuras lietotāji nav savlaicīgi izņēmuši. Šie resursi jāizvieto atpakaļ krājumā, lai savukārt citi lietotāji var pieteikties un tos izmantot. Tādā pašā veidā arī veidoju atskaiti par studentiem, kas diemžēl kavē nodošanas termiņus, nosūtu viņiem arī informatīvas īsziņas, lai atgādinātu par esošo situāciju. Janvāris daudziem studentiem bija arī studiju noslēguma mēnesis, kad bija jāaizstāv savi noslēguma darbi, tāpēc tagad – februārī – aktīvi notiek noslēguma darbu datubāzes rediģēšana.

Veicot no katra darbiņa mazliet, kopā padarīts daudz un nemanot paskrējusi jau visa diena, un laiks posties mājās, lai jau rīt atkal vērtu bibliotēkas durvis un sagaidītus savus apmeklētājus.

Veiksmīgu jums visiem šo aktīvo darba nedēļu!


Fotogrāfijas tapušas sadarbībā ar
Evitu Stankeviču.


Raksts tapis projekta “Bibliotēkas diena dzīvē” ietvaros,
kas norit laikā no 2013. gada 11. līdz 17. februārim

Aicinājums piedalīties projektā
Projekta norise 2012. gadā

3 domas par “Viena diena LU Bibliotēkas Izglītības zinātņu un psiholoģijas bibliotēkā

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.