Posted in Bibliotēkas diena dzīvē, Bibliotēkas Latvijā

Jauns amats, jauni izaicinājumi

© Dace Ūdre, 2013

Pagājušajā nedēļā uzsāku darba gaitas Latvijas Nacionālās bibliotēkas Krājuma veidošanas nodaļā. Pati nodaļa ir nesen veidota, apvienojot Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bibliogrāfijas institūta Obligāto eksemplāru nodaļu, Komplektēšanas un uzskaites nodaļu ar Krājuma uzskaites sektoru, Preses statistikas nodaļu, ISBN un ISMN aģentūru un ISSN centru. Nodaļā esam 17 darbinieki, taču ikdienā tiekamies reti, jo esam “izkaisīti” pa Bibliogrāfijas institūta dažādām telpām.

Latvijas Nacionālās bibliotēkas
Bibliogrāfijas institūts, foto D.Ūdre

Pirmā darba diena pagāja, iekārtojot savu jauno darba vietu. Lai ieslēgtu datoru, piekļūtu e-pastam un intranetam (bibliotēkas iekšējais informācijas tīkls), katram darbiniekam tiek piešķirts savs lietotājvārds un parole. Dienas gaitā iepazinos ar Obligāto eksemplāru likumu un Latvijas elektronisko publikāciju krājuma attīstības vadlīnijām, kas tiešā mērā ir saistīti ar maniem jaunajiem darba pienākumiem, jo esmu rasmošanas speciāliste. Te nu jāpaskaidro, ka rasmošana ir automatizēta internetā pieejamo tiešsaistes publikāciju vākšana un arhivēšana (Obligāto eksemplāru likums). Manos darba pienākumos ietilpst regulāra Latvijas Nacionālās bibliotēkas rasmošanas vadlīniju atjaunošana, tīmekļa vietņu atlase, to saturiskā un tehniskā novērtēšana, rasmošanas uzdevuma sastādīšana, metadatu izveide, rasmošanas kvalitātes kontrole un daudzi citi darbi.

Gatavošanās E-obligāto eksemplāru darba grupas sanāksmei

Mans pirmais lielais uzdevums bija sagatavot uzskates materiālus un praktisku uzdevumu pirmajai E-obligāto eksemplāru darba grupas sanāksmei. Uzzināju, ka man tiks uzticēta arī šīs darba grupas sanāksmju protokolēšana, kas ir diezgan laikietilpīgs darbs un prasīs lielu veiklību, lai piefiksētu sanāksmē teikto. Protams, patīkami, ka jau pirmajā darba dienā saņēmu akceptu jauna sadarbības formāta ieviešanai – praktisko uzdevumu sagatavoju Google izklājlapas veidā, aicinot darba grupas dalībniekus to aizpildīt tiešsaistē.

Rasmoto tīmekļa vietņu vortāls

Izmantoju iespēju un izpētīju, kas un cik daudz līdz šim ir rasmots Latvijā. Ielūkojos ne tikai WWW arhīvā (tajā pieejamas 1626 tīmekļa vietnes), bet arī tīmekļa vietņu rasmošanas rīka Web Curator Tool saskarnē. Atbilstoši Latvijas elektronisko publikāciju krājuma attīstības vadlīnijām rasmošanai atlasa tās tīmekļa vietnes, kas radītas Latvijā vai attiecas uz Latviju. Latvijas Nacionālā bibliotēka rasmo tīmekļa vietnes par kultūru (piemēram, mākslu, literatūru un sportu), izglītību, zinātni, inovācijām un profesionālajām organizācijām Latvijā, kā arī par Latvijas sabiedrību un Latvijas valdību un pašvaldībām. Rasmo arī tās tīmekļa vietnes, kas paredzētas izmantošanai pētniecībā (piemēram, tīmekļa vietnes, kas satur rokasgrāmatas vai pētījumu ziņojumus), ievērojamu Latvijas rakstnieku, mūziķu, mākslinieku, pedagogu, politiķu un sabiedriski aktīvu cilvēku tīmekļa vietnes vai tīmekļa vietnes par viņiem (tai skaitā emuārus). Jāmin, ka tīri tehnisku ierobežojumu dēļ netiek rasmoti ziņu portāli un forumi. Rasmoto tīmekļa vietņu apraksts veidojams atbilstoši man jau zināmajam Dublin Core metadatu standartam.

Web Curator Tool

Lai noskaidrotu, kas tīmekļa vietņu rasmošanas sakarā tiek darīts pasaulē, atradu sarakstu, kurā apkoptas dažādu valstu iniciatīvas tīmekļa vietņu rasmošanā. Uzsāku arī diskusiju starptautiskajā bibliotekāru interešu grupā sociālajā tīklā Facebook, lai gūtu turpmākajam darbam noderīgus kontaktus, kā arī lai uzzinātu, kāda ir pārējo bibliotēku pieredze tīmekļa vietņu rasmošanā.

Izskatās, ka būšu atradusi salīdzinoši maz pētītu darbības lauku, kas manā gadījumā ir pat ļoti pozitīvi, jo man patīk darbs ar informācijas organizēšanu un man patīk pētīt. Un te nu tiešām ir ko “rakt”.

Starp citu, vai arī jūs pamanījāt, ka Krājuma veidošanas nodaļas nosaukuma pirmie burti veido abreviatūru KVN, kas ir arī ierastā abreviatūra Krievijas humora TV šovam Клуб Весёлых и Находчивых?


Raksts tapis projekta “Bibliotēkas diena dzīvē” ietvaros,
kas norit laikā no 2013. gada 11. līdz 17. februārim

Aicinājums piedalīties projektā
Projekta norise 2012. gadā

Autors:

LBB valdes locekle, LNB nacionālo digitālo informācijas resursu komplektēšanas eksperte

2 thoughts on “Jauns amats, jauni izaicinājumi

  1. Rasmošana. Tik tomēr specifisks vārds. Nesen lekcijas laikā ekonomikas fakultātes pasniedzējs bija dziļi šokēts par šāda vārda eksistēšanu 😀

    Apsveicu ar jauno darba vietu! Veiksmi un izaugsmi!

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s