Posted in Bibliotēkas diena dzīvē, Bibliotēkas Latvijā

Kas notiek Latvijas Bibliotēku portāla aizkulisēs?

© Kristīne Deksne, 2013 | speciāli LBB JSS

Mani sauc Kristīne un jau sešus vai septiņus gadus (precīza laika izjūta pazūd, kad ir interesants darbs) strādāju Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. Pēdējos trīs gadus esmu Latvijas Bibliotēku portāla galvenā (un vienīgā) redaktore. Kopumā mans ikdienas darbs ir saistīts ar Latvijas Bibliotēku portāla satura administrēšanu, veidošanu, popularizēšanu, kas ietver gan nozares un saskarnozaru informācijas pārlūkošanu, gan informācijas sagatavošanu un publicēšanu mūsu nozares profesionālajā portālā, gan citus darbus.

Mans ikdienas darbs nav iedomājams bez četriem resursiem – e-pasta, Latvijas Bibliotēku portāla, Twitter un Facebook. Tad nu sīkāk par katru no tiem, un kādiem nolūkiem es izmantoju šos resursus.

E-pasts… it kā jau visiem tāpat skaidrs, ko dara e-pastā, bet tomēr pāris vārdos pakomentēšu. Man e-pasts ir svarīgs, jo daļu informācijas, kas tiek publicēta Latvijas Bibliotēku portālā, saņemu tieši e-pasta vēstuļu veidā. Lai gan ikvienai Latvijā reģistrētai bibliotēkai ir savs profils Bibliotēku portālā, tomēr (man daļēji, bet ne līdz galam saprotamu iemeslu dēļ) daudzas bibliotēkas neveido savus profilus un sagatavoto informāciju publicēšanai portāla galvenajā lapā sūta e-pasta formātā (paldies visiem sadarbības partneriem!). Tāpat e-pastu izmantoju, lai caur bibliotēku vēstkopām (listēm) informētu nozares speciālistus par īpašām, svarīgām un interesantām ziņām Bibliotēku portālā, piemēram, par jaunākajām vakancēm bibliotēkās. Un trešā svarīgā lieta, ko daru, izmantojot e-pastu, atbildu uz Latvijas Bibliotēku portālā iesūtītajiem portāla lietotāju jautājumiem. Tās galvenokārt ir konsultācijas lokālajiem redaktoriem par savu bibliotēku profilu veidošanu un informācijas publicēšanas iespējām portālā.

Latvijas Bibliotēku portāls ir tīmekļa vietne, kurai veltu visu savu darba laiku, enerģiju un profesionālo mīlestību.

Latvijas Bibliotēku portāls
Latvijas Bibliotēku portāls

Par savu darbu, ikdienas situācijām un Bibliotēku portālu varētu uzrakstīt grāmatu (tāpat kā gandrīz ikviens bibliotēku darbinieks par savu ikdienas pieredzi), bet tas lai paliek nākotnei. Tāpēc, lūk, manu galveno ikdienas darbu saīsināts kopsavilkums:

  • Bibliotēku nozares, saistīto nozaru, ziņu aģentūru u.c. tīmekļa vietņu monitorings ar mērķi atlasīt informāciju Latvijas Bibliotēku portālam;
  • Informācijas veidošana (tai skaitā atlasītās un/vai iesūtītās informācijas strukturēšana), publicēšana, aktualizēšana, dzēšana visās Latvijas Bibliotēku portāla sadaļās (pagājušajā gadā kopumā publicētas 2657 informācijas vienības – ziņas, notikumi, galerijas un jaunākās grāmatas);
  • Portāla sadaļu struktūras veidošana un darbības kontrole;
  • Atbilžu sagatavošana uz Latvijas Bibliotēku portālā (portals@lnb.lv) iesūtītajiem jautājumiem, atbilžu sniegšana un komentēšana pie portāla rakstiem un forumā;
  • Lokālo redaktoru administrēšana, konsultēšana, apmācība;
  • Portāla publicitāte: atsauces citās tīmekļa vietnēs, sadarbības partneru piesaiste, Latvijas Bibliotēku portāla profila uzturēšana un informācijas publicēšana virtuālās komunikācijas un mikroblogošanas tīklā Twitter un prezentāciju portālā SlideShare u.c.
  • Metodiskais darbs – konsultācijas, dalība semināros u.c. ar mērķi izskaidrot Bibliotēku portāla funkcionalitāti un izmantošanas iespējas;

Pagājušā gada vidū izmantoju izdevību un prezentēju Latvijas Bibliotēku portālu arī plašākai sabiedrībai (IFLA satelītkonferencē Klaipēdā). Guvu apstiprinājumu tam, ko jau sen zināju – Latvijas Bibliotēku portāls ir unikāls, jo reti kur ir šāds resurss, kas aptver visas valsts un visu tipu bibliotēkas un saved kopā gan nozares speciālistus, gan bibliotēku lietotājus. Tāpēc vēl vairāk lepojos ar mūsu nozares profesionāļiem, jo Bibliotēku portāla saturu veidojam mēs visi kopā.

Tā kā cilvēki ir dažādi un izmanto dažādus sociālos tīklus un tīmekļa vietnes informācijas iegūšanai un savu sajūtu, domu un ideju izplatīšanai, tad ir tikai loģiski, ka plašākas auditorijas sasniegšanai arī es izmantoju papildus resursus. Latvijas Bibliotēku portālam ir savs profils tviterī kopš 2009. gada beigām. Šeit savus sekotājus informēju gandrīz par visām ziņām un notikumiem, kas publicēti Bibliotēku portālā. Man patīk, ka informācijas izplatīšanai tviterī ir 140 zīmju ierobežojums, tas ļauj pārskatīt salīdzinoši daudz informācijas īsā laikā. Pēdējā laikā gan aizdomājos, ka vajadzētu izveidot savu lapu vai profilu arī citos sociālajos tīklos, bet vispirms stratēģiski jāizdomā, ko īsti vēlos sasniegt un caur kuriem resursiem to visefektīvāk izdarīt.

Sociālajā tīklā Facebook esmu Latvijas bibliotēku grupas dalībniece. Šo lapu galvenokārt izmantoju, lai gūtu informāciju sev un Bibliotēku portālam. Neslēpšu, ka viena nespēju izsekot līdzi visiem profesionālās informācijas resursiem tīmeklī. Šīs grupas dalībnieki ir lielisks atbalsts – te varu izlasīt interesantu profesionālo informāciju, kuru varu pārvērst arī ziņās vai notikumos Latvijas Bibliotēku portālā, uzzināt nozares speciālistu viedokli par dažādiem resursiem un jaunākajām vēsmām, kā arī dalīties ar interesantu informāciju, kas ir manā rīcībā. Lai gan es ļooooti gribētu, lai galvenās nozares speciālistu diskusijas norisinātos Bibliotēku portāla forumā, tomēr nevaru noliegt, ka tehniskās iespējas portāla forumā ir stipri ierobežotas un Facebook ir daudz ērtāk izmantojams viedokļu apmaiņai.

Tā kā pie Bibliotēku portāla strādāju viena pati, tad savā darbā man ir dota iespēja strādāt diezgan patstāvīgi, no kā izriet gan savi plusi, gan mīnusi. Pluss ir tas, ka man ir diezgan liela brīvība jaunu ideju ieviešanā – pati izdomāju, pati realizēju (portāla sistēmas tehnisko iespēju robežās). Mīnuss, protams, ir tas, ka daudzas idejas un pat vitāli nepieciešamas lietas ir grūti realizēt, jo trūkst darba stundu/roku. Viena no šādām lietām ir vēlme palielināt ārvalstu profesionālās informācijas apjomu, tomēr ikdienas darbu apjoms neļauj pārlūkot un iztulkot tik daudz informācijas, cik būtu nepieciešamas (šeit es vēlos pateikt lielu paldies tiem cilvēkiem – Dacei Ūdrei, Uldim Zariņam un citiem Latvijas Nacionālās bibliotēkas kolēģiem, kas ik pa laikam atsūta man saites uz resursiem, par kuriem vajadzētu informēt nozares speciālistus). Ideālā variantā, manuprāt, tam vajadzētu strādāt tā, ka ikviens, kas redz vai publicē savos resursos (tīmekļa vietnēs, blogos, profilos) nozīmīgu un interesantu informāciju, atsūta to arī uz Latvijas Bibliotēku portālu, jo šī portāla saturu veidojam mēs visi kopā, un tas lielā mērā ir atkarīgs arī no nozares speciālistu ieinteresētības.

Vislabāk savā darbā man patīk tas, ka varu sekot līdzi un iegūt jaunāko profesionālo informāciju, kas rada sajūtu, ka esi “apdeitots” (updated) un jūties kā pilnvērtīgs nozares dalībnieks. Uzskatu, ka ikvienā profesijā ir svarīgi sekot līdzi jaunumiem nozarē, un es to varu darīt savu darba pienākumu ietvaros. Tas ir lieliski!


Raksts tapis projekta “Bibliotēkas diena dzīvē” ietvaros,
kas norit laikā no 2013. gada 11. līdz 17. februārim

Aicinājums piedalīties projektā
Projekta norise 2012. gadā

Advertisements

Autors:

LBB Jauno speciālistu sekcijas viesautors

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s