Posted in Sevis pilnveidošana

Motivācijas meklējumos

© Elīna Sniedze, 2012

Galvā viss sajucis, tik daudz darbu, kas jāpaveic, bet vēlmes – nekādas. Vai arī tev pazīstama šī situācija? Gada pēdējais mēnesis, bet darāmo darbu kalns aug un aug. Zudis ticības spēks un motivācija. Rodas sajūta, ka pasaule griežas pārāk ātri un tu nespēj sekot tai līdzi. Šķiet, ka dari visu iespējamo, bet joprojām par maz. Necenties darīt, ja nevēlies. Labāk vispirms mēģināsim atrast, kur paslēpusies motivācija.

Motivāciju rada emocijas
Motivāciju rada emocijas

Attēla avots: Wikimedia Commons

Pirmkārt, kur tad palikusi motivācija, un, otrkārt, kādi ir iemesli tās zudumam? Erina Falkonere (Erin Falconer) izvirza trīs iemeslus motivācijas zudumam:

1. Pašpārliecinātības trūkums
– Kā gan darboties veiksmīgi, ja neticam sev?

2. Koncentrēšanās trūkums
– Ja nezini, ko vēlies, vai tiešām tu vispār vēlies ko darīt?

3. Virziena trūkums
– Ja tu nezini, ko darīt, kā tu vari būt motivēts? (1)

Lai atrastu atbildes uz šiem trim jautājumiem, nepieciešams apdomāt savu veikumu līdz brīdim, kad biji zaudējis motivāciju. Ticība sev un saviem spēkiem ir vissarežģītākais jautājums. Ieteicams izvērtēt savus iepriekšējos sasniegumus un atcerēties savas pozitīvās sajūtas, kuras tie radīja; padomāt par iespējām, kādas sniegs paveiktais uzdevums; kā sasniegtais noderēs nākotnē; kā tas ietekmēs tevi un citus. Svarīgi ir noticēt, ka tevis paveiktais var mainīt tavu pasauli uz labo pusi un radīt tālāku motivāciju.

Lai uzlabotu koncentrēšanās spējas, obligāti nepieciešams sakārtot un regulāri izvēdināt telpu sev apkārt, kā arī veikt dažādas kustības, lai nenogurtu un atpūstos. Svarīgi ir nolikt apkārtējās lietas nedaudz “malā”, t.i., aizvērt traucējošos sociālos tīklus, kas nepārtraukti par sevi atgādina, mirgojot, pievēršot uzmanību ar skaņām un veicot citas uzmanību piesaistošas darbības. Vēl kāds svarīgs aspekts – neaizmirst par ēdienreizēm. Izsalcis cilvēks nav darītājs. Izbaudi ēst gatavošanu un ēšanu kā atpūtu no veicamā darba.

Virziena iezīmēšanai nepieciešams saprast, ko tu vēlies darīt un kā to panākt visefektīvāk. Ieteicams izveidot veicamo darbu sarakstu, sakārtot tos prioritārā secībā un saplānot laiku katram uzdevumam. Īpaši rekomendējams koncentrēties uz vienu konkrētu darbu, nevis censties visu padarīt vienlaikus. Labāk ir paveikt vienu lietu līdz galam, nevis iesākt piecas dažādas, apjukt un galu galā nepaveikt neko. Pēc katra paveiktā darba ir liels gandarījums to izsvītrot no saraksta un apbalvot sevi, piemēram, ar šokolādi, pastaigu vai pavadot 5 minūtes kādā no sociālajiem tīkliem.

Citreiz motivācijas gūšanai ir jauki palasīt citu cilvēku veiksmes stāstus. No savas personīgās pieredzes varu teikt, ka ik pa laikam ir nepieciešams kas jauns un svaigs. Man bija laiks, kad studijās neveicās un zuda vēlme tās turpināt. Meklējot motivāciju, es iestājos Jauno speciālistu sekcijā. Tomēr sapratu, ka motivāciju jāatjauno regulāri, jo tā rada manu enerģiju. Tādēļ pēc kāda laika tālākas motivācijas radīšanai devos uz IFLAcamp ne-konferenci Somijā. Izbaudot pozitīvās sajūtas, atradu motivāciju un devos Erasmus pieredzes apmaiņā uz Zviedriju. Veidojot šo rakstu, es centos atkal atgūt savu motivāciju turpināt iesāktās studijas un aktīvi rosīties Jauno speciālistu sekcijas ietvaros. Mans mērķis ir sasniegts. Vēlu veiksmi arī citiem!


Interesanta datorprogramma iedvesmai un pašmotivācijai  MindMaster. Sīkāk par to video:

Dažādas vietnes ar saistošiem rakstiem par motivāciju, psiholoģiju, veiksmi un iedvesmas smelšanās iespējām:


Izmantotais informācijas avots

  1. Falconer, Erin. How to Motivate yourself – self motivation [cited 04.12.2012.] Available: here.

Autors:

LBB JSS vadītāja

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s