Posted in Semināri

Seminārs “Iemācies atdzīvināt grāmatu”

© Ilze Marga, 2012 | speciāli LBB JSS

Kad pirms kāda laika projekta ietvaros apmeklēju vairākas Helsinku publiskās bibliotēkas, ieguvu idejas, kuru pielietojuma iespējas saskatīju arī pie mums. Viena no tām bija grāmatu reklāma, kuru, iesaistot bibliotēkas lietotājus, veidoja paši bibliotekāri. Tādēļ ar lielu prieku uzņēmu ziņu par sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku (LNB) un Latvijas Neatkarīgo televīziju (LNT) izsludināto apgāda “Jumava” konkursu “Atdzīvini grāmatu!”.

Jumava

2012. gada 13. novembrī visiem interesentiem bija iespēja apmeklēt semināru “Iemācies atdzīvināt grāmatu”, kura ietvaros tika sniegta vērtīga pamatinformācija par autortiesībām Latvijā un filmu veidošanu, un ikviens tika mudināts to visu uztvert ar lielu nopietnību – darīt darbu pa īstam un no sirds. Pēc apgāda “Jumava” mārketinga projektu vadītājas Līgas Loļas, LNB Bērnu literatūras centra vadītājas Silvijas Tretjakovas un LNT pārstāvja Pāvila Raudoņa ievadrunām semināru turpināja Ieva Dombrovska no AKKA/LAA, kura vērsa uzmanību uz autortiesību likuma nozīmību. Tā kā semināra apmeklētāji lielākoties bija skolēni, sniegtā informācija bija ļoti piemērota. Mūs aicināja novērtēt savu darbu un izturēties ar cieņu pret citu veikumu, ievērot noteiktu kārtību, kas ļauj savu darbu droši rādīt citiem, konkurēt un gūt gandarījumu par darīto.

Izrādās, ka par autoru var kļūt ikviens. Te nefigurē vecuma ierobežojums. Kā piemērs tika minēta sešus gadus jaunā Emīlija Adumāne, kura piedalījās Latvijas Bankas izsludinātajā konkursā, un viņas grafikas darbs tika izmantots piemiņas monētu veidošanā. Viņa ir pilntiesīgs autors šai monētai, un viņas darbs ir autortiesību aizsegā. Bez darba autora atļaujas to nedrīkst publicēt neviens, nedrīkst arī kaitēt autora godam, un tā darbs ir jāciena. To ievērot ir ikviena pienākums. Arī autoram jāizturas ar cieņu pret citiem, kas iesaistījušies viņa darba tapšanā, ja tādi ir, piemēram, līdzautori, režisori, fotogrāfi, komponisti u.c. Arī, izvēloties fona mūziku, mums ir jābūt korektiem. Tikām aicināti droši uzrunāt mūziķus un komponistus. Ar AKKA/LAA starpniecību var iegūt oficiālu atļauju pat no populāriem ārvalstu mūziķiem. Vēl jāatceras, ka autortiesību likums aizsargā tikai reālus darbus (audiovizuālus, vizuālus, muzikālus, literārus u.c.), tas neattiecas uz idejām. Ne velti tautā figurē tāds termins kā “zagtās idejās”. Mēs tikām brīdināti arī par to.

Semināra aizraujošākā daļa, protams, bija praktiskā darbošanās, kas ātri mobilizēja visus nopietnam darbam. Viesos bija uzaicināta Ilze Ruska, animatore no Tehniskās jaunrades nama “Annas 2” ar saviem audzēkņiem, kuri veikli demonstrēja savas zināšanas un līdzēja ar praktisku skatījumu. Radās iespaids, ka viss ir paveicams. Liekot lietā savu radošumu un pacietību, ikviens var droši iesaistīties. Tika skaidroti montāžas pamati, izmantojot tādas programmas kā Windows Movie Maker un Monkey Jam, kuras ir brīvi pieejamas ikvienam un ir salīdzinoši vienkārši apgūstamas.

Vēlos aicināt kolēģus iesaistīties un meklēt domubiedrus starp bibliotēkas lietotājiem. Konkurss var būt pietiekoši liela motivācija bērniem, kuri vēlas radoši darboties. Lai arī seminārs jau ir noticis, vēl nekas nav nokavēts! Seminārā tika minēts, ka joprojām var reģistrēties un iesūtīt savus darbiņus. Konkurss norisinās līdz 20. janvārim. Pieteikt dalību var šeit. Vairāk par pašu konkursu skatīt šeit.

Advertisements

Autors:

Head of the “Sunny Days Library” Service Point of the Riga Central Library at the Children’s Clinical University Hospital.

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.