Posted in E-resursi, Lasīšana

Smalldemons.com – iespējams, labākā tīmekļa vietne pasaulē

© Kristina Papule, 2012

“Un Valzirgs teica: “Nu ir laiks
Par daudz ko parunāt:
Par kurpītēm, par kuģīšiem,
Par karaļiem turklāt,
Un kāpēc jūra krastā kūp –
Nu runāt laiks ir klāt!”
(Luiss Kerols, “Alise Aizspogulijā”)

Vai esat kādreiz aizdomājušies par to, kurā grāmatā…

 • galvenās varones mamma lietoja Revlon lūpu krāsu?
 • tēvocis mācījās spēlēt Led Zeppelin hītu “Stairway to Heaven”, izmantojot ukuleli?
 • meitene ir izlasījusi Umberto Eko “Rozes vārdu” līdz 53. lappusei?
 • viena no varonēm izskatījās pēc Odrijas Hepbernas?
 • tika pieminētas Visa kredītkartes?
 • sieviete vārdā Karolīna gatavoja šokolādes cepumus?
 • kāds puisis zvanīja no telefonbūdas blakus Narvesen kioskam?

Es arī ne. Un man arī likās, ka tikai trakam varētu ienākt prātā ideja mēģināt rast atbildes uz šiem jautājumiem. Taču Losandželosā dzimušā uzņēmuma Small Demons pārstāvjiem ir nedaudz cits viedoklis. Viņuprāt, ir svarīga ne vien grāmatu lasīšana, bet arī iespēja ātri un ērti noskaidrot, kuros darbos tiek pieminēti konkrēti notikumi, cilvēki, lietas un parādības (1). Tieši šim nolūkam 2011. gadā tika radīts portāls Smalldemons.com, kura lietotāji var atrast informāciju par jebko, ko var sastapt grāmatu lappusēs. Ar jebko es tiešām domāju jebko: sākot ar Vinsentu van Gogu un The Beatles un beidzot ar Svētā Patrika dienu un Nutella šokolādes krēmu. Starp citu, kurpītes, kuģīšus un karaļus šīs tīmekļa vietnes radītāji arī nav piemirsuši. Domāju, Valzirgs no Aizspogulijas noteiktu būtu sajūsmā par šo ideju.

Lai labāk ilustrētu, kā tad īsti darbojas Smalldemons.com, izdomāsim kādu praktisku piemēru. Pieņemsim, ka jūs (tāpat kā es) nevarat iztēloties savu dzīvi bez 60. gadu kino un jūs interesē, kurās grāmatās tika pieminēta filma “Brokastis pie “Tifānija”” (“Breakfast at Tiffany’s”):

1) ierakstam Smalldemons.com meklēšanas lodziņā “Breakfast at Tiffany’s” un nospiežam Enter:

2) izvēlamies no rezultātu saraksta vajadzīgo (šajā gadījumā mūs interesē tieši filma, nevis grāmata, pēc kuras motīviem tā tika uzņemta):

3) gatavs – mums ir pieejams saraksts ar 32 darbiem, kuru vidū ir gan izdevumi par kinomākslu, gan daiļliteratūra. Un visforšākais ir tas, ka mēs uzreiz varam izlasīt tieši tos citātus no šīm grāmatām, kuros tiek pieminēta mūsu meklētā filma:

Pavisam vienkārši, vai ne? Starp citu, Smalldemons.com piedāvā arī citu iespēju – pārlūkmeklēšanu. Pašlaik tā katalogā ir četras galvenās kategorijas: grāmatas (books), cilvēki (people), vietas (places) un lietas (things) (2). Katrā no tām ir vismaz pāris desmiti apakškategoriju, kuru izpēte, no vienas puses, ir ļoti aizraujoša, bet no otras –  prasa aizdomīgi daudz laika. Tāpēc es noteikti neieteiktu sērfot šajā portālā, ja jums, tāpat kā man, šodien ir daudz steidzami darāmo darbu.

P.S. Piezīme tiem, kuri meklē un atrod (vai arī otrādi – neatrod): katram lietotājam ir iespēja sniegt savu ieguldījumu Smalldemons.com attīstībā un popularizēšanā – piemēram, pievienojot jaunus citātus no grāmatām un rediģējot jau esošos objektu aprakstus, nemaz jau nerunājot par iespēju pastāstīt par šo interesantu portālu, izmantojot populārākos sociālos tīklus.

Izmantotie informācijas avoti

 1. Bankovskis, Pauls. Kā no grāmatas [tiešsaiste]. Rīga : Rīgas Laiks, 2012 [skatīts 2012.gada 1.novembrī]. Pieejams: šeit.
 2. Welcome to the Storyverse : the people, places and things from books, and everywhere they can take you [tiešsaiste]. Los Angeles : Small Demons, 2012  [skatīts 2012.gada 1.novembrī]. Pieejams: šeit.

Rakstā izmantotie attēli no http://smalldemons.com/

2 thoughts on “Smalldemons.com – iespējams, labākā tīmekļa vietne pasaulē

 1. Šis portāls tiešām ir pārsteidzošs! Kad lekcijā analizējām FRBR modeli, tad studente Madara atrada šo rīku un jau izpriecājāmies par to.

  Paldies Kristinai par popularizēšanu!
  Kāpēc gan arī latviešu valodas saturs nevarētu būt tādā veidā pieejams?

  1. “Kāpēc gan arī latviešu valodas saturs nevarētu būt tādā veidā pieejams?”
   Es arī uzdodu sev tādu pašu jautājumu, Baiba :-).

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s