Posted in E-resursi

Brīvpieejas mūzikas resursi

© Ella Juhņeviča, 2012

Mūzikas cienītājiem mūsdienu informācijas gūzmas laikā paveras arvien plašāki horizonti. Ar interneta un informācijas tehnoloģiju palīdzību mūzikai var piekļūt ne tikai klausoties radio vai skatoties mūzikas kanālus televīzijā, bet arī klausoties to tiešsaistē vai nēsājot līdzi kādā no portatīvajām ierīcēm. Tomēr par šo prieku ir jāmaksā, un tas ne visiem ir pa kabatai. Tāpēc šoreiz parunāsim par dažiem noderīgiem avotiem, kur mūzikas resursiem var piekļūt bez maksas un pilnīgi legāli (lai gan par publisku atskaņošanu būtu tuvāk jāinteresējas AKKA/LAA (1)).

Foto: Steve Mueller

Attēls izmantots saskaņā ar Creative Commons licenci BY
Autora emuārs: Personal Devepment

Šajā rakstā vairāk koncentrēšos uz tiem avotiem, kur var klausīties dažāda veida fona mūziku, kā arī atrast jaunus izpildītājus, balstoties uz līdzības ar jau zināmajiem mūziķiem vai mūzikas žanriem.

Viens no vienkāršākajiem veidiem ir atrast kādu no radiostacijām, kura nodrošina nepārtrauktu mūzikas (citreiz arī dažādu raidījumu) klāstu. Latvijas radiostacijas ir vienkopus atrodamas šeit (2). Daudzas radiostacijas mūsdienās piedāvā ne vien klausīties, bet arī tiešraidē vērot to, kas notiek radio studijā. Viens no piemēriem ir RADIO 101 (3), kur regulāri tiek uzaicināti dažādi mūzikas mākslinieki, kā arī notiek diskusijas un jaunumu apspriešana. Globālais tīmeklis nodrošina piekļuvi ne vien vietējām radiostacijām, bet arī ārzemju kanāliem. Piemēram, šeit var klausīties populārākās britu radiostacijas (4), bet šeit varat atrast dažādas radiostacijas no visas pasaules, meklējot pēc valsts vai mūzikas žanra (5). Priekšrocība šāda tipa kanāliem ir tā, ka papildus mūzikai var klausīties arī dažādas interesantas pārraides un ziņas. Īstiem mūzikas cienītājiem tas tomēr nav labākais risinājums.

Otrs nozīmīgais mūzikas meklēšanas veids ir kolekciju resursi. Tie tiek veidoti balstoties uz lietotāju muzikālās gaumes un veidotajiem sarakstiem. Viens no labākajiem piemēriem, manuprāt, ir 8Tracks (6). Ideja ir pavisam vienkārša – lietotājs reģistrējas un tad pievieno jaunu mūziku vai arī klausās to, ko ir pievienojuši citi lietotāji. Šis resurss ir labs ar to, ka gatavos sarakstus var saglabāt pie favorītiem un atskaņot jebkurā laikā. Trūkums ir tas, ka, lai nepārkāptu autortiesības, katra saraksta ietvaros, skaņdarbi skan dažādā secībā un nevar tikt atskaņoti atsevišķi. Tomēr pie katra no skaņdarbiem ir divas saites – viena uz mūzikas iegādi iTunes, bet otra uz video ierakstu YouTube.

Ja jau pieminēju YouTube (7), tad būtu jāmin, ka arī tur var atrast labu mūziku. Viena no galvenajām priekšrocībām ir tā, ka var atrast oriģinālos videoklipus un mūziķu oficiālos kanālus. Daži individuālie lietotāji ievieto savus video, kuros paši izpilda pazīstamas dziesmas. Dažas no šīm versijām nebūt neatpaliek no oriģināliem. Vēl viena priekšrocība – pie līdzīgiem video var atklāt jaunas grupas un mūziķus. Nekad nevar zināt, kādu pērli atradīsi.

Runājot par pērlēm, ir daži resursi, kuri ir īpaši vērtīgi jauniem meklējumiem. Viens no populārākajiem ir Last.fm (8), kur var ne tikai klausīties mūziku, bet arī uzzināt informāciju par mūziķiem, apskatīt bildes un klausīties “radio”, kas ir veidots balstoties uz līdzības ar izvēlēto izpildītāju. Pēc līdzīga principa darbojas arī Grooveshark (9). Arī šeit var meklēt izpildītāju, konkrētu dziesmu vai klausīties “radio”. Labums ir tāds, ka šie resursi ļauj noklausīties vēlamo dziesmu un nav jāklausās vesels saraksts. Var saglabāt savas iecienītākās dziesmas un atskaņot tās vēl un vēl.

Protams, ir vēl daudz citu resursu. Ja tev ir īpaši favorīti, ar kuriem ir vēlme padalīties, pievieno saiti un īsu aprakstu komentāru sadaļā. Neturēsim sveci zem pūra! 😉

Izmantotie informācijas avoti

 1. AKKA/LAA. Muzikālie darbi publiskā izpildījumā [tiešsaiste]. Rīga, 2012 [skatīts 18.09.2012.]. Pieejams: šeit.
 2. EradioLatvijas radiostaciju ceļvedis – eradio.lv [tiešsaiste]. 2002-2012 [skatīts 18.09.2012.]. Pieejams: šeit.
 3. Radio 101. Radio 101 [tiešsaiste]. Rīga, 2012 [skatīts 28.07.2012.]. Pieejams: šeit.
 4. Radio Stations. Radio Stations – DAB Digital Radio Stations [tiešsaiste]. 2011 [skatīts 18.09.2012.]. Pieejams: šeit.
 5. Theodric Technologies LLC. Radio-Locator [tiešsaiste]. 2012 [skatīts 18.09.2012.]. Pieejams: šeit.
 6. 8tracks Inc. Handcrafted internet radio – 8Tracks [tiešsaiste]. 2012 [skatīts 18.09.2012.]. Pieejams: šeit.
 7. YouTubeYouTube [tiešsaiste]. 2012 [skatīts 18.09.2012.]. Pieejams: šeit.
 8. Last.fm. Last.fm [tiešsaiste]. 2012 [skatīts 18.09.2012.]. Pieejams: šeit.
 9. Grooveshark. Grooveshark [tiešsaiste]. 2012 [skatīts 18.09.2012.]. Pieejams: šeit.
Advertisements

9 thoughts on “Brīvpieejas mūzikas resursi

 1. Tehnoloģiski interesants risinājums ir vietnē http://www.moskva.fm/stations
  Profesionāla radiouztveršanas aparatūra uztver reālās radioprogrammas (nevis interneta radio) un tālāk tās translē internetā.
  Tas dod iespēju internetā klausīties ne tikai mjūzičku, bet arī publicistiku, jaunumus, kultūras kanālus, mazās radiostacijas: praktiski visu, kas uztverams (konkrētajā gadījumā) Maskavā.
  Ir iespējams klausīties arhīvus.

 2. Superīgs raksts! Man, kā lielai mūzikas, it īpaši fona mūzikas, cienītājai, šis raksts ir kā zelta ādere. Būs iespēja pamainīt mūzikas repertuāru. Paldies autorei!

   1. Iepaticies 8tracks.com – patīk, ka var klausīties mūziku pēc noskaņojuma.

    Katru reizi, kad vēlos pamainīt mūziku, ko klausos, atceros par tavu rakstu, sameklēju to un izvēlos mūzikas “kanālu”. 🙂

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s