Ierakstīts Bibliotēkzinātne un informācijas zinātne,Grāmatniecības vēsture

17. lappuses noslēpums

© Kristina Papule, 2012

Kā jau katrā profesionālajā jomā, bibliotekārajā darbā ir savi sīkumi, kuru nozīme nav skaidra ne tikai cilvēkiem no malas, bet dažkārt arī pašiem mūsu profesijas pārstāvjiem. Viens no šādiem klasiskajiem piemēriem ir noteikums iespiest zīmogu ar bibliotēkas nosaukumu grāmatas 17. lappusē.

Tiem, kuri man netic, piedāvāju pašiem pārliecināties par šo mistisko faktu:

Grāmatas no vairākām RCB filiālbibliotēkām: sazvērestības teorijas pieradījums
ir redzams ar neapbruņoto aci

Uzreiz jāatzīmē: šī tradīcija ir raksturīga ne tikai Latvijas bibliotēkām. Līdzīgi grāmatu uzskaites un apstrādes noteikumi ir Krievijā un dažās citās Eiropas valstīs (piemēram, Zviedrijā), un tie ir oficiāli apstiprināti attiecīgajos metodiskajos noteikumos. Taču nekur netiek dots loģisks paskaidrojums, kāpēc jāpievērš īpaša uzmanība tieši 17. lappusei un kas notiks, ja bibliotekārs tomēr izvēlēsies kādu citu vietu zīmogam.

Numeroloģijas teorijā skaitlis 17 ir saistīts ar nemirstību, mieru, mīlestību un garīgo izaugsmi. Protams, tas viss ir ļoti jauki, taču tam nav nekādas saistības ar realitāti.

Lai atrastu šī noslēpuma risinājumu, vajag tikai paņemt rokās kādu grāmatu. Piemēram, šādu:

Šis ir Epiktēts, un viņš palīdzēs mums
saprast lietas būtību

Lietas būtības noskaidrošanai Epiktētu ir nepieciešams atvērt, novietot vertikāli un uzmanīgi uz to paskatīties:

Patiesība ir tur iekšā

Kā redzams, šī grāmata sastāv nevis no viena lapu bloka, bet no vairākām daļām (grāmatniecībā tās sauc par burtnīcām). Tipogrāfijā teksts un ilustrācijas tiek drukātas uz lielām papīra loksnēm, katra no kurām pēc tam tiek saliekta un sagriezta tādā veidā, lai izveidotos viena burtnīca. Katrā no tām visbiežāk ir 16 lappuses, tātad nākamā grāmatas daļa sākas tieši ar 17. lappusi:

Noslēpums ir atklāts

Piemēram, bibliotēkā, atšķirībā no grāmatnīcas, ir paredzēts, ka katra grāmata tiks izmantota vairākkārt, un, protams, jo biežāk, jo labāk. Savukārt intensīvas lasīšanas dēļ grāmata tiek ātrāk nolietota, un vissmagākajā stāvoklī parasti ir tieši pirmās lappuses (jo ne jau katrs izlasa grāmatu līdz galam) (1). Tāpēc mūsu priekšteču-bibliotekāru loģika bija šāda: pat, ja pirmā grāmatas burtnīca nolietošanās dēļ izkritīs vai kādā citā veidā tiks sabojāta, uz otrās burtnīcas, kura sākas ar 17. lappusi, vēl joprojām paliks bibliotēkas zīmogs un lasītājs varēs atgriezt grāmatu atpakaļ “zināšanu templim”.

Tas arī būtu viss. Nekādas mistikas.

P.S. Nē, tomēr nav viss. Ir viena nianse – grāmatas burtnīcā ne vienmēr ir tieši 16 lappuses. Atšķirībā no formāta, to skaits var būt arī 32 vai pat 64. Taču jāatzīst, ka bibliotekārajā darbā šādiem izņēmumiem parasti netiek pievērsta liela uzmanība, un zīmogs šādās grāmatās tiek metodiski likts uz 17. lappuses, nevis uz 33 vai 65, kas būtu loģiskāk. Kas savukārt pierāda tikai to, ka tradīcijas vienmēr uzvar veselo saprātu.

Izmantotie informācijas avoti

Печать на 17 странице [tiešsaiste]. Москва : Library.ru, 2005 [skatīts 2012. gada 24. augustā]. Pieejams: šeit.


Visi rakstā izmantotie attēli pieder autorei


5 domas par “17. lappuses noslēpums

  1. Beidzot bibliotēku sazvērestības teorija ir atklāta! Biju par to domājusi jau skolas laikā, kad bibliotēku grāmatās līmēju stūrīšus un iespiedu zīmogu. Neatceros, vai bibliotekāre mani pabrīdināja, ka zīmogs jāiespiež tieši 17. lappusē.

    Skatos, ka citās valstīs ir citi noteikumi. Interesanti, kāds ir viņu pamatojums? 😀

    P.S. Uzšķirt 17. lappusi ir visnotaļ viegli.

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.