Posted in Bibliotēkas pasaulē

Jaunā Štutgartes bibliotēka

© Rasa Sausiņa, 2012

Viesojoties aprīļa beigās Vācijā, kādu dienu aizgāju uz jauno Štutgartes pilsētas bibliotēku. Tās jaunā ēka tika atklātā 2011. gada 26. oktobrī un tās arhitekts ir korejietis Eun Young Yi. Pirmais pamatu akmens likts 2009. gada 5. jūlijā. Aptuvenās bibliotēkas celtniecības izmaksas ir 80 miljoni eiro, interjeram iztērēti 4 miljoni eiro. Platība 20 200 m² (2). Pašlaik bibliotēkas apkārtnē notiek jaunās pazemes stacijas “Stuttgart 21” celtniecība (1). No ārpuses bibliotēka izskatās pēc vienkārša kuba, kas pēc tumsas iestāšanās paliek zils. Bibliotēkas iekšiene ir balta, gaiša un vienkārša. Pašā vidū ir atrodama bibliotēkas “sirds”. Tajā ir galerijas, lasītava, kafejnīca un ir arī iespēja nokļūt uz jumta, lai apskatītu pilsētu. Bibliotēkai ir 9 stāvi, katrā stāvā ir atrodami dažādu nozaru avoti. Bibliotēku ir iespējams izmantot 24h dienaktī, jo tajā ir ierīkota speciāla telpa ar skapīšiem, kuros vari atstāt savu grāmatu.

Štutgartes bibliotēka
Štutgartes bibliotēka
foto no R. Sausiņas personīgā arhīva

Grāmatu, kuru velies paņemt, ir jāatrod kopkatalogā. Tai tiek norādīts sektors un stāvs, kurā tā atrodas. Virtuālajā kartē var redzēt grāmatas atrašanās vietu, nonākot attiecīgajā vietā, pēc Universālās decimālās klasifikācijas (UDK) šifra var atrast savu grāmatu.

Štutgartes pilsētas bibliotēku tīklu veido Štutgartes Centrālā bibliotēka, Centrālā bērnu bibliotēka, Mūzikas bibliotēka, Grafisko izdevumu bibliotēka, Rātsnama bibliotēka, 17 pilsētas mikrorajonu bibliotēkas, divi bibliobusi un četras slimnīcas bibliotēkas. Bibliotēkas īpašumā ir vairāk nekā miljons grāmatu un citu mediju (CD, DVD, fotogrāfijas u.c.). Tajā ir iespēja iznomāt arī mākslas darbus (3).

Bibliotēka celtniecības procesā
Bibliotēka celtniecības procesā

Attēls no Wikimedia krātuves izmantots
saskaņā ar Creative Commons licenci BY-SA

Ņujorkas mākslas un kultūras blogs “Flavorwire” ir atzinis Štutgartes bibliotēku par vienu no skaistākajam publiskajām bibliotēkām pasaulē. 25 bibliotēku vidū tā ir ierindojusies 7. vietā.

Lai jums rastos iespaids par Štutgartes bibliotēkas iekštelpām un to iekārtojumu, piedāvāju noskatīties šo video:

Izmantotie informācijas avoti

  1. Stadtbibliothek Stuttgart [tiešsaiste]. Wikipedia, Die freie Enzyklopädie. Atjaunināts: 23.12.2011. [skatīts 20.05.2012.]. Pieejams: šeit.
  2. Stadtbibliothek am Mailänder Platz  [tiešsaiste]. Wikipedia, Die freie Enzyklopädie. Atjaunināts: 18.05.2012. [skatīts 20.05.2012.]. Pieejams: šeit.
  3. Stadtteilbibliotheken [tiešsaiste]. Stadtbibliothek Stuttgart. [skatīts 20.05.2012.]. Pieejams: šeit.
Advertisements

Autors:

Sabiedriska, jautra un noslēpumaina studente, kas priecājas par visu, bet visvairāk mīl balonus un lietu. Pašlaik studē LU Sociālo zinātņu fakultātes Informācijas pārvaldības bakalaura studiju studiju programmā, kur nokļuvusi līdz otrajam kursam. Brīvajā laikā patīk dziedāt, krist citiem uz nerviem un pagatavot ko garšīgu. Tic, ka informācija ir spēks un reizēm vienīgais glābiņš ir pārmaiņas!

3 thoughts on “Jaunā Štutgartes bibliotēka

  1. Spriežot pēc video, izskatās ļoti interesanti izvietots krājums. Moderni, bet kaut kā izskatījās viss pārāk balts, vienmuļš, derētu ieviest košumu.

    1. Tehnika un tās risinājumi ir ļoti moderni! Bet par to, ka ir balts un vienmuļš, pilnīgi piekrītu! Ja nemaldos koši bija tikai spilveni pēdējā bibliotēkas stāvā, kur atrodas kafejnīca.

    2. Bet, starp citu, arī Pārventas bibliotēka ir balta – vienīgi krēsli un spilveni ir krāsaini. Gribētos izmēģināt, vai ir iespējams ilgi uzturēties baltās bibliotēkas telpās. Droši vien par to vairāk varētu pastāstīt bibliotekāri, kuri ikdienā tur strādā.

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s