Ierakstīts Vispārīgi raksti

Muzeju nakts arī bibliotēkās

© Dace Ūdre, 2012

Šonakt, 19. maijā vairāk kā 130 muzejos un citās ar kultūrvēsturisko mantojumu saistītās institūcijās notiks nu jau astotā Muzeju nakts. Lai arī Bibliotēku nedēļas ietvaros, kura norisinājās no šī gada 23. aprīļa līdz 29. aprīlim, daudzās Latvijas bibliotēkās tika organizēti Bibliotēku nakts pasākumi, tomēr arī Muzeju nakts programmā varam atrast naksnīgas aktivitātes dažās no Latvijas bibliotēkām.

Ar 2012. gadu tiek uzsākts Muzeju nakts trīs gadu cikls “Trejkrāsainā saule”. Katram gadam izvēlēta kāda krāsa un viens no Latvijas dārgumiem: 2012. gadam ir izvēlēta zilā jūra, 2013. gadam – zaļais mežs, bet 2014. gadam – sarkanais dzintars.

Muzeju nakts publicitātes attēls

Muzeju nakts tīmekļa vietnē atrodams skaidrojums, kāpēc tieši šīs krāsas un tieši šie Latvijas dārgumi:

Trīsgadu cikls tematiski iezīmēs dzintara tapšanas ceļu, vienojot jūru ar mežu un brīnumaino saules akmeni – dzintaru. Lai spētu saredzēt dzintara mirdzumu, ir jāpazīst priežu meža versmainā vasaras smarža, jūras viļņu draudīgās vērpetes un mūžīgās tālumu ilgas.

Trīskrāsu harmonija sasaucas ar Raiņa trīskrāsu saules kodu:
“Dies saulīte atkal trīskrāsaina: Drīz zila, drīz zaļa, drīz sarkana.”

Aplūkojot Muzeju nakts piedāvāto programmu, varam secināt, ka nakts pasākumi notiks trīs bibliotēkās: Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, Jaunpils bibliotēkā un Staiceles pilsētas bibliotēkā.

Jaunpils bibliotēkas aktivitātes iekļautas Jaunpils muzeja programmā “Kur Abava lokus met…”, bet Staiceles pilsētas bibliotēkas iekļautas Staiceles Lībiešu muzeja “Pivālind” programmā “Pie Salacas, kas tek uz jūru…”

Latvijas Nacionālā bibliotēka piedāvā apmeklēt Digitālo pludmali Tērbatas ielā 75, kura atrodas bijušās zivju fabrikas “Kaija” telpās (netālu no Vidzemes tirgus un tirdzniecības centra “Bērnu pasaule”). Programma būs daudzpusīga – sākot ar dejām un dziesmām un beidzot ar bibliotēkas jauno e-pakalpojumu demonstrāciju un citām aktivitātēm. Un, šķiet, ka nepārskatījos – būs arī iespēja iestāties “Bibliotekāru sākumskolā”.

Vēlos izcelt jaunizveidoto portālu “Lasāmkoks”, kas ļauj tā lietotājiem izvēlēties saskarni, kādā apskatīt portālu. Man vislabāk patīk pirmskolas vecuma bērniem un pieaugušajiem domātā saskarne. Portāla saturs vēl tiks papildināts. Tajā tiks ievietota informācija par lasīšanas veicināšanas programmām “Bērnu un jauniešu žūrija”, “Grāmatu starts” un citiem projektiem, kā arī tiks papildināta sadaļa par rakstniekiem un ilustratoriem. Pašlaik lasīšanai digitālā formātā ir pieejamas vairākas mīļas un senas pasakas, stāsti, lugas un arī dzeja. Jāatzīmē, ka mūsu ārzemju kolēģiem šis projekts ir izraisījis lielu interesi.

LNB Bērnu literatūras centra Lasāmkoks

Ja pameklē rūpīgāk, tad ārpus Muzeju nakts programmā minētajiem pasākumiem var atrast arī citas bibliotēkas, kuras saviem lasītājiem ir sarūpējušas ko īpašu. Piemēram, Kuldīgas Galvenā bibliotēka aicina uz pirātu šovu, kurā piedalīsies arī grāmatas “Mellsila pirāti” autors Arvīds Dinnijs Deģis. Vēl bērniem būs iespēja piedalīties papīra kuģīšu locīšanas un lupatu leļļu darbnīcā. Bibliotēkā varēs arī apmeklēt datu bāzes “Kuldīga. Vēsture. Notikumi. Cilvēki” prezentāciju un ceļojošo izstādi “Ceļā uz UNESCO”.

Savukārt Viļķenes bibliotēka aicina savus lasītājus tērpties zilas krāsas apģērbā un pavadīt nakti bibliotēkā, iepazīstoties ar vides pētnieku pētījumiem un spēlēm, būs iespēja minēt krustvārdu mīklas, likt puzles, kā arī veikt ūdens degustāciju un darīt daudz ko citu.

Starp citu, arī Latvijas Universitātes Bibliotēkā nakts laikā notiks kas interesants. Ikviens interesents varēs iepazīties ar pergamenta “dzīvi” un iemēģināt roku kaligrāfijas darbnīcā. Runājot par Latvijas Universitātes dārgumiem, izskatās, ka Latvijas Universitātes Bibliotēkā ir atrodams kas patiešām vērtīgs:

Pavisam nesen, naktī no 15. uz 16. maiju (līdz pat plkst. 7.00 no rīta), Liepājas Universitātes bibliotēkā notika tās ikgadējais pasākums “Nakts bibliotēkā”, kuras ietvaros Liepājas Universitātes studenti un mācībspēki varēja nakšņot bibliotēkā un brīvi izmantot tās krājumu. Nu kas gan var būt labāks par kolektīvo apziņu, ka blakus ir vēl kāds, kurš tikpat cītīgi kā tu apgūst zināšanu kalnus?

Šo sarakstu noteikti varētu papildināt vēl un vēl, tāpēc būšu priecīga, ja arī tu padalīsies ar saviem novērojumiem, kur doties un ko darīt Muzeju nakts ietvaros, vai arī gluži otrādi – padalīsies ar saviem Muzeju nakts iespaidiem.

Autors:

LBB valdes locekle, LNB nacionālo digitālo informācijas resursu komplektēšanas eksperte

2 domas par “Muzeju nakts arī bibliotēkās

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.