Posted in Bibliotēkas pasaulē

Multimediju bibliotēka Helsinkos

© Dace Ūdre, 2012

Pagājušā gada septembrī man bija tā iespēja apmeklēt vienu no modernākajām Helsinku bibliotēkām – multimediju (mūzikas) bibliotēku Kirjasto 10 (tulk. no somu valodas – Bibliotēka 10). Tā atrodas Helsinku viducī pie centrālās dzelzceļa stacijas. Savu darbību tā uzsāka 2005. gadā. Šī bibliotēka ir neparasta ar to, ka tās filozofija ir balstīta uz atvērtību, elastīgumu un gatavību izmaiņām, jo kamēr citas bibliotēkas vēl tikai plāno, kā ieviest vienu vai otru pakalpojumu, Bibliotēkas 10 darbinieki ir pieļāvuši kļūdas un ir mācījušies no tām, jo ne vienmēr visam ir jābūt perfekti izplānotam, galvenais ir izmēģināt un skatīties, ko par to teiks lietotāji.

Bibliotēka 10

60% bibliotēkas darbinieku ir vīrieši – kā profesionāļi, tā arī studenti un sabiedriskie darbinieki. Te nu jāatzīmē, ka Somijā ir obligātais kara dienests. Jaunietim ir izvēles iespēja doties armijā vai veikt sabiedrisko darbu. Diezgan populāra ir iespēja izvēlēties veikt sabiedrisku darbu tieši bibliotēkā.

Pati bibliotēka ir aprīkota ar skatuvi, audio un video studiju, vieglām un ērti pārvietojamām mēbelēm, speciāliem skaņu izolējošiem krēsliem. Tajā ir arī pieejami mobilie biroji individuālam darbam, pārvietojamas, skaņu izolējošas sienas, tehnika vinila plašu un audio un video kasešu konvertēšanai jaunākajos formātos, kā arī iespēja patapināt audio klausīšanās ierīces ar visām austiņām.

Skaņu izolējoši krēsli

Bibliotēkas lietotājiem ir pieejama plaša mūzikas, filmu, tūrisma ceļvežu, komiksu un periodisko izdevumu kolekcija. Bibliotēkā ir pat iespējams patapināt ģitāru, kurai, starp citu, ir svītrkods. Bibliotēka piedāvā arī tādu pakalpojumu kā portatīvo datoru ārsts, palīdzot bibliotēkas lietotājiem risināt dažādus ar datora izmantošanu saistītus jautājumus. Bibliotēkas telpas ir iekārtotas tā, lai nodrošinātu bibliotekāru un tās lietotāju “redzamību”.

Bibliotēkas krājumā ir arī ģitāras

Bibliotēka 10 ir vieta, kur cilvēki nāk aktīvi darboties, tāpēc ir jāsaka, ka tajā nav vietas jēdzienam “bibliotēka kā dzīvojamā istaba”, drīzāk – “bibliotēka kā darba vieta”. Un tik tiešām, ja esi atnācis uz bibliotēku, tad noteikti ar kādu mērķi. Bibliotēkas lietotāju aktivitāte un iesaistīšanās ir liela – 80% pasākumu bibliotēkā organizē tieši bibliotēkas lietotāji. Jāatzīmē, ka bibliotēkā nav “klusās” lasītavas. Tas skaidrojams ar to, ka bibliotēkas lietotāji, sastādot savas ideālās bibliotēkas vēlmju sarakstu, nebija par to iedomājušies.

Pārvietojamas, skaņu izolējošas sienas

Bibliotēkā ir ieviesta side-by-side konsultēšanas politika. Konsultācija pie datora notiek lietotājam un bibliotekāram atrodoties plecu pie pleca – bibliotekāra darba galds ir iekārtots tā, lai lietotājs var brīvi piesēsties blakus. Pat galdu dizains nepieļauj iespēju lietotājam apsēsties ap stūri, jo galdu stūri ir noapaļoti. No sākuma gan bibliotēkas darbinieki ir protestējuši, ka nevēlas, ka bibliotēku lietotāji tik brīvi piekļūst viņu darba vietai un datoram, kurā ir ļoti svarīga informācija, taču tagad bibliotēkas darbinieki ir pārliecinājušies, ka tas ir ļoti labs veids, kā sniegt konsultāciju.

Bibliotekāra darba galds ar noapaļotiem stūriem

Lai arī šī multimediju bibliotēka ir publiska bibliotēka, tajā nesastapsi nevienu bezpajumtniekus vai cilvēku, kurš slikti ostu vai būtu iereibis. Bibliotēkas politika šajā gadījumā ir ļoti stingra – ikviens, kas ar savu klātbūtni varētu traucēt citiem bibliotēkas apmeklētājiem, tiks izraidīts no bibliotēkas telpām.

Paviesojoties tāda veida bibliotēkā, var gūt dažnedažādas idejas. Un galvenais iedvesmoties. Ceru, ka arī jums kāda no šīm idejām noderēs.

Advertisements

Autors:

LBB valdes locekle, LNB nacionālo digitālo informācijas resursu komplektēšanas eksperte

4 thoughts on “Multimediju bibliotēka Helsinkos

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s