Posted in E-resursi, Lasīšana

E-grāmatu izdevniecība Publicētava

© Dace Ūdre, 2012

Šī gada janvārī, pēc iepazīšanās ar Kristapa Skuteļa rakstu “Publish.lv – mēģinājums iekustināt e-grāmatu tirgu Latvijā”, pievienojos e-grāmatu izdevniecības Publish.lv (tagadējais nosaukums – Publicētava) sekotājiem. Mani jau no paša sākuma piesaistīja Publicētavas galvenā doma “padarīt grāmatas ceļu līdz lasītājam maksimāli īsu un ērtu”, tāpēc nolēmu noskaidrot, vai kopš janvāra ir vērojams progress.

Izmantojot Publicētavas fanu lapu sociālajā tīklā Facebook, sazinājos ar Publicētavu, uzdodot virkni man interesējošu jautājumu. Tās pašas dienas vakarā ar mani sazinājās biedrības Publicētavavaldes loceklis Kārlis Žilvinskis, iepazīstinot mani ar biedrības darba principiem un aktualitātēm.

Darbības uzsākšana un biedrības galvenais mērķis

Darbs pie e-grāmatu izdevniecības projekta notiek nu jau vairāk kā pus gadu, taču juridiski biedrība ir reģistrēta pavisam nesen – 2012. gada 9. martā. Biedrības galvenais mērķis ir izveidot un uzturēt e-grāmatu izdevniecību, kura dotu iespēju ar minimāliem līdzekļiem izdot grāmatu elektroniskā veidā, ļaujot lasītājam iegādāties grāmatu par zemāku cenu.

Kārlis min, ka grāmatas galvenā vērtība ir tās saturs, tāpēc autoram vajadzētu pelnīt procentuāli vairāk nekā tas ir šobrīd, un biedrībaspārstāvji redz iespēju, kā to panākt. Viņš arī atzīmē, ka tas ir mīts, ka e-grāmatu tehnoloģijas ir sarežģītas un dārgas. Mūsdienās tehnoloģijas attīstītās ļoti straujā tempā un kļūst arvien pieejamākas un lētākas. Piemēram, ja pirms pus gada tās varēja iegādāties par dārgu naudu, tad šodien tās var būt kļuvušas pieejamas kā atvērtā koda (open source) programmatūra.

Publicētavas e-grāmata / Sony Reader for PC

Nākotnē, ja kāda no tradicionālajām izdevniecībām to vēlēsies, Publicētavalabprāt piedāvās e-grāmatu datņu sagatavošanas pakalpojumu, palīdzot samazināt izmaksas izdevēja sagatavotā satura nogādāšanai līdz lasītājam. Kārlis arī norāda uz iespēju apvienot tekstu ar audio vienā datnē, kas ļautu, ielādējot lasīšanas iekārtas ekrānā konkrētu teksta nodaļu, klausīties šai nodaļai “piestiprinātu” audio fragments, tādējādi padziļinot lasītāja emocionālo baudījumu.

Ceļš līdz idejai par pašiem savu e-grāmatu izdevniecību

“Jaunajiem” rakstniekiem ir arvien grūtāk izdot savus darbus grāmatu veidā bez trešo personu finansējuma. Ja izdevēji neredz iespēju, kā ar topošo grāmatu nopelnīt, tad viņiem nav lielas intereses tajā ieguldīt savus līdzekļus, savukārt Valsts Kultūrkapitāla fonda finansējums arī nav bezgalīgs, faktiski ar katru gadu tas arvien sarūk. Bez tam nevar ilgstoši paļauties uz vienu un to pašu finansējuma avotu – ir jārīkojas, nevis jāgaida, kad kāds tevi atbalstīs. Protams, ir arī iespēja pašiem piesaistīt sponsorus, reklāmdevējus, bet autoram tā nav mīļākā nodarbe. Autors ir radoša personība, nevis reklāmas laukuma pārdevējs. Ar augstākminēto problēmu ir saskārusies arī viena no biedrības dibinātājām, Saira Gūtmane, kura mazliet raksta. Tieši tāpēc var teikt, ka ideja par e-grāmatu izdevniecības nepieciešamību izauga no personīgās “sāpes”.

Publicētavas e-grāmata / iPhone

Otra lieta, kas pamudināja uzsākt e-grāmatu veidošanu, ir pašu novērojums, ka elektroniski lasīt gribošajiem trūkst satura latviešu valodā, tāpēc nekas cits neatliek, kā iegādāties e-grāmatas angļu valodā no Amazon vai iBooks. Protams, var iegādāties grāmatas arī tradicionālā formātā, taču to cena ir augsta, kas neļauj nopirkt visu, ko vēlamies, un īstam lasītājam gribās patiešām daudz.

Apzinoties to, ka pieprasījums ir plašs un ka tas nemaz nav tik sarežģīti izveidot e-grāmatu, no sākotnējās domas veidot e-grāmatas savu rakstošo paziņu vajadzībām, Publicētavas komanda nonāca pie lēmuma veidot paši savu izdevniecību, kā arī, lai novērstu starpnieku uzcenojumu, paši savu e-grāmatu tirdzniecības vietu tīmeklī.

Darba progress

Programmēšanas darbi pie e-grāmatu veikala tuvojas beigām un paralēli norit darbs pie pirmo e-grāmatu “publicēšanas”. Kārlis atzīmē, ka daudz laika aizņem arī dažādu administratīvo un juridisko formalitāšu kārtošana.

Publicētavas e-grāmata / iPad

Maijā paredzēts piedāvāt pirmās e-grāmatas, kuras varēs iegādāties Publicētavasveikalā. Šobrīd tiek strādāts pie dažiem pirmpublicējumiem – top viens dzejas izdevums, viens izdevums ar īsstāstiem un viens satīrisks romāns. Notiks arī darbs pie viena krievu valodā rakstoša autora psiholoģiskajām esejām. Ir paredzēti arī daži atkāroti izdevumi, kas kādreiz ir bijuši papīra formātā – pirmkārt, lai dotu iespēju tās atkal iegādāties, jo papīra formātā vairs nav nopērkamas, un, otrkārt, lai padarītu tās pieejamākas un redzamākas jaunajai paaudzei, kura saturu meklē galvenokārt interneta vidē.

Publicētavas e-grāmata / iPad

Publicētava nav vēl uzsākusi aktīvu autoru piesaisti, jo pašlaik primārais uzdevums ir atvērt e-grāmatu veikalu ar dažām pirmajām e-grāmatām, lai uzskatāmi parādītu, kā tas viss izskatīsies, un autoriem būtu saprotams, ko Publicētava piedāvā. Publicētava ir atvērta visa veida autoriem: kā pazīstamajiem, tā arī jaunajiem. Savu e-grāmatu varēs izdot arī autors, kurš paredzējis to izplatīti nekomerciāliem mērķiem, piemēram, tuviem paziņām, draugiem, studentiem, taču tādā gadījumā viņam par e-grāmatas sagatavošanu būs jāmaksā pašam.

E-grāmatu izdošanas izmaksas

E-grāmatu satura sagatavošana neatšķiras no ierastās papīra grāmatas satura sagatavošanas – ir nepiecienāms redaktora un korektora darbs. Taču tādus tradicionālās papīra grāmatas izdošanas izdevumus kā papīrs, poligrāfija, loģistika, mazumtirdzniecības tīkla uzturēšana lasītājam ērti pieejamās vietās aizstāj tikai vienreizējas izmaksas ePub datnes sagatavošanai, kā arī interneta vietnes uzturēšanas izmaksas, kas ir nesalīdzināmi lētāk, kā uzturēt fizisku veikalu tīklu. Te nu jāatzīmē, ka ePub datnes izgatavošana izmaksā sākot no dažiem desmitiem latu vienai grāmatai līdz simt piecdesmit un vairāk latiem, ja grāmatā ir daudz ilustrāciju, tabulu vai cits vizuālais materiāls. Pieskaitām klāt redaktora un korektora darba izmaksas un iegūstam e-grāmatas izdošanas reālās izmaksas. Minētās summas norādītas bez komerciāla uzcenojuma, aprēķinot cilvēku ieguldīto darbu stundās, jo Publicētavair nekomerciāls projekts. Rezultātā iegūtā e-grāmata ir gatava lietošanai neierobežotam cilvēku skaitam un tā ir pieejama lejupielādei jebkurā vietā, kur ir interneta pieslēgums.

Manuskripta pēdējais apstrādes posms – ePub datnes izveide

Šādā veidā izdotai grāmatai tiek samazināta tās pašizmaksa, ļaujot palielināt autora atlīdzību. Kārlis norāda, ka, viņuprāt, nav īsti loģiski, ka, pērkot grāmatu, autors par savu radīto saturu iegūst tikai 10-15% no grāmatas pārdošanas vērtības un pārējā summa tiek samaksāta par fizisko datu nesēju. It sevišķi, ja mūsdienās, informācijas tehnoloģiju laikmetā, ir iespējams piedāvāt kāroto saturu, nepatērējot nesamērīgi daudz resursu. Kārlis min kādu senu ķīniešu sakāmvārdu: “Kad vēji maina virzienu, kāds ceļ sienu, bet cits – vējdzirnavas.” Tā galvenā doma ļoti labi sasaucas ar esošo situāciju Latvijā: laiki mainās, sabiedrībā ir pieprasījums pēc jauna formāta satura – vieni ceļ šķēršļus, bet citi meklē iespējas, kā  iet līdzi laikam.

Ir gadījumi, kad cilvēks ir gatavs maksāt papildus par formu, kādā lasīt grāmatu (tādiem cilvēkiem patīk papīra smarža, patīk turēt grāmatu rokās, viņiem tas ir kā rituāls – pāršķirt katru nākamo grāmatas lapas pusi, tā ir kā iespēja atpūsties no tehnoloģijām mums apkārt), taču vairumā gadījumu cilvēkam pietiek tikai ar saturu. Kārlis atzīmē, ka kādam advancētam jaunietim iPad un tā vizuāli perfektās aplikācijas varētu šķist baudāmākas, un tieši šāda forma viņam var šķist tuvāka. Pirmajā gadījumā Publicētava plāno piedāvāt iespēju jebkuru e-grāmatu pēc lasītāja pieprasījuma sagatavot arī papīra formātā (print on demand).

E-grāmatu izmantošanas ierobežojumi

Ar DRM izmantošanas un “pirātisma” apkarošanas politiku var iepazīties šeit. Uzreiz jāatzīmē, ka Publicētava ciena savu lasītāju un neuzskata viņu par potenciālo zagli vai autortiesību pārkāpēju. Ierobežojot e-grāmatu izmantošanu, neērtības izjutīs tieši godīgais lasītājs, kurš par savu iegādāto grāmatas kopiju nevar lietot kā vēlas. Savukārt “pirāts”, ja gribēs, apies jebkuru tehnisko aizsardzību. Kārlis norāda, ka, cīnoties PRET “pirātismu”, godīgais lasītājs tiek ierobežots ar kaitinošām sankcijām un neadekvātiem aizliegumiem, un tiek veicināta vēlme meklēt un lietot “pirātiskās” kopijas. Tā vietā Publicētava vēlas iestāties PAR taisnīgu atlīdzību autoram par viņa radīto saturu, tā vēlas darboties autoru un lasītāju interesēs. Kārlis arī atzīmē, ka autora atlīdzībai ir ļoti mazs sakars ar e-grāmatu kopēšanas ierobežojumiem – to drīzāk vēlas izdevējs, un tas nav nedz autora, nedz viņa lasītāja interesēs.

Projektā iesaistītie cilvēki

Publicētavameklē patstāvīgus, plaši un neatkarīgi domājošus komandas biedrus. Pašlaik ir nepieciešams vismaz viens kolēģis satura sagatavošanai, kurš veiktu grāmatu projektu vadītāja funkciju.

Kārlis atklāj, ka projektā iesaistījušies vairāki interesenti, taču to cilvēku skaits, kas nopietni saista savu tuvāko nākotni ar šo projektu, ir neliels. Vairums darboties gribošie iesaistījušies kā brīvmākslinieki (freelancers), jo katram ārpus projekta aktivitātēm ir arī savs “maizes” darbs vai studijas. Vieni nodarbojas ar autoru piesaisti un tekstu saturisko rediģēšanu, citi atkal veic tehnisku teksta apstrādi un tehnoloģisko risinājumu izpēti.

Nelielai atkāpei

Kamēr gaidām Publicētavas e-grāmatu veikala atvēršanu, varam paviesoties Burtliča e-grāmatu veikalā, ielūkoties apgāda Atēna vai Zvaigzne ABC izdoto e-grāmatu piedāvājumā vai arī izlasīt kādu no latviešu literatūras klasiķu darbiem vai kādu pasaku vai teiku. Manuprāt, ievērības cienīgs ir arī Sintijas Buhanovskas viedokļraksts “Diskutējot par latvisko e-saturu”.

Advertisements

Autors:

LBB valdes locekle, LNB nacionālo digitālo informācijas resursu komplektēšanas eksperte

5 thoughts on “E-grāmatu izdevniecība Publicētava

    1. Izdevniecības ir komerciāls pasākums, kamēr nebūs atpelnījušas pirmo grāmatu laidienu, cenu nenolaidīs. Būtu pozitīvi, ja vismaz no komerciālās aprites izgājušās grāmatas izdevniecības tirgotu par 1 latu kā e-grāmatas. Tas būtu solis pretim demokrātiskai informācijas apritei.

  1. Ļoti pozitīvi. Nesen lasīju par to, kā Amazon mākslīgi nolaiž cenas uz leju, lai pieradinātu cilvēkus pie e-grāmatām. Es esmu aktīvs Kindle un tagad arī HTC lietotājs, kam jaunās tehnoloģijas ļauj atbrīvoties no liekām mantām, kuras jāstaipa apkārt. Šāda aktivitāte ir apsveicama un ļoti vēlama Latvijas progresīvajā attīstībā.

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s