Posted in Bibliotēkas

Par telpaugu labvēlīgajām īpašībām

© Viktorija Moskina, 2012

Savā neilgajā mūžā esmu piedzīvojusi trīs prakses (vienu skolas un divas augstskolas prakses). Pirmais darbs, kuru uzticēja praktikantam, bija telpaugu kopšana un laistīšana. Nesen ir nācies dzirdēt, ka telpaugi bibliotēkās dažiem asociējas ar pansionātu vai sanatoriju vidi. Veicot ātru tematiskās informācijas izpēti, sliecos nepiekrist šim viedoklim.

Vēsturnieki uzskata, ka telpaugus sāka audzēt aptuveni pirms 5000 gadiem. Augu esamība ne tikai padara telpas mājīgas un pievilcīgas, bet arī sekmē gaisa attīrīšanu no toksiskajām vielām, putekļiem un baktērijām, kā arī sekmē gaisa mitrināšanu un mazina elektromagnētiskā starojuma negatīvo ietekmi uz cilvēka organismu. Uzturoties telpās ar istabas augiem, cilvēki mazāk nogurst un ne tik bieži cieš no galvassāpēm. Lai būtu jūtama labvēlīga augu ietekme, vienā vidēji lielas platības telpā jābūt vismaz trim istabas augiem. Šajā rakstā tiks īsi raksturoti daži no populārākajiem telpaugiem.

Hlorofīts palīdz attīrīt gaisu no formaldehīda – vielas, kuru izgaro mēbeles no finiera un skaidu plāksnēm.

Pelargonija (ģerānija) palīdz apkarot stafilokokus (izraisa dažādus ādas strutojumus) un streptokokus (izraisa angīnu u.c. slimības). Ņemiet vērā, ka šo augu nav ieteicams novietot telpās, kurās varētu iegriezties cilvēki, kas cieš no alerģijas. Vīrusus un baktērijas palīdz iznīcināt arī rozmarīns, mirte, pundurfikuss, laurs, citrusaugi un skuju augi.

Dracena palīdz attīrīt gaisu no benzola – vielas, kuru izgaro linoleja grīdas segums.

Kaktusi (īpaši ar gariem dzeloņiem) palīdz stabilizēt gaisa jonizāciju, mazināt elektromagnētiskā starojuma negatīvo ietekmi uz cilvēka organismu. Kaktusus ir ieteicams novietot blakus elektrotehnikai.

Ja augu lapas tiek regulāri attīrītas no putekļiem, gaiss būs par 40% tīrāks nekā telpās bez istabas augiem. Telpaugiem ir arī simboliskā un ezotēriskā nozīme. Dažiem augiem tiek piedēvēta spēja uzlabot cilvēku pašpārliecību, materiālo stāvokli, radošas spējas, gribasspēku. Bibliotēkas ienākumu palielināšanai pie kases aparāta noteikti jānovieto “naudas koks”.

Bibliotēkas apmeklē dažādi cilvēki. Iespējams, dažiem ir alerģija uz ziedputekšņiem. Ņemot vērā šo faktu, jāizvēlas hipoalerģiskie augi. Nav jāaizmirst arī par to, ka bibliotēka nav džungļi. Publiskās iestādes telpām jābūt gaumīgi un ergonomiski iekārtotām. Liekot augus uz palodzēm, grīdas un plauktiem jāievēro harmonijas princips. Jāizvairās no “plūdiem”, ko izraisa pārāk bagātīga telpaugu laistīšana. Papildus tam jācenšas novietot augus vietās, kur tie netiks traumēti, kur būs atbilstošs apgaismojums un gaisa temperatūra.

Saulainu un ziedošo
pavasari!

Izmantotie informācijas avoti

 1. Гатаулина, Галина. Для чего нужны комнатные цветы : kомнатные растения для здоровья человека : польза и свойства комнатных растений (цветов) [tiešsaiste]. [B.v.] : inmoment.ru, [2008] [skatīts 2012. gada 30. aprīlī]. Pieejams: šeit.
 2. Экология дома : польза комнатных растений [tiešsaiste]. [B.v.] : [b.i.], [2010-2011] [skatīts 2012. gada 30. aprīlī]. Pieejams: šeit.

Rakstā izmantotie attēli

 1. Steve-h. Through a green window [tiešsaiste]. [B.v.] : Flickr, 2009 [skatīts 2012. gada 30. aprīlī]. Attēls izmantots saskaņā ar Creative Commons licenci BY-SA. Pieejams: šeit.
 2. Dumat, Maja. Grünlilie (Chlorophytum capense) [tiešsaiste]. [B.v.] : Flickr, 2011 [skatīts 2012. gada 30. aprīlī]. Attēls izmantots saskaņā ar Creative Commons licenci BY. Pieejams: šeit.
 3. M&Co. Pelargonia apple blossom [tiešsaiste]. [B.v.] : Flickr, 2009 [skatīts 2012. gada 30. aprīlī]. Attēls izmantots saskaņā ar Creative Commons licenci BY-NC-SA. Pieejams: šeit.
 4. Brown, Glenn. Red and green [tiešsaiste]. [B.v.] : Flickr, 2007 [skatīts 2012. gada 30. aprīlī]. Attēls izmantots saskaņā ar Creative Commons licenci BY-NC. Pieejams: šeit.
 5. Montero Rodriguez, Juan Jose. Cactus [tiešsaiste]. [B.v.] : Flickr, 2007 [skatīts 2012. gada 30. aprīlī]. Attēls izmantots saskaņā ar Creative Commons licenci BY-NC-SA. Pieejams: šeit.
Advertisements

4 thoughts on “Par telpaugu labvēlīgajām īpašībām

 1. Mūsu bibliotēkā, paplašinoties funkcijām, telpas par šauru, saspiestība. Ir tikai daži telpaugi, jo negribas pārblīvēt visu telpu ar dažādiem objektiem – plakātiem, informācijas lapām, puzlēm bērniem…. Dažas palodzes ir tukšas, lai acīm kur atpūsties – tā es to formulēju.

 2. Viktorija: Tu pacēli ļoti aktuālu tēmu!
  Var jau ķiķināt par puķītēm (es tā daru, bet neatzīšos), bet videi bibliotēku telpās ir ĻOTI liela nozīme.
  Te vēl varētu piesiet klāt vasaras lasītavas: svaigā gaisā, zem nojumes utt.
  Malacīši!

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s