Ierakstīts Bibliotekārā apkalpošana

Lūdzu klusumu – esam bibliotēkā!

© Elīna Sniedze, 2012

Ieejot bibliotēkā, mēs vienmēr cenšamies uzvesties klusi un pat izslēdzam savam mobilajam telefonam skaņu, bet rodas jautājums – KĀPĒC? Vai tā ir tikai kārtējā bibliotekāru iegriba? Varbūt manā bibliotēkā strādā dīvains bibliotekārs, kuram patīk sēdēt klusumā? Varbūt bibliotekāre ir veca un viņai nepatīk skaļi cilvēki, sevišķi jaunieši? Varbūt tas vienkārši ir stereotips un patiesībā bibliotekāri pieļauj skaļu uzvedību un runāšanu pa telefonu bibliotēkā?

1. attēls – Kādas skolas bibliotēkas kluba vajadzībām izveidota durvju kliņķa izkārtne

Uz visiem šiem jautājumiem atbilde ir NĒ! Tādēļ esmu apkopojusi nelielu skaidrojumu, kāpēc tad tomēr jāuzvedas klusi, kāpēc ir šāds nerakstīts (dažviet rakstīts) zelta likums.

Atbilde ir gluži vienkārša – bibliotēkās parasti uzturas cilvēki, kas vēlas klusu un mierīgu vidi, lai izpildītu studiju darbus, iegūtu informāciju referātam vai veiktu kādas citas nodarbes klusumā. Ir cilvēku tips, kam produktīvāks ir klusums. Tādēļ bibliotekārs neuztāda nekādas savas iegribas, bet gan palīdz citiem un reizēm arī tev, nodrošinot klusumu.

2. attēls – Bibliotekāri palīdz nodrošināt klusumu

Pagājušā gada pavasarī Latvijas Universitātes Ekonomikas un vadības fakultāte rīkoja plakātu konkursu ar nosaukumu “Kuššš!” Šajā konkursā tika uzsvērts, ka klusums nepieciešams produktīvam mācību darbam, nevis bibliotekāriem, tādēļ arī paši studenti varēja iesniegt plakātus, kas palīdzētu arī citiem studentiem izprast situāciju un ievērot klusumu. Kopā tika iesniegti 11 radoši plakāti, kurus var aplūkot šeit.

Jāpiebilst, ka Sociālo zinātņu fakultātē (SZF) ir izveidots ļoti labs risinājums klusuma ievērošanas problēmai. Bibliotēka ir divos stāvos – pirmajā stāvā drīkst veikt sarunas pa telefonu, grupu darbus un citas samērā skaļas aktivitātes. Otrajā stāvā tiek ievērots pilnīgs klusums, nekādas sarunas ar blakus esošajiem studentiem vai pa telefonu. Vienīgā problēma pašlaik ir grīdas segums, jo SZF pārsvarā studē jaunietes un kurpju papēdīši rada diezgan nepatīkamu skaņu.

3. attēls – Kura ir tava iecienītākā vieta studiju darbu veikšanai?

Tā kā bibliotēkā parasti visbiežāk redzu studentus, esmu daudz domājusi, kāpēc gan. Atbilde nav tālu jāmeklē. Kellija Roela  (Kelly Roell)  uzskata, ka jebkura vieta var būt gana laba studijām, un viņa izteikusi trīs kritērijus piemērotas vietas izvēlei – komforts, pieņemams trokšņu līmenis un informācijas pieejamība. Šeit arī viņas sastādītais top 10 vietu sarakts, kur vislabāk studēt:

 1. Bibliotēka;
 2. Sava istaba;
 3. Kafejnīca;
 4. Grāmatnīca;
 5. Parks;
 6. Klase;
 7. Studiju biedra mājās;
 8. Dienas centrs/Jauniešu centrs;
 9. Pie privātskolotāja;
 10. Tevis paša atrasta ideālā vieta.
4. attēls – Klusums ir nepieciešamība

Lūk, tāpēc arī bibliotēkā parasti ir visvairāk studentu, jo viņi klusējot mācās. Būsim saprotoši pret saviem līdzcilvēkiem un ievērosim klusumu bibliotēkā. Klusums reizēm ir zelta vērts.

Izmantotais informācijas avots

 • Roel, Kelly. Top 10 Places to Study [tiešsaiste]. About.com Guide [skatīts 2012. gada 17. martā]. Pieejams: šeit.

Rakstā izmantotie attēli

 1. Enokson. Quiet Door Hanger [tiešsaiste]. Flickr, 2010. gada 1. marts [skatīts 2012. gada 17. martā]. Pieejams: šeit. Attēls izmantots saskaņā ar Creative Commons licenci BY-NC-SA.
 2. Vicki & Chuck Rogers. Pass Only at Your Own Risk [tiešsaiste]. Flickr, 2005. gada 10. jūlijs [skatīts 2012. gada 17. martā]. Pieejams: šeit. Attēls izmantots saskaņā ar Creative Commons licenci BY-NC-SA.
 3. Lester Public Library. Study [tiešsaiste]. Flickr, 2008. gada 16. decembris [skatīts 2012. gada 17. martā]. Pieejams: šeit. Attēls izmantots saskaņā ar Creative Commons licenci BY-NC-SA.
 4. Winton, Steve. Zippy Shut Up [tiešsaiste]. Flickr, 2005. gada 6. maijs [skatīts 2012. gada 17. martā]. Pieejams: šeit. Attēls izmantots saskaņā ar Creative Commons licenci BY,

Autors:

LBB JSS vadītāja, LBB valdes locekle, LR Patentu valdes Intelektuālā īpašuma informācijas centra vecāka referente

3 domas par “Lūdzu klusumu – esam bibliotēkā!

 1. Esmu no tiem, kam klusums ļoti tracina darbojoties. Vai nu beigās es saku dungot kaut ko galva, vai man ātri zūd interese par darāmo darbu! Protams, reizēm arī patīk padarboties klusumā, bet ne ilgi! 🙂

 2. Pavisam interesanti, ka klusums patiesībā ir tik relatīva lieta. Man vairāk liekas, ka nopietnam darbam ir nepieciešama vieta, kurā tu vari koncentrēties un pilnīgi neviens tev nepatraucēs, piemēram, ledusskapja maģiskās durtiņas vai nepārvarams kārdinājums noklausīties jaunu YouTube video, iespēja “ielīst” internetā un sarakstīties ar saviem draugiem un galu galā arī dažādi negaidīti trokšņu faktori. Es bieži esmu gājusi uz bibliotēku studiju vajadzībām, lai nodrošinātu neizbēgamus apstākļus patstāvīgam darbam. Taču klusumam bibliotēkā ir viens liels mīnuss: jo lielāks klusums, jo vairāk ausīs griežas gluži nevainīgi trokšņi – soļi, datora taustiņu klabēšana, nervoza pildspalvas klikšķināšana. Ir ļoti svarīgi ievērot pilnīgu klusumu – arī pārbaudes darbu, it sevišķi eseju rakstīšanas laikā.

  Patiess “klusums” ļauj koncentrēties darbam. Mana ideālā darba vide ir nakts stundās, kad visi guļ, arī kaimiņi aiz sienas. Bet, zinot to, ka 100% klusums neeksistē, tad es radu pati savu paredzamo “klusuma” vidi, kura ir skaļāka par negaidītajiem blakus trokšņiem, piemēram, klausos mūziku vai pat skatos kādu filmu vai seriālu. Taču, ja nav iespēja klausīties mūziku, tad ir jānonāk transa stāvoklī, kad apkārtējās vides trokšņi ir klusāki par manām domām.

  Tikko atcerējos, cik ļoti man nepatīk “skaļie” sienas pulksteņi, taču ir cilvēks, kuri ir tā pieraduši pie tiem, ka pat nespēj aizmigt bez kārtīga sienas pulksteņa/-u “koncerta”. 😉 Lūk, tas arī ir pierādījums tam, ka katram cilvēkam ir savs relatīvais klusums. Mans klusums ir mans miera stāvoklis, mana spēja aktivizēt sevi nopietnam darbam.

  1. Jā, piekrītu, ka katram ir savs relatīvais klusums. Man diemžēl dzīvoklī, nekad nav pilnīgs klusums, jo ir ļoti skaļi kaimiņi.
   Bet mūzikas atskaņošana atkarīga no garastāvokļa, jo citreiz patīkamāk strādāt mūzikas pavadībā, bet citreiz tas traucē, jo gribās padungot līdzi un tad sanāk sarakstīt visādas muļķības. Man arī ļoti grūti pierast pie dažādiem pulksteņu tikšķiem, sevišķi ejot gulēt.
   Lai man mājās būtu produktīvs darbs, nepieciešama pilnīga kārtība apkārt, savādāk es vienmēr atradīšu, ko darīt – trauki jāmazgā, grīdas jāslauka, pēkšņi plaukti jāpārkārto. 😀 Bet vislabāk jau man patīk darboties no rītiem, kas ir samērā interesanti, jo agrāk vidusskolas laikā es vairāk mācījos pa naktīm. Tas gan arī ir loģiski, jo no rīta jau bija jābūt skolā, universitātē citādi grafiki. Bet tomēr šķiet interesanti, ka produktīvais laiks spēj mainīties.

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.