Ierakstīts Jaunie speciālisti Latvijā

Atskats uz Jauno speciālistu sekcijas aktivitātēm

© Dace Ūdre, 2012

Pagājušā gada martā varēja iepazīties ar Sanitas Malējas rakstu “Jauno speciālistu sekcijas evolūcija divu gadu garumā”. Turpinot tradīciju, vēlējos atskatīties, kas līdz šīm gada laikā ir noticis.

Ir krietni pamainījies Jauno speciālistu sekcijas (JSS) sastāvs. 2011. gadā savu darbību ir pārtraukuši trīs biedri, taču viņu vietā ir nākuši vairāki jauni: četras bakalaura un viena maģistra studiju programmas studente, kā arī sociālā tīmekļa pētnieks. 2012. gada martā mūsu sekcijai ir pievienojusies arī bērnu bibliotēkas bibliotekāre. Ja 2009. gadā, kad sešas bibliotēkzinātnes studentes nolēma dibināt sekciju, mūs pamatā vienoja dalība starptautiskajā studentu un nozares speciālistu simpozijā BOBCATSSS, tad tagad ir izvirzījušies arī citi svarīgi faktori, kā:

 • interese par nozari;
 • vēlme pilnveidoties un gūt pieredzi;
 • vēlme iesaistīties, darboties un būt noderīgam;
 • nepieciešamība pēc izmaiņām;
 • iespēja gūt kontaktus;
 • vēlme rast motivāciju;
 • ziņkāre par sekcijā notiekošo;
 • arī nejaušība. 

2011. gada martā izveidojām Latvijas bibliotēku humora arhīvu un pirmo reizi organizējām Vispasaules joku dienas sagaidīšanas akciju, kuras ietvaros aicinājām Latvijas bibliotekārus, bibliotēku lietotājus un citus interesentus dalīties ar saviem joku stāstiem par un ap bibliotēkām, bibliotekāriem un lasīšanu. Akcijas laikā ikvienam bija iespēja balsot par sev tīkamākajiem jokiem un atgadījumiem, kā rezultātā tapa joku stāstu TOP 10. Ievērojot tradīciju, arī šogad aicinām piedalīties Vispasaules joku dienu dienas sagaidīšanā.

2011. gada aprīlī piedalījāmies Latvijas bibliotekāru 10. kongresā, kura ietvaros stenda referāta veidā prezentējām sekcijas aktivitātes. Kongress ilga divas dienas. Ar tā norisi var iepazīties šeit.

LBB Jauno speciālistu sekcijas stenda referāts

Laikā no 2011. gada 28. maija līdz 7. jūnijam pirmajā starptautiskajā riteņbraukšanās ne-konferencē “Velotūre par bibliotēkām” (Cycling for Libraries) piedalījās četras Latvijas bibliotekāres un arī es. Virtuālu pasākuma reportāžu veica Sanita Malēja. Ja toreiz biju uzņēmusies Latvijas bibliotekāru dalības koordinēšanu, tad šogad esmu iesaistījusies arī pasākuma programmas plānošanā. Esmu arī iniciējusi akciju “Adoptē sava novada bibliotekāru”.

Tandēma ritenis, foto D.Ūdre

2011. gada vasara un rudens ir bijis notikumiem bagāts. Sekcijas biedri ir iesaistījušies diskusiju cikla “Nacionālo digitālo bibliotēku veidojot: saturs, kvalitāte, praktiskās iespējas” organizēšanā, kā arī piedalījušies profesionālās tālākizglītības programmā “23 lietas profesionālajai pilnveidei”. 2011. gada septembrī notika arī JSS sapulce, kuras ietvaros notika iepazīšanās ar jaunajiem biedriem un tika apspriesti nākamā gada plāni. Drīz pēc tam sociālajā tīklā Facebook izveidojām slēgtu domubiedru grupu, bet decembrī – paši savu fanu lapu, kurā publicējam jaunajiem speciālistiem noderīgu informāciju.

LBB Jauno speciālistu sekcijas sapulce 2011. gada 28. septembrī, foto S.Suhaņenkova

Kā jau katru gadu, janvāris ir starptautiskā studentu un nozares speciālistu simpozija BOBCATSSS laiks. 2012. gadā tas notika Nīderlandē, Amsterdamā. Arī šoreiz jauno speciālistu delegācija piedalījās ar vairākiem pētījumiem. Viens no darbsemināriem – “Jauno speciālistu gars: kā sekmēt savu agrīno karjeru caur starptautisko iesaistīšanos” – tika veidots sadarbība ar Vācijas un Itālijas jaunajiem speciālistiem.

Darbsemināra “Jauno speciālistu gars: kā sekmēt savu agrīno karjeru caur starptautisko iesaistīšanos” grupa, foto no D.Ūdres personīgā arhīva

No 2012. gada 30. janvāra līdz 5. februārim aicinājām Latvijas bibliotekārus piedalīties starptautiskā projekta “Bibliotēkas diena dzīvē” 8. kārtā. Latvija dalībnieku ziņā bija trešā aktīvākā valsts aiz Amerikas Savienotajām Valstīm un Lielbritānijas.

Projekta “Bibliotēkas diena dzīvē” 8. kārtas logo izveidoja Kursīšu bibliotēkas-informācijas centra vadītājs M.Lagzdons

2012. gada februārī jauno speciālistu pārstāvniecība tika nodrošināta arī Latvijas Universitātes 70. konferences “Bibliotēkzinātnes un informācijas zinātnes sekcijas sēdes” laikā, kuras ietvaros tika prezentēts Latvijas Universitātes Bibliotēkas mobilās lietotnes maketa projekts.

2012. gada marts veltīts tādiem pasākumiem kā 1. kursa studentu informēšana par iespēju iesaistīties JSS darbībā un Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes radošās darbnīcas “MEKLĒ” organizēšana. Šodien starptautiskās sociālo zinātņu studentu konferences “Nacionālā identitāte: laiks, vieta, cilvēki” ietvaros tiks prezentēti mūsu biedru pētījums “Emocijas e-vidē”, bet jau nākamnedēļ viens no mūsu biedriem ir uzaicināts uzstāties Trešā tēva dēla mediju programmas “Bibliotēkas medijiem, mediji bibliotēkām” 2. seminārā “Vai viegli būt bibliotekāram?”.

Ar nozīmīgākajām 2012. gadā plānotajām aktivitātēm vari iepazīties šeit. Ja vēlies būt informēts par jaunākajiem pasākumiem, kuros vari piedalīties arī tu, aizpildi jauno speciālistu aptaujas formu vai seko jaunumiem mūsu emuarā.

Autors:

LBB valdes locekle, LNB nacionālo digitālo informācijas resursu komplektēšanas eksperte

3 domas par “Atskats uz Jauno speciālistu sekcijas aktivitātēm

 1. Tā apkopojot izskatās, ka esam paveikuši tīri daudz. Tas patīkami iepriecina un motivē darīt vēl vairāk. Kopā mēs esam spēks! 🙂
  Ticu, ka nākamā gada apkopojums būs tik pat labs un vēl iespaidīgāks. 😉

  1. Tāda laba iesildīšanās, vai ne? Ir sajūta, ka esam vairāk nekā 14. Ja mums izdotos izveidot neformālu jauno speciālistu tīklu Latvijā un izpētīt pašreizējo tendenci jauno speciālistu vidū, mēs varētu mēģināt darboties daudz konkrētākā virzienā.

   Virzieni, kuri mani interesē:
   * sadarbība ar ārzemju jaunajiem speciālistiem;
   * jauno speciālistu tīkla izveide.

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.