Posted in E-resursi

Eļļas gleznu kolekcija “Your Paintings”

© Sanita Malēja, 2012

Your Paintings (no angļu val. “Tavas gleznas”) ir projekts ar galveno mērķi digitalizēt un atrādīt tiešsaistē pilnīgu Apvienotās Karalistes nacionālo eļļas gleznu kolekciju (aptuveni 200 000 vienību, šobrīd tiešsaistē apskatāmi 63 000), attēlojot gan to tapšanas stāstus, gan informējot, kur konkrēto darbu var apskatīt dzīvē. Tīmekļa vietne veidota no muzeju un citu publisko institūciju krājumā esošajām gleznām. Projekts tapis sadarbojoties ar BBC, labdarības organizācijām un muzejiem. Taču tā galvenie realizētāji ir sabiedrība.

1. attēls – Projekta progress

Paredzēts, ka projekts ilgs līdz 2012. gada beigām (birkošana no 2011. gada aprīļa līdz 2012. gada jūlijam), katru mēnesi pakāpeniski pievienojot fotografētas un dokumentētas kāda reģiona institūciju gleznas.

Projekts ir unikāls ar to, ka lielākā daļa gleznu iepriekš nav bijušas pieejamas publiski. Tās nav tikušas digitalizētas, kā arī nav bijušas izstādītas galerijās ierobežotās vietās dēļ. Tīmekļa vietnē būs apskatāmas visas šīs gleznas. Katrs attēls ir pasargāta ar neredzamu digitālo ūdenszīmi.

Šobrīd par katru darbu ir pieejama tikai pamatinformācija – nosaukums, autors un radīšanas gads. Lai tīmekļa vietni padarītu pārskatāmāku un atvieglotu meklēšanu, satura radīšanā tiek aicināts piedalīties ikviens, izmantojot programmu Your Painting Tagger (no angļu val. “Tavu gleznu birkotājs”). Vietnes apmeklētājus aicina piešķirt gleznām birkas – vārdus vai vārdu kopas, kas palīdz identificēt un sniedz papildus informāciju. Visas ievadītās birkas tiek apstrādātas ar īpaša algoritma palīdzību, kas identificē meklēšanai vispiemērotākās.

Saskarne ir tik viegli saprotama, ka vienīgās nepieciešamās prasmes ir datoriemaņas un vērīga acs. Programma uzdod jautājumus, uz kuriem ir jāatbild, tādējādi radot saturu. Šie jautājumi tiek uzdoti tā, lai aicinātu cilvēku ieskatīties gleznā un domāt par tajā redzamo. Šādā veidā, analizējot gleznas, tiek pavērts cits, dziļāks skatījums. Birkošana palīdz iegūt vairāk informācijas par gleznu. Un nav jābaidās par to, ka ierakstītā birka varētu šķist pārāk subjektīva – kopīgi, radot birkas, tiek veidota meklēšanas bāze citiem lietotājiem, daloties ne tikai ar zināšanām par vēsturi vai glezniecību, bet arī saviem iespaidiem.

2. attēls – Projekta ietvaros sasniegtais

Birkošana notiek četros posmos ar norādēm precīzākam rezultātam:

  1. Kādas lietas vai idejas ir redzamas gleznā? (Ievadot savu variantu, atveras izvēlne ar vārda variācijām, kā arī vārdu un terminu skaidrojumi. Ir iespējams pievienot arī savus birku variantus.)
  2. Vai gleznā ir redzami konkrēti cilvēki? (Tikai konkrētas personālijas, piemēram Mona Lisa, Vinstons Čērčils u.c.)
  3. Vai gleznā redzamas kādas konkrētas vietas? (Gleznas pamatapraksts ir redzams no publiskā kataloga. Vairākām gleznām arī pieejama informācija par notikumiem.)
  4. Vai šī glezna ir attiecināma uz kādu konkrētu notikumu? (Tikai zināmi notikumi, kā kauja, karš, kronēšana u.c.)

Īsa praktiska pamācība bez reģistrēšanās ir pieejama šeit.

Kad lietotājs ir izveidojis birkas desmit gleznām un iepraktizējies, viņam tiek uzdoti papildus jautājumi. Pirmais ir par gleznas tipu (ainava, portrets, klusā daba u.c.). Katram no tipiem tiek piedāvāti tās pašas kategorijas paraugi precīzākai birkošanai. Pēdējais uzdotais jautājums ir par gleznas priekšmetu (kategoriju), kur tiek piedāvāts izvēlēties vienu vai vairākus variantus no priekšmetu saraksta (piemēram, cilvēki, literatūra un fantāzija, vara un politika, sports un atpūta, pilsētas un ēkas, mode un tērpi u.c.). Pietuvinot kursoru konkrētajai kategorijai, parādās sīkāks iedalījums.

Vienlaikus ar aizraujošu laika pavadīšanu, ir iespējams daudz uzzināt par cilvēku, sabiedrību, kultūru un notikumiem vēstures kontekstā. Kā arī vienkāršā, gandrīz spēles veidā veicināt kultūras mantojuma saglabāšanu.

Rakstā izmantotie attēli

  1. attēls no Your Paintings tīmekļa vietnes sākumlapas.
  2. attēls no Your Paintings Tagger tīmekļa vietnes sākumlapas.
Advertisements

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s