Posted in Sevis pilnveidošana

Publiskā uzstašanās: MS PowerPoint prezentācija

© Margarita Dankova, 2012

Gandrīz ikvienam no mums ir nācies savā dzīvē uzstāties ar runu citu cilvēku priekšā. Savukārt tie, kas šādu pieredzi nav guvuši, var pāragri nepriecāties – šis brīdis agri vai vēlu pienāks. Pieredzējuši cilvēki noteikti zina, ka uzstāšanās vienmēr nostāda mūs vairāku jautājumu priekšā. Kā ienākt telpā? Kā sasveicināties? Vai ir nepieciešams veidot prezentāciju Microsoft (MS) Office PowerPoint lietojumprogrammā? Un, ja, jā, tad kā izvēlēties pareizu fonu, burtu stilu un izmēru? Šie ir tikai daži no simtiem jautājumu, kuri var rasties topošā oratora prātā. Lai jūsu prezentācija būtu veiksmīga, ir jāpiedomā gan par tās saturu, gan arī par tās struktūru, savu izskatu, žestikulāciju un artikulāciju, ilustratīviem materiāliem. Šajā rakstā esmu apkopojusi noderīgus padomus MS PowerPoint prezentācijas veidošanā.

Prezentācijas sagatavošana:

 • Izvēlieties savai prezentācijai neitrālu fonu, nevajag pārspīlēt ar krāsām un ornamentiem, ja jūs uzstājaties pieaugušas auditorijas priekšā.
 • Pārliecinieties, ka šāds krāsu salikums būs labi saredzams uz lielā ekrāna, pretējā gadījumā – varbūt var iztikt arī bez prezentācijas?
 • Ja prezentācijā izmantosiet attēlus un diagrammas, pārliecinieties, ka arī tos varēs labi saskatīt.
 • Nepārspīlējiet ar teksta daudzumu slaidā – prezentācija ir tikai kā papildus ilustratīvais materiāls, tajā nav jāiekļauj viss jūsu teiktais. Nelieciet auditorijai sacensties ātrlasīšanā – tā tik un tā neko neuztvers.
 • Vienas prezentācijas ietvaros burtu stiliem un izmēriem ir jābūt vienādiem, kā arī tiem ir jābūt labi saredzamiem un salasāmiem.
 • Nelieciet prezentācijā to pašu tekstu, ko runāsiet, citādi pienāks tas brīdis, kad auditorija nodomās, ka jūs tur esat tikai tāpēc, lai pārslēgtu slaidus un nolasītu tekstu tiem, kas to neredz.
 • Pašā sākumā pievienojiet slaidu ar jūsu prezentācijas saturu, lai auditorija zina, par ko jūs runāsiet.
 • Prezentācijas beigās pievienojiet secinājumus, lai auditorija atceras, par ko jūs runājāt.
 • Atcerieties, ka prezentācijas elementiem un pašai prezentācijai ir jāpalīdz auditorijai uztvert jūsu teikto, nevis jātraucē tam.

Uzstāšanās:

 • Pirms uzstāšanās patrenējieties un pārbaudiet, vai varat iekļauties precīzi laikā (+/- 1 min). Pabeigt savu prezentāciju pirms vai pēc noteiktā laika ir vienlīdz slikts tonis – ja jūs runāsiet pārāk ilgi, auditorija sāks garlaikoties, bet, ja runāsiet pārāk maz – nodomās, ka jums nav, ko teikt.
 • Laicīgi ievietojiet savu prezentāciju attiecīgajā datorā, lai izvairītos no neveikliem momentiem, ja izrādīsies, ka jūs neziniet, kur šim datoram atrodas USB ports.
 • Pirms uzstāšanās paskatieties, vai prezentāciju varēs labi saskatīt – varbūt ir nepieciešamība aizvērt žalūzijas vai izslēgt gaismu?
 • Ja negribat, lai auditorija lasa prezentācijas tekstu no jūsu paša ķermeņa, nekad nestāviet projektoram priekšā.
 • Labi pārziniet savus slaidus – izvairieties no to pārslēgšanas turp un atpakaļ, lai auditorija nepadomā, ka jūs sajaucāt prezentāciju ar televizoru un mēģināt atrast iecienīto TV kanālu.
 • Nelasiet tekstu no slaidiem – parasti auditorijā sēdošie cilvēki prot lasīt un var to izdarīt paši.
 • Ja jums tomēr vajag ieskatīties slaidā, ielūkojieties datora ekrānā, nevis ekrānā, kur tiek projicēta prezentācija – kamēr auditorija baudīs jūsu skatu no muguras, tā nevarēs sadzirdēt, ko jūs sakāt sienā.
 • Neturiet sev priekšā A4 lapas – jūs atnācāt runāt ar auditoriju, nevis no tās slēpties. Ja jums ir nepieciešāmi materiāli, kuros ieskatīties, sagatavojiet nelielas kartītes ar tekstu.
 • Iegaumējiet, ka tehnika vienmēr pieviļ runātāju! Tāpēc samaziniet riskus, cik vien iespējams – saglabājiet prezentāciju .pdf formātā, izvēlieties zināmākos burtu stilus, kuros bez problēmām tiek attēlotas diakritiskās zīmes, kā arī uzglabājiet savu prezentāciju vairākos datu nesējos!

Ja jūs zināt vēl kādus citus noderīgus padomus, droši dalieties ar tiem komentāros!


Attēls izmantots saskaņā ar BY-NC-SA 3.0 licenci, tā autors Deleket.

Advertisements

4 thoughts on “Publiskā uzstašanās: MS PowerPoint prezentācija

 1. Esmu ievērojusi, ka runātājs MS PowerPoint prezentāciju mēdz izmantot kā iespēju noslēpties telpas malā, nereti ir bijuši gadījumi, kad viņš vienkārši skatās laukā pa logu. Rezultātā auditorija garlaikojas un sāk pievērst savu uzmanību uzstāšanās veidam, ne saturam.

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s