Posted in Lasīšana

Lasīšanas veicināšanas programma “Bērnu un jauniešu žūrija”

© Rasa Sausiņa, 2012

“Bērnu žūrijas” pirmsākumi ir meklējami 2001. gadā, kad tas tika realizēts kā eksperiments Rīgā un Rojā. Galvenā idejas autore ir Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centra vadītāja Silvija Tretjakova, bet paraugs ir ņemts no Nīderlandes. Lielu popularitāti šis projekts ieguva pagastos, trūcīgos reģionos un Latgales reģionā. Projekta mērķis ir konsolidēt valsts un pašvaldību pasākumus un līdzekļus lasīšanas veicināšanai, izmantojot un pilnveidojot publisko bibliotēku iespējas darbā ar bērniem un jauniešiem.

Projekta mērķu realizēšanai katru gadu tiek rīkots lasīšanas konkurss, kuram var pieteikties pašvaldību publiskās un skolu bibliotēkas. Pašā sākumā konkursa ietvaros bērni tika sadalīti trīs žūrijas vērtēšanas grupās: 1.-4. klase, 5.-7. klase un 8.-9. klase. Katrai vecuma grupai vērtēšanai tika piedāvātas piecas iepriekšējā gadā izdotās grāmatas, kuras bija jānovērtē un jāizvēlās trīs labākās. Vēlāk bērni tika sadalīti četrās žūrijas vērtēšanas grupās: 1.-2. klase, 3.-4. klase, 5.-7. klase un 8.-9. klase, kurām tika piedāvātas piecas jaunākās iepriekšējā gada grāmatas.

Grāmatas tika izvēlētas no dažādu izdevniecību klāsta, bet visvairāk no izdevniecības “Zvaigzne ABC”, jo tā piedāvā dažādiem līmeņiem un interesēm atbilstošu lasāmvielu bērniem.

Sākot ar 2002. gadu, tika izveidoti plakāti, kuri piesaistīja lielāku bērnu uzmanību, jo uz tiem bija atrodami grāmatu vāki. Žūrijas dalībnieki pēc grāmatu novērtēšanas saņēma mazas pateicības balvas: atstarotājus, pildspalvas, nozīmītes un citas lietas ar “Bērnu žūrijas” simboliku.

2010. gadā lasīšanas veicināšanas programmai tika nomainīts nosaukums – “Bērnu un jauniešu žūrija”. Šajā gadā katrā vecuma grupā žūrija izvērtēja nu jau sešas grāmatas. 2011. gadā 1.-2. klase un 3.-4. klase skaitījās bērnu žūrija, bet 5.-7. klase un 8.-12. klase – jauniešu žūrija. Programmā varēja piedalīties arī vidusskolēni un tādēļ tika izveidoti jauni logo.

     

2011. gadā “Bērnu un jauniešu žūrijā” piedalījās 440 Latvijas bibliotēkas un 10 latviešu diasporas centri pasaulē. Lasīšanas konkursa rezultāti tiks paziņoti Lielajos lasīšanas svētkos Ķīpsalā 3. martā no plkst. 12.00 – 14.00! Un jau tagad notiek gatavošanās nākamajam lasīšanas konkursam.

Pirms kāda laika internetā bija parādījusies ziņa, ka “Bērnu un jauniešu žūrijas” pastāvēšana ir apdraudēta, jo līdzekļu kļūst aizvien mazāk un mazāk. Līdz ar to radās labdarības projekts “Sirsniņa prasa, lai bērniņš lasa”, kuru atbalstīja arī sabiedrībā pazīstami cilvēki. Arī tev ir iespēja atbalstīt 2012. gada projektu, ziedojot kādu naudas summu grāmatu iegādei bērniem.

Liels paldies Silvijai Tretjakovai
par palīdzību raksta tapšanā!

Advertisements

Autors:

Sabiedriska, jautra un noslēpumaina studente, kas priecājas par visu, bet visvairāk mīl balonus un lietu. Pašlaik studē LU Sociālo zinātņu fakultātes Informācijas pārvaldības bakalaura studiju studiju programmā, kur nokļuvusi līdz otrajam kursam. Brīvajā laikā patīk dziedāt, krist citiem uz nerviem un pagatavot ko garšīgu. Tic, ka informācija ir spēks un reizēm vienīgais glābiņš ir pārmaiņas!

3 thoughts on “Lasīšanas veicināšanas programma “Bērnu un jauniešu žūrija”

  1. Šogad Bērnu/Jauniešu žūrijas ekspertus Ķīpsalā sagaidīja Grāmatu Puteklis, kas neapmierināts šķendējās kā tie Bērnu žūrijas eksperti, lasot grāmatas, traucē viņam mierīgi atpūsties grāmatā. Tikai uzaicinot uz sarunu LBB prezidenti un Bērnu/Jauniešu žūrijas galveno organizatori Silviju Tretjakovu, viņš saprata, ka izrunājies par daudz. Tomēr manāmais samulsums Putekli netraucēja ķerties pie lietas – sumināt grāmatas- Bērnu/Jauniešu žūrijas laureātes, tās autorus, tulkotājus, izdevniecības…Bērni bija atsaucīgi, skaļi uzgavilēja un priecājās uzzinot kā novērtētas viņu mīļākās grāmatas. Puteklim bija iespēja mūs iepazīstināt ar “Liels un mazs ” izdotās grāmatas “Mans draugs Pērsijs, Bufalo, Bils un es” autoru Ulfu Starku, kas ieradies bija Zviedrijas, kā arī nosaukt visas godalgotās grāmatas. Pasākumu noslēdza jauniešu vidū tik populārās grupas “Dzelzs vils” uzstāšanās, kas visus pozitīvi uzlādēja un uzmundrināja atkal ķerties pie jaunu interesantu grāmatu lasīšanas. Bet par to kā tas viss sākās un noslēdzās Saulaino dienu bibliotēkas ekspertiem var palasīt šeit: http://sauldien.blogspot.com/p/bernu-zurija-2011.html

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s