Ierakstīts Bibliotēkas diena dzīvē,Bibliotēkas Latvijā

Latvijas bibliotekāru dalība projekta “Library Day in the Life” 8. kārtā

© Madara Vīlipa, 2012

2012. gada 30. janvāris līdz 5. februāris daudzās bibliotēkās bija neaizmirstams un pozitīvu emociju pilns, jo visas nedēļas laikā bibliotekāri varēja pastāstīt, ko viņi dara savā ikdienas darbā. Projekts “Bibliotēkas diena dzīvē” ir veiksmīgi noslēdzies, un es varu apgalvot tikai vienu – tas ir lieliski izdevies, jo ir gūtas pozitīvas emocijas un projekta dalībnieki noteikti vēlētos piedalīties arī projekta 9. kārtā.

Liels paldies Kursīšu bibliotēkas-informācijas centra vadītājam Mārtiņam Lagzdonam par viņa iniciatīvu projekta logo izveidē!

Pirmie, kas pieteicās šajā projektā, bija Rēzeknes Centrālā bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, Jelgavas Zinātniskā bibliotēka, Bulduru bibliotēkas bērnu nodaļa un Kursīšu bibliotēka-informācijas centrs. Projekta pirmajā dienā pievienojās Lutriņu pagasta bibliotēka, Latvijas Universitātes Bibliotēkas Centrālā bibliotēka, Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes bibliotēka, Rīgas Izglītības un informatīvi metodiskā centra Metodiskā bibliotēka, Rīgas Centrālās bibliotēkas ārējais apkalpošanas punkts “Saulaino dienu bibliotēka” Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā, Kuldīgas Galvenā bibliotēka, Naujenes tautas bibliotēka, Pededzes bibliotēka un Lielvārdes Pilsētas bibliotēkas Bērnu literatūras nodaļa. Redzot lielo aktivitāti, kas norisinājās mikroblogošanas tīklā Twitter, otrajā projekta dienā iesaistījās Tūjas bibliotēka, Jelgavas 4. vidusskolas bibliotēka, Vīksnas pagasta bibliotēka, Stienes bibliotēka, Patentu tehniskā bibliotēka un Liepājas Centrālās zinātniskās bibliotēkas filiālbibliotēka Varavīksne. Kā pēdējā projektā iesaistījās Pļaviņu novada bibliotēka. Pilns aktīvistu saraksts pieejams raksta beigās.

Pirmajā projekta dienā tika izveidots to dalībnieku saraksts, kuri bija devuši ziņu, ka rakstīs savus iespaidus mikroblogošanas tīklā Twitter, kā arī tie, kuri saviem tvītiem pievienoja iezīmi #libday8. Jau dienas pirmajā daļā aktīvi tvītoja Latvijas Universitātes Bibliotēkas Centrālās bibliotēkas darbinieces @nekibu un @SSiikaa un Rēzeknes Centrālās bibliotēkas darbinieces @Ruta_biblio un @anna_kei. Rēzeknes Centrālās bibliotēkas bibliotekāres saviem tvītiem regulāri pievienoja fotogrāfijas, ļaujot mums ielūkoties savas ikdienas notikumos. Pirmajā projekta dienā tika izveidoti arī pilnīgi jauni emuāri un bibliotekāri bija apņēmības pilni cītīgi aprakstīt savus notikumus.

Otrajā dienā mikroblogošanas tīklā Twitter parādījās nu jau lielāka aktivitāte. Projekta dalībnieki sekoja līdzi citu dalībnieku piedzīvojumiem un sazinājās savā starpā. Sāka parādīties ieraksti emuāros, kuros sīkāk tika izklāstīts, kā norisinās diena bibliotēkā.

Trešā, ceturtā un piektā diena mikroblogošanas tīklā Twitter bija nedaudz klusāka, taču tie, kas raksta emuāros, joprojām ir gana aktīvi (visas nedēļas garumā tviterī iezīme #libday8 tika lietota 248 reizes). Savukārt brīvdienas bija pavisam klusas, jo tapa pārskati par visu nedēļu.

Projekta dalībnieki ir apmierināti ar projekta norisi un ir priecīgi, ka varēja ielūkoties, kā sokas citām bibliotēkām. Liels prieks, ka piedalījās bibliotēkas no visas Latvijas. Projekts satuvināja bibliotekārus savā starpā, jo viņiem bija iespēja regulāri sekot līdzi projekta norisei, kā arī smelties idejas no citiem.

Projekta “Bibliotēkas diena dzīvē” 8. kārtā Latviju pārstāvēja 25 bibliotēkas – aktivitāšu ziņā Latvija ir trešā aktīvākā valsts aiz Amerikas Savienotajām Valstīm un Lielbritānijas (skat. apkopojumu raksta beigās)

Izpētot sīkāk projekta dalībnieku emuārus un to ierakstus, nācās secināt, ka visos emuāros ir kaut kas vienots. Diez kas? Noteikti tas, ka visi projekta dalībnieki bija bibliotekāri, kuri dalījās savos iespaidos par savu ikdienas darbu bibliotēkā. Sākšu ar to, ko tad paši bibliotekāri domā par savu profesiju un kādu to redz (pie dažām sadaļām ir pieliktas fotogrāfijas no Twitter ierakstiem):

Liepājas Centrālās zinātniskās bibliotēkas
filiālbibliotēka Varavīksne:

Bibliotekārs man šķiet tāda Radoša būtne, kas dzīvo starp grāmatām un zināšanām, bet vēl svarīgāk tās prasmīgi pasniegt savam lasītājam un interesentiem! Bibliotekāram jāprot zibenīgi reaģēt pieprasījumu virpulī, jāatsijā informācija un jāpalīdz atrast to, kas cilvēku interesē un kas viņam vajadzīgs! Esam tie cilvēki, kas “atdzīvina” tekstu un piedāvā to savam lasītājam, mēs arī stāstām par grāmatu un savā veidā reklamējam to..

Kursīšu bibliotēka-informācijas centrs:

Varu piekrist kolēģes rakstītajam, ka bibliotekāram ir iespēja izdzīvot tik daudz un dažādas profesijas un spēlēt tik dažādas lomas – būt par bibliotekāru, datorspeciālistu, sabiedrisko attiecību guru, sētnieku, apkopēju, kurinātāju, projektu vadītāju, pasākumu organizētāju un vadītāju, pedagogu un sociālo darbinieku, mākslinieku, …. Tā varētu turpināt vēl un vēl, jo bibliotekāra darbs nav vienveidīgs, tas ir ļoti dažāds. Katrs šajā darbā var atrast kaut ko sev interesantu un sirdij tīkamu, vai tas būtu darbs ar bērniem, novadpētniecību, projektiem vai pasākumiem. Nenoliedzami bibliotēkas darbinieki ir tie, kas veido bibliotēkas auru, tēlu un tās saturu. Man šķiet, ka bibliotekāri Latvijas bibliotēkās ir ļoti forši cilvēki.

Jelgavas Zinātniskā bibliotēka:

Es mīlu savu bibliotēku. Tātad, bibliotēkas diena dzīvē vai es bibliotēkas dienas dzīvē?” /Olga/

Jelgavas 4. vidusskolas bibliotēka:

Bibliotēkas darbinieku, sevišķi skolu bibliotēku, ikdiena ir raiba kā dzeņa vēders. Diena dienai seko ar citām krāsām, savērpjoties raibā pavedienā. Bibliotēka nav tikai grāmatu izsniegšanas vieta, tai ir daudzveidīgas funkcijas un ikdiena savijas daudzo darbu raibajā virknē. Katra diena paiet skolēnu ielenkumā, jautājumi birst kā no pārpilnības raga. Dienās, kad izkrīt stundas, bibliotēkā rosās un darbojas bērni kā skudras pūznī.

Jelgavas Zinātniskā bibliotēka:

Man allaž licies, ka mūsu (bibliotekāru) darba “sāls” ir tieši EMOCIJAS, ko mēs dodam un gūstam saskarsmē ar saviem lasītājiem. Strādājot ar lasītājiem, nepaiet neviena diena, kad mēs neuzklausītu kāda bēdu, sarūgtinājuma vai tieši otrādi – prieka un sajūsmas stāstu. Un arī mēs paši esam tikai cilvēki, kas priecājas, jūtot atgriezenisko saikni – ka mēs esam vajadzīgi, spējam palīdzēt.” /Ligita/

Stienes bibliotēka:

Viens nu ir skaidrs, tas rada piederības sajūtu īpašai profesijai, kura ir daudzšķautnaina … un par vienmuļību … Bibliotēkas ikdienas dzīvē AIZMIRSTIET … Šī profesija un dzīve tajā ir notikumu pilna!

Šie ir tikai daži viedokļi par bibliotekāro darbību. Teju visos emuāros varēja atrast, kā ir iesākusies diena, kādi ir bibliotekāru pienākumi un darbi no rītiem. Arī pirmie apmeklētāji tika pieminēti ne vienu reizi vien:

Kursīšu bibliotēka-informācijas centrs:

Atkal jauns rīts, aiz loga stindzinošs aukstums, bet man bibliotēkā ļoti silts, tas priecē, patīkami strādāt. Rīts kā jau allaž iesākas ar jaunākās preses savadīšanu sistēmā, šodien laikraksti tā pa vairāk, jaunie februāra žurnāli sāk nākt.

Gāliņciema bibliotēka:

Kā jums liekas, kas ir pirmais ko izdaru? Ienāku un pasmaidu. Un tā katru rītu.

Jaunas nedēļas pirmās dienas, pirmais apmeklētājs. Sagaidu ar smaidu, jo man ir silti un labi, bet apmeklētājs nosalis ar skaudību saka: “Silti jums te…”

Naujenes tautas bibliotēka:

Pirmie lasītāji ir klāt. Vienus pavadu uz lasītavu pie datoriem, otrie iet ar mani uz Abonementu.

Pilsrundāles bibliotēka:

Diena sākās spraigi, jau ar pirmajiem apmeklētājiem – tiem, kas nāk katru dienu un tādiem, kuriem bija vajadzīga kopēšana un konsultācija datorlietošanā.

Jelgavas Zinātniskā bibliotēka:

Pirmie lietotāji. Nav daudz… Bērni skatās multenes (spēlēt spēlītes aizliegts), klausās un skatās YouTube. Bet spēlītes vienalga spēlē, domā, ka bibliotekārs neredz!

Jelgavas 4. vidusskolas bibliotēka:

Pirmie bibliotēkas apmeklētāji jau pabāž galvas pa durvīm pirms astoņiem ar lūgumu, vai nevar ātrāk. Citam neizpildīts mājas darbs, citam gribas paspēlēt kādu spēli, lai pakavētu laiku, kad stunda nenotiek, citiem gribas paslēpties aiz kāda grāmatu plaukta un tā joprojām.

Tālāk analizējot emuārus, ļoti aktuāls temats bija atskaišu rakstīšana. Daži viedokļi:

Gāliņciema bibliotēka:

Smadzenes darbojas intensīvā režīmā balansējot starp mākslu, izdomu un aktiera meistarību, zvanot direktores vietniecei un uzdodot nevainīgus jautājumus par dažu atskaišu “vājajām” vietām.

Kursīšu bibliotēka-informācijas centrs:

Bibliotēkas gada atskaite, ko sūtīju vakar metodiķei, bija par lielu un “uzkāra” manu e-pastu, šodien sazinoties ar sistēmas administratoru problēma veiksmīgi atrisināta, var i saņemt, i nosūtīt vēstules. Bez e-pasta kā bez rokām.

Jelgavas Zinātniskā bibliotēka:

Nu jau atskaite iesniegta, var apskatīties apkārt un ķerties pie citiem tikpat steidzamiem darbiem. Janvāris bibliotēkas dzīvē allaž ir bijis atskaišu, ciparu un padarītā darba izvērtēšanas laiks. Tāda nu ir šī aukstā janvāra diena mūsu bibliotēkā – ar vienu kāju ciparos un atskaitēs, ar otru – pārdomās par mainīgo un paliekošo…

Kad sagaidīti pirmie apmeklētāji, atskaites uzrakstītas un citi apkopojumi par dažādiem pasākumiem bibliotēkās izdarīti, tad droši var parunāt par auksto laiku, kas bija visu nedēļu, kamēr norisinājās šis projekts. Aukstais laiks mūs pārsteidza nesagatavotus, bet bibliotēkas un tās darbinieki veiksmīgi tika ar visu galā:

Pilsrundāles bibliotēka:

Audzināju meitenes, kuras lielajā aukstumā staigāja bez cepurēm, ak, jaunība!

Naujenes tautas bibliotēka:

8:00 Esmu jau bibliotēkā. Ārā -29 grādi aukstuma, bibliotēkā +22, jauki!

Liepājas Centrālās zinātniskās bibliotēkas
filiālbibliotēka Varavīksne:

Sals stindzina spraigi, spēcīgi un stindzinoši! Ienākot bibliotēkā, pirmais, ko vēlamies izdarīt, ir turēt rokās karstu tējas krūzi, lai sasildītos!

Gāliņciema bibliotēka:

Ja laukā ir 14 grādi zem nulles, tad noteikti sevi vajag iepriecināt ar kādu siltu dzērienu. Nesen izlasīju, ka, ja darbiniekam darba laikā sanāk bieži dzert kafiju, tad jādomā par to, vai viņš strādā īstajā vietā. Viela pārdomām, bet mana kafija paliek neizdzerta. Ir atnākuši apmeklētāji un es par savu kafiju atceros tikai pēc stundas. …

Kā jau zināms, tad bibliotēkās bez tās lasītājiem ir skumji un klusi, tāpēc emuāros varēja izlasīt arī kādu interesantu atgadījumu, kas saistīts ar tās lasītājiem:

Gāliņciema bibliotēka:

Nosalušiem vaidziņiem viņi [bērni] sapņaini stāstīja par to, ko ir darījuši vasarā un ko atkal sadarīs nākamajā vasarā. Par to, ka viņi tiešām vasaru ļoti gaida, liecināja arī atstātie zīmējumi – puķaini un saulaini.

VISI BIBLIOTĒKAS APMEKLĒTĀJI IR ĪPAŠI.

Jelgavas 4. vidusskolas bibliotēka:

Gandarījums par paveikto ir bērnu novērtējums un atsaucība, saulainais smaids, priecīgā klaigāšana, kas reizēm rada papildus slodzi un klusais jautājums: “Vai es varu ko palīdzēt? Man ir brīva stunda.”

Lutriņu pagasta bibliotēka:

Laukā liels sals, un tāpēc vakar un šodien pie datoriem ir tikai pieaugušie, arī grāmatu lasītājiem nepatīk tāds laiks nākšanai uz bibliotēku. Divi datorpuiši nosēdēja visu dienu, es arī neko neteicu. Zinu, ka viņu dzīvokļos ir vēsi, lai tad sēž bibliotēkā un siltumā.

Šodien uz skolu bērniem ir atļauts arī neiet, bet pārsteigums jau no rīta. Pāri astoņiem meitene ienāk bibliotēkā un vēlas pie datoriem. Kā tik agri uz bibliotēku, vai tad uz skolu nav jāiet – prasu. Nē, šodien liels sals – skan atbilde. Skola viņai gandrīz durvju priekšā, bet bibliotēka atrodas 1 km attālumā. Nu, re kā, uz skolu nav jāiet, bet uz bibliotēku var, galvenais, ka kāds no vecākiem pat esot atvedis uz bibliotēku, tad jau būtu ievedis arī skolā.

Ja jau bibliotekāri varēja dalīties savos piedzīvojumos par savu ikdienu, tad varēja izlasīt arī dažus interesantus atgadījumus vai vienkārši kādas vēlmes saistībā ar bibliotēku:

Saulaino dienu bibliotēka:

Jau sen ir liela vēlme pēc Booktrolley jeb ratiņiem ar ko izvadāt grāmatas. Ir plāns vasarās ar šādiem grāmatu un žurnālu piekrautiem ratiņiem braukt pie bērniem uz mūsu rotaļu parku, kā arī piedāvāt brīvprātīgajiem, kas ar bērniem slimnīcā rotaļājas vakaros. Plānoju rakstīt oficiālu vēstuli un vērsties pie mēbeļu uzņēmumiem ar lūgumu ziedot šādus ratiņus Bērnu slimnīcai.

Ventspils bibliotēka:

Ierastā rīta rosme pie grāmatu kastes, palūdzu kolēģei Elitai – “Nofočē mani, lūdzu, blogam”, fiksā fotosesija, ejam atpakaļ un… ups… durvis vaļā neveras! Protams, čipu kabatā neiemetu un mobilais arī palika somā, cik labi ka krātuvē rosās Maira. Klauvējam kā zīlītes pie loga rūts, tiekam atpakaļ telpās!

Jelgavas Zinātniskā bibliotēka:

Meitas atradušas savas mirušās mātes mantās 3 mūsu grāmatas par kosmosu un meteoroloģiju un atnesa nodot. Mēs pat vairs nevarējām atrast nekādus datus par šo kavējumu, bet iztaujājot meitas, secinājām, ka grāmatas varētu būt paņemtas ap 1995. gadu. Vēl – sieviete atnesa grāmatu par darbmācību, kuru pie mums paņēmusi 1999. gadā. Mēs jau no šīm grāmatām bijām atvadījušās, nu, pagājuši taču jau vairāk kā 10 gadi, bet mūsu grāmatas tomēr atradušas ceļu atpakaļ. Kāds skolnieciņš atnesa nozaudēto grāmatu vietā savas skolas grāmatas. Nez, ko gan viņš pēc tam nestu skolas grāmatu vietā?

Pilsrundāles bibliotēka:

Paņēmu pastu un devos uz bibliotēku, kur blakus dzīvoklī remontēja slēdzeni, jo kāds bija iebāzis sērkociņu, bet bibliotēkas durvju slēdzenei – izskrūvētas skrūves. Varbūt kāds gribējis ko ļaunu padarīt jeb niezējuši nagi? Ņēmu un pati ieskrūvēju pielāgotas skrūves, notīrīju durvis no līmlentas atstātajām pēdām (ļoti nesmuki pleķi paliek, kurus cītīgi jāberž ar siltu ūdeni un “Skudru”).

Naujenes tautas bibliotēka:

Esmu bibliotēkas vadītāja no 1993. gada, jau sen vēlējos izveidot bibliotēkas blogu, bet vienmēr pietrūka laika, bet šodien uz bibliotēkas e-pastu atnāca ziņa, par iespēju ņemt dalību LBB projektā “Bibliotēkas diena dzīvē” un nekas neatlika, kā izveidot bibliotēkas blogu, laikam tam ir pienācis īstais laiks.

Lutriņu pagasta bibliotēka:

Izsniegums janvārī – prese sit pušu grāmatu izsniegumu 1,5 reizes. Tas lieku reizi pierāda, ka cilvēki maz pasūta avīzes un žurnālus. Bibliotēkā vajag šo presi, lai kā citi to noliedz. Visi nelasīs internetā un arī visi izdevumi nav pat par brīvu lasāmi.

Mēs taču laukos esam mazās Gaismas pilis un naudas līdzekļi jāatvēl jaunu grāmatu iegādē. Nu saprotiet taču bibliotēkas sūtību!!! Mēs esam apkalpojoša iestāde un nekad nepelnīsim.

Atbildi uz jautājumu “Vai bibliotekāri vēlētos šajā projektā piedalīties vēlreiz?” ļoti uzskatāmi parāda šie daži citāti:

Stienes bibliotēka:

Ja spēšu izbrīvēt laiku, 9. Library Day in the Life projektam noteikti tiks pieteikta Stienes bibliotēka.

Pilsrundāles bibliotēka:

Nobeigumā gribu saukt: Atkārtot! Atkārtot! Atkārtot!

Kursīšu bibliotēka-informācijas centrs:

Man patika dalības akcijā “Bibliotēkas diena dzīvē”, jo tā bija jauna pieredze un jauns izaicinājums, tā bija iespēja, tas bija vienkārši foršs pasākums. Vai atkārtot? Noteikti, jā!

Gāliņciema bibliotēka:

Šis projekts deva vēlmi piedalīties tādā projektā arī nākamajā reizē!

Ja arī projekts nepiesaistīja cilvēkus no malas, tad pirmais mēģinājums šajā projektā bija visnotaļ veiksmīgs, jo tas vismaz satuvināja Latvijas bibliotekārus. Projekta dalībnieki ir ļoti apmierināti ar savu dalību tajā un noteikti vēlēsies piedalīties arī projekta 9. kārtā.

Uzskatu, ka šis projekts ir norisinājies veiksmīgi un tās bibliotēkas un bibliotekāri, kuri šajā kārtā vēl nebija pārliecināti par savu dalību, tad nākamajā kārtā noteikti piedalīsies!

Vēlos pateikt lielu paldies visiem dalībniekiem par piedalīšanos un
ceru uz sadarbību arī nākamajā kārtā! Mums tas izdevās!


Tvītoja:
Sociālajā tīklā Draugiem.lv rakstīja:
Blogoja:
 • Amerikas Savienotās Valstis pārstāvēja 182 dalībnieki;
 • Lielbritāniju pārstāvēja 89 dalībnieki;
 • Latviju pārstāvēja 28 vai pat vairāk dalībnieki;
 • Kanādu pārstāvēja 19 dalībnieki;
 • Austrāliju pārstāvēja 15 dalībnieki;
 • Somiju pārstāvēja 6 dalībnieki;
 • Ungāriju pārstāvēja 3 dalībnieki;
 • Jaunzēlandi, Zviedriju, Izraēlu un Nīderlandi pārstāvēja 2 dalībnieki;
 • Dāniju, Vāciju, Serbiju, Austriju, Mongoliju, Dienvidāfriku, Singapūru un Trinidadu un Tobagu pārstāvēja pa 1 dalībniekam.

LibDay oficiālais vikijs
LibDay Facebook oficiālā vietne
Projekta autores Bobijas Ņūmenas emuārs


Autors:

Aktīva, radoša, draudzīga, saprotoša. LU SZF Bibliotēkzinātnes un informācijas maģistrantūras studente LBB JSS biedrs

12 domas par “Latvijas bibliotekāru dalība projekta “Library Day in the Life” 8. kārtā

  1. Mazs cinītis gāž lielu vezumu. Tieši Latvijas bibliotekāru atsaucība un vienotība padarīja šo projektu par izdevušos. Paldies visiem, visiem par dalību un arī tiem, kuri sekoja šī projekta gaitām! Un, jā, Latvijas bibliotēkām ir nākotne – nav nekādu šaubu! 😉

  1. Piekrītu, karjeras izvēlei šādi dienu apraksti ir ļoti noderīgi. Tas ir gandrīz tāpat kā būt par “ēnu” kādai bibliotēkai.

   Pateicoties projektam “Bibliotēkas diena dzīvē”, atklāju, ka Stienes bibliotēkai ir arī savs YouTube kanāls.

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.