Posted in Bibliotēkas Latvijā, Bibliotēkas pasaulē

Bibliotēku mīļu diena

© Elīna Sniedze, 2012

Jau rīt ir 14. februāris – vispasaules mīlētāju diena par godu Svētajam Valentīnam. Kā vēsta leģendas, pavisam ir bijuši trīs (dažviet apgalvots, ka seši) svētie ar vārdu Valentīns. Taču vispatiesākais Valentīndienas aizsākums, man šķiet, ir leģenda par Svēto Valentīnu, kurš tika apcietināts un pirms nāves no cietuma kameras ar savām asinīm rakstīja vēstuli, kuru viņš sūtīja cietuma apsarga meitai un parakstīja ar tekstu “no tava Valentīna”, un šī frāze vijas cauri gadsimtiem, kā Valentīndienas apsveikumu romantiskais paraksts (1).

Šajā dienā apsveiksim un samīļosim savas otrās pusītes, skatīsimies filmu “Titāniks” un varbūt arī palasīsim kādu labu romantisku grāmatu. Bet, vai jūs zināt, kā šo dienu pavada bibliotēkās?

14. februāris – Bibliotēku mīļu diena

Austrālijas Bibliotēku un informācijas biedrība 14. februārī aicina atzīmēt tieši Bibliotēku mīļu dienu (Library Lovers day). Tā kā neesmu redzējusi vai dzirdējusi, ka arī Latvijas bibliotēkās norisinātos šī akcija jeb svētki, tad aicinu šogad šos svētkus bibliotēkās sagaidīt un pavadīt īpašāk nekā citos gados.

Piedāvāju dažas idejas, kā savā bibliotēkā radīt attiecīgu noskaņu:

 • dalīt apmeklētājiem grāmatzīmes – tās vari lejuplādēt šeit;
 • izstādīt atsevišķā plauktā grāmatas par mīlestību;
 • izveidot īpašu norādi uz romānu plauktiem;
 • pielikt pie bibliotēkas durvīm plakātu ar uzrakstu “Šodien bibliotēku mīļu diena!” (tas varētu aicināt vairāk cilvēkus iegriezties bibliotēkā, lai paskatītos, kas tur notiek);
 • izveidot bērniem īpašas aktivitātes, piemēram, uzzīmēt savu mīļāko grāmatu varoni;
 • izveidot sarakstu, kurā lasītāji var ierakstīt savas iemīļotās grāmatas.

Vēl dažādas idejas varat gūt no citu valstu pieredzes:

Ir vēl kāda ļoti interesanta kustība Austrālijā, kas šobrīd ir aktuāla ne tikai Valentīndienā – Mīlam lasīt (Love to Read). Šajā kustībā apvienojas gan Austrālijas bibliotēkas, gan bibliotēku biedrības, lai mainītu situāciju valstī, jo apmēram 46% Austrālijas iedzīvotāju nemāk lasīt. 2012. gads Austrālijā tiek izsludināts kā nacionālais lasīšanas gads, bibliotēkas sadarbosies ar pašvaldībām, skolām, grāmatu izdevējiem, darba devējiem un citām institūcijām, lai izveidotu dažādas iedvesmojošas nodarbības un pasākumus, lai uzlabotu austrāliešu lasītprasmi.

Mīlam lasīt

Rīt, 14. februārī, plkst. 16:00 visi interesenti var doties uz Valmieras integrēto bibliotēku. Tur notiks pasākums “Radošā mīlestība”, kuru organizē biedrība “Radošā Evolūcija”. Šī pasākuma dalībnieki tiks iepazīstināti ar biedrības darbību un dalību dažādos radošos projektos. Plašāka informācija par pasākumu lasāma šeit.

“Biedrība “Radošā Evolūcija” ir dibināta 2011. gada 11. novembrī un pašlaik tajā darbojas deviņi biedri. Tās misija ir iestāties par radošu vidi Latvijā, atbalstīt radošas iniciatīvas, piesaistīt finansējumu, organizēt un vadīt projektus, kas veicina Latvijas un arī ārpasaules mākslas, literatūras vai cita veida radošas izpausmes attīstību.” (2)

Pasākuma “Radošā mīlestība” afiša

Interesenti tiks arī iepazīstināti ar Līgas Knēziņas romānu “SMS”, kas izdots 2011. gadā. Tas ir stāsts par sievietes jūtām, sapņiem, emocijām un cerībām, kā arī, protams, attiecībām. Daļa romāna rakstīta ļoti mūsdienīgā formā – īsziņas veidā. Vairāk par romānu varat lasīt šeit.

Aicinu visus lasītājus atcerēties par savu bibliotēku ne tikai kādā īpašā dienā, bet katru dienu!

Izmantotie informācijas avoti

 1. Velentine’s Day [online]. History.com [cited 12.02.2012]. Available: here.
 2. Kubulnieks, Mārtiņš. Valentīndienā notiks pasākums “Radoša mīlestība” [tiešsaiste]. Valmieras integrētā bibliotēka, 06.02.2012. [skatīts 12.02.2012.]. Pieejams: šeit.
Rakstā izmantotie attēli


Advertisements

Autors:

LBB JSS vadītāja

4 thoughts on “Bibliotēku mīļu diena

 1. Mēs jau katrā bibliotēkā darām līdzīgas lietas, tikai mēs varam priecāties, ka mums nav kā Austrālijā – 46% analfabēti. Tādā situācijā gan jāsatraucās ne jau tikai bibliotēkām, skolām, bet valstij!!!

  1. Ou, tiešām atvainojos, ka nebiju pamanījusi šo pasākumu, bet šķiet, ka ziņa par šo pasākumu publicēta tikai šorīt…
   Bet man prieks, ka vēl kaut kur notiek kāds šāda veida pasākums, ceru, ka arī vēl kāds atsauksies…

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s