Posted in E-vide

Veidlapas lauku izmantošana MS Word dokumentā

© Dace Ūdre, 2012

Ikdienā mēs izmantojam Microsoft (MS) Office Word, kā tekstu radīšanas un formatēšanas lietojumprogrammu. Tās pamatfunkcijas – teksta ievadīšana, formatēšana, saglabāšana atbilstošā formātā – ir apguvis ikviens skolēns, students un biroja darbinieks, tai skaitā arī bibliotekārs. Es vēlos vērst jūsu uzmanību kādai maz pazīstamai MS Word funkcijai, kuru ir izdevīgi izmantot brīžos, kad vēlaties izveidot aptaujas anketu, reģistrācijas formu vai jebkuru cita veida dokumentu, kuru ir nepieciešams nosūtīt lielam skaitam cilvēku, dodot viņiem iespēju papildināt jūsu izveidoto dokumentu tieši jums nepieciešamā veidā, aizsargājot jūsu radīto tekstu pret jebkāda veida izmaiņām.

Šodien apgūsim divu lietojumprogrammas MS Word veidlapas lauku (form fields) izmantošanu:

1) veidlapas teksta lauks;
2) izvēlnes rūtiņas veidlapas lauks.

Veidlapas teksta lauks (text form field) ļauj dokumenta lietotājam ievadīt tajā brīvi izvēlētu tekstu. Šī lauka izmantošana ir ērta tajā ziņā, ka dokumenta lietotājs, atverot dokumentu, uzreiz var redzēt pelēkā krāsā iekrāsotus laukumus, kuros viņam ir jāievada teksts. Jāatzīmē, ka pelēkās krāsas laukumi neparādīsies izdrukās. Savukārt izvēles rūtiņas veidlapas lauks (check box form field) ļauj dokumenta lietotājam atzīmēt, piemēram, apgalvojumus, kuriem viņš piekrīt, ieliekot attiecīgajā rūtiņā ķeksīti.

Pirms soli pa solim parādīt šo veidlapas lauku izmantošanu, gribu atzīmēt, ka praktiskam piemēram par pamatu izmantošu 2007. gada MS Word versiju. Ja jums ir vecāka vai jaunāka MS Word versija, palīdzības sadaļā, klikšķinot uz jautājuma zīmes, varat atrast padomus, kā rīkoties tieši jūsu gadījumā.

Vispirms būs jāveicas dažas darbības, lai varētu sākt izmantot attiecīgos veidlapas laukus:

 1. Klikšķiniet uz Microsoft Office pogas augšējā kreisā stūrī un izvēlieties Word Options.
 2. Klikšķiniet uz Popular.
 3. Izvēlieties Show Developer tab in the Ribbon un apstipriniet savu izvēli.
Lietojumprogrammas MS Word iespēju iestatījumi

Nākamais solis ir izmēģināt katru no piedāvātajiem veidlapas laukiem, kuri ir “paslēpušies” attīstītāja (developer)izvēlnes vadīklu (controls) sadaļā. Lai to izdarītu, ir jāaktivizē teksta modelēšanas režīms (design mode).

Vadīklu izvēlne

Visu beidzot, kad teksta dokuments ir izveidots, atliek veikt pašu pēdējo soli – iestatīt iespēju papildināt dokumenta tekstu, izmantojot tekstā ietvertos veidlapas laukus. To var izdarīt attīstītāja izvēlnes dokumenta aizsardzības (protect document) sadaļas apakšsadaļā “ierobežot formatēšanu un rediģēšanu” (restrict formatting and editing). Rediģēšanas ierobežojumu (editing restrictions) izvēles rūtiņā jāieliek ķeksis un attiecīgi jāizvēlas iespēju atļaut veidlapas aizpildīšanu (filling in forms). Lai apstiprinātu teksta rediģēšanas ierobežojumus, jums ir jāklikšķina uz aizsardzības ierobežojumu pogas (yes, start enforcing protection). Ja poga ir neaktīva, tad attīstītājaizvēlnē, klikšķinot uz attiecīgās ikonas, ir jāiziet no teksta modelēšanas režīma. Tagad jums tikai atliek izdomāt dokumenta aizsardzības paroli, kuru nepieciešamības gadījumā varēsiet izmantot, lai mainītu teksta rediģēšanas ierobežojuma iestatījumus. Lai atgrieztos pie visa teksta rediģēšanas iespējas, jāklikšķina uz pogas “pārtraukt aizsardzību” (stop protection) un jāievada iepriekš izvēlētā parole.

Dokumenta rediģēšanas ierobežojumu iestatīšana

Pirms teksta dokumenta nosūtīšanas adresātiem, iesaku pārbaudīt, vai viss darbojas kā nākas. Ceru, ka šis padoms noderēs un radīs jūsos interesi izpētīt arī citas lietojumprogrammas MS Word iespējas.


Pirmais attēls izmantots saskaņā ar BY-NC-SA 3.0 licenci, tā autors Deleket.

Advertisements

Autors:

LBB valdes locekle, LNB nacionālo digitālo informācijas resursu komplektēšanas eksperte

4 thoughts on “Veidlapas lauku izmantošana MS Word dokumentā

 1. Ļoti vērtīga info, paldies.
  Pats mēģinu pamazām pārtaisīt daudzus, bibliotēkā regulāri lietojamus dokumentus, uz “formām”.
  Vēl viena, aktuāla tēma, IMHO ir teksta dokumentu formatēšana. Piemēram, nereti tabulācijas simbola vietā ievada daudzus “intervālus”
  Un vispār Word (un arī citi redaktori) ir vesela zinātne, ar grandiozām iespējām.

  1. Paldies, Ivar! Ir forši rakstīt par lietām, kuras pašai patīk.

   Teksta dokumentu formatēšana ir ļoti vērtīga prasme. Teikšu atklāti, kad man tiek iesūtīts kāds teksts, es to skatos, izmantojot “paragrāfa” zīmīti, lai redzētu, cik akurāti un “tīri” teksts ir sastādīts. Par šo “pedantisma” iezīmi jāsaka liels paldies docentei Līgai Krūmiņai, kura man parādīja, cik viegli izmantot “stilus” teksta formatēšanai.

   Man ārkārtīgi patīk pašmācības ceļā atklāt visu šo redaktoru knifiņus – es tos izmantoju kā “smilšu kasti” savu prasmju pilnveidošanai.

   1. Paldies par saturīgi izklāstīto informāciju…vienigi man kaut kā neizdodas aktivizēt lauku(kvadrāts parādas,bet ķeksīti ievilk nevaru)

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s