Ierakstīts Autortiesības,Informācijas sabiedrība,Virtuālās kopienas

Kopimisms – datņu koplietošanas reliģija

© Sanita Malēja, 2012

Kopimisma baznīca (Kopimistsamfundet, zviedru val.) ir reliģiska grupa, kas atrodas Zviedrijā un tic, ka kopēšana un informācijas izplatīšana ir skaistākais un labākais, kas pastāv. Katra indivīda radītās informācijas kopēšana ir atzinīga sprieduma apliecinājums, parādot, ka kāds uzskata, ka tevis radītais ir kaut kas vērtīgs (1). Par augstāko pielūgsmes pakāpi ir uzskatāms remikss – citu cilvēku darbu izmantošana kaut kā labāka radīšanai. Reliģijas pārstāvji norāda, ka daudz tiek runāts par oriģinalitāti un autentiskumu, kas, pēc viņu domām, nemaz nepastāvot – “lielākā daļa pasaules, sākot no DNS līdz pat ražošanai, ir kopēšanas rezultāts” (2).

Reliģijas neformālie simboli

Zviedrijas konstitucionālā akta 2. nodaļas 1. pants nosaka, ka katram pilsonim ir tiesības uz valdības garantēto reliģisko uzskatu brīvību, praktizējot reliģiju vienatnē vai grupā ar citiem (1). Jāpiebilst gan, ka Zviedrijā valsts un baznīca tika atdalītas jau 2000. gadā un ar reliģiju reģistrāciju nodarbojas valsts aģentūra (2). Par reliģiju uzskatāma uzskatu sistēma ar rituāliem – lūgšanu vai meditāciju brīžiem. Par rituālu Kopimismā tiek uzskatīts kopēšanas akts, pielūdzot informācijas vērtību. Par kopā sanākšanas vietu kalpo virtuālā telpa – datu serveri un tīmekļa vietnes (3). Kopimisma priesterus (sauktus par Opiem (Ops)) un to pastorālo darbu aizsargā Zviedrijas likums par pilnīgu profesionālo slepenību.

Četri reliģijas pīlāri ir:

  • Visa informācija visiem
  • Informācijas meklēšana ir svēta
  • Zināšanu izplatīšana ir svēta
  • Kopēšanas akts ir svēts

Augstu tiek vērtēts privātums. Reliģijas pārstāvji tic, ka komunikācija ir svēta un respektējama. Cilvēkus noklausīties un uzraudzīt ir grēks. Kopimisma baznīcā absolūta slepenība ir svētība (1).

Kopimisma garīgais līderis ir Īzaks Gērsons (Isak Gerson), 20 gadus vecs filozofijas students, kurš ir uzticīgs datņu koplietošanai. Viņš mitinās Zviedrijas pilsētā Upsalā, kuras vēsture ir interesanta ar senām pagānisma tradīcijām aizvēsturē un kristietību viduslaikos. Gērsons ir aktīvs 2006. gadā izveidotās pirmās pro-interneta politiskās partijas – Zviedrijas Pirātu Partijas biedrs. Tās galvenie politiskie mērķi ir autortiesību un patentu reformas (2).

Formāli Zviedrijas valdība Kopimisma baznīcu atzina 2012. gada 5. janvārī, taču tās vēsture ir senāka. Šis ir jau trešais datņu koplietošanas entuziastu reģistrēšanās mēģinājums aptuveni pusotra gada ilgā periodā (1). Skatoties vēl tālākā pagātnē, reliģijas aizmetņi parādījušies jau 2001. gadā, kad kā pretstats Pretpirātisma birojam Zviedrijā parādījās Pirātisma birojs (Piratbyrån, zviedru val.). Šī grupa ir slavenās lejupielādes vietnes “The Pirate Bay” veidotāji (2). Pretstats Kopimisma reliģijai ir autortiesības kā nebeidzams kopēšanas kavēklis. Reliģija met izaicinājumu autortiesību aizstāvjiem, kuri, pēc grupas pārstāvju viedokļa, iespaidojas politikā un iemanto varu, ierobežojot cilvēku dzīves un brīvību. Tāpēc par misiju ir izvirzīta nocietināšanās pret naidu un agresiju, neļaujot realizēt viņu galveno vēlmi – zināšanu ierobežošanu (1). Kopimisti sludina: Kopē! Lejupielādē, augšupielādē!

Kopimi logo

Reliģijas simbols ir kopimi logo, kas tiek lietots tiešsaistē un kalpo par norādi, ka autors ne tikai atļauj, bet arī iedrošina saturu kopēt. Kopimi radies no vārdu salikuma “copy me”, kas tulkojumā no angļu valodas nozīmē “kopē mani”. Neformālie simboli ir CTRL+C un CTRL+V.

Lai pievienotos Kopimisma reliģijai, pietiekot ar ticību sludinātajām vērtībām. Uz 2012. gada 11. janvāri baznīcai ir ap 4000 sekotāju, kas piereģistrējušies, aizpildot formu tīmekļa vietnē (2). Baznīcai ir pārstāvniecības arī vairākos desmitos pasaules valstu, tostarp Krievijā, ASV, Kanādā, Rumānijā, Indijā u.c.

Kā minēts baznīcas tīmekļa vietnē, jau no vēstures pirmsākumiem cilvēku grupas ir vajājuši apspiedēji. Tās vienmēr ir meklējušas mierinājumu reliģijā un tiekušās uz miermīlīgu līdzāspastāvēšanu, kas ļāvis izvairīties no liekiem draudiem un mocībām (1). No tā izriet, ka reliģijas pārstāvji ir gājuši pret tradicionālu baznīcas ceļu – tā vietā, lai, kā ticības pārstāvji, apvienotos protestā, viņi meklējuši ceļu, kā savu protestu pret autortiesību ierobežojumiem pasniegt, izmantojot reliģiju kā uzmanības pievēršanas metodi. Pēc paša Gērsona vārdiem, baznīca izvēlēta kā labs pašorganizācijas veids (3).

Kāpēc kopimisms nav uzskatāms par pirātismu? Atbilde ir salīdzinoši vienkārša – kopimisms ir uzskatāms par filozofiju, pārliecību, līdzīgi domājošo kustību, kas nu vainagojusies reliģijā (4). Tās pārstāvji neaicina uz pirātismu un apzinās, ka par autortiesību pārkāpumiem būs sodīti (2).

Un nobeigumam jautājums – vai informācijas speciālists, vairāk vai mazāk modificējot Kopimisma pīlārus, kvalificētos par reliģijas pārstāvi?

Izmantotie informācijas avoti

  1. Welcome to the missionary church of kopimism [online]. Det Missionerande Kopimistsamfundet, 2012 [cited Jan 14, 2012]. Available: here.
  2. Roomig, Rollo. The First Church of Pirate Bay [online]. The Nwe Yorker,  Jan 12, 2012 [cited Jan 14, 2012]. Available: here.
  3. Alison George. Kopimism: the world’s newest religion explained [online]. Reed Business Informtion, Jan 6, 2012 [cited Jan 14, 2012]. Available: here.
  4. Karpezo, Marcin. Kopimism is not piracy [online]. Sirmacik’s blog, 2012 [cited Jan 9, 2012]. Available: here.

Rakstā izmantotie attēli

  • Abi attēli ņemti no Wikimedia Commons attēlu krātuves un ir brīvi no autortiesību ierobežojumiem.

2 domas par “Kopimisms – datņu koplietošanas reliģija

  1. Ļoti interesants raksts! Zviedri atkal ir izdomājuši kaut ko jaunu vai varbūt tikai man nedzirdētu. Tikai radās retorisks jautājums, vai viņiem ar ir tradicionālai baznīcai piemītošās lūgšanas un citas darbības? 🙂

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.