Posted in Bibliotēkas diena dzīvē, Bibliotēkas Latvijā

Kādas bibliotekāres ikdiena

© Bibliotekāre, 2012 | speciāli LBB JSS

Mana iepriekšējā darba zona CB – Abonements, pavisam nesen šeit “postenī” sēdēja arī IBN

Esmu bibliotekāre un šis būs ļoti saīsināts manas bibliotekārās karjeras piecu gadu pārskats. Atvainojos par bilžu kvalitāti, daļa no tām uzņemta ar telefona hipstermotīvu.

Savu darbu Latvijas Universitātes (LU) Bibliotēkā sāku Centrālajā bibliotēkā (CB) lietotāju apkalpošanā bakalaura studiju laikā 2007. gadā.

Tad pamazām pārcēlos uz Zemes un vides zinātņu bibliotēku (ZVZB), kur pagājušajā gadā vairāk kā mēnesi paspēju pildīt arī vadītājas pienākumus kolēģes slimības laikā. Dažas reizes pabiju arī Ekonomikas zinātņu bibliotēkā un Medicīnas bibliotēkā (MB). Un tad mani “iesvieda” Bioloģijas zinātņu bibliotēkā (BZB), kur atkal viss bija jāsāk no jauna, respektīvi – jāapgūst krājums un jārisina visi ar bibliotēku saistītie jautājumi (lietotāju apkalpošana, publicitāte, apmācības, sadarbība ar fakultātes personālu utt.). Jāpiebilst, ka BZB, ZVZB un MB dienā strādā tikai viens darbinieks. Paralēli visiem šiem “ceļojumiem”, nodarbojos arī ar Kataloģizācijas nodaļas galveno uzdevumu – grāmatu rekataloģizēšanu, un jau pamazām praktizēju apmācību un ekskursiju vadīšanu studentiem saistībā ar bibliotēkas pakalpojumiem un informācijas meklēšanu datubāzēs, tā pakāpeniski no Lietotāju servisa nodaļas nonākot pie Informācijas un bibliogrāfijas nodaļas (IBN), ko no nākamās nedēļas oficiāli varu saukt par savu patstāvīgo darbavietu, jo vēl šonedēļ pa pusei strādāju BZB. Vairāk kā gadu strādāju 40 stundas nedēļā, šogad saņēmos arī pilna laika maģistra studijām ne-bibliotēku nozarē (šeit varu piebilst, ka šogad pierādījās – bibliotekārs var iemācīties jebko, jo zina, kur to meklēt).

Ko tad es daru IBN? Beidzot nodarbojos ar to, kas man tiešām patīk un kur varu sevi attīstīt vairāk un vairāk!

Tā izskatās mans darba galds CB 2. februārī

Strādāju divās darba grupās – e-resursi un apmācības un publicitāte. Kamēr e-resursu boss Sanita ir atvaļinājumā, gaidu pasniedzēju ieteikumus bibliotēkas e-kursa uzlabošanai, atbildu arī par šī e-kursa forumu. Pieskatu LU portāla kalendāru, vai tur tiek atspoguļoti visi bibliotēkas pasākumi. Apmācības pagaidām ir pieklusušas, jo studentiem ir reģistrācijas laiks, bet, kad tās atsāksies, manā pārziņā būs dabaszinātņu studenti (nav grūti uzminēt – kāpēc). Publicitātes grupas uzdevums ir rediģēt nozaru bibliotēku iesūtītās pasākumu relīzes, veidot pasākumu plakātus un banerus, koordinēt bibliotēkas lielos pasākumus – nākošnedēļ tā būs LU 70. konference. Un, protams, man nākas apgūt visādas jaunas lietas, piemēram, šonedēļ YouTube intensīvajā kursā apguvu GIF (Graphics Interchange Format) un Flash animāciju veidošanu. Šonedēļ sāku pildīt arī konsultanta pienākumu – e-pasts, telefona zvani un Skype, kā arī palīdzība bibliotēkas lietotājiem, ja nepieciešama padziļināta konsultācija. Dīvaini, ka tas liekas tik satraucoši, jo līdz šim darīju to pašu visās iepriekšējās darbavietās.

Ceturtdiena, 2. februāris

Tā kā LU Bibliotēkas CB tika pateikts, ka šodien remonta dēļ nebūs elektrības un siltums, IBN devās strādāt uz Daudznozaru bibliotēku Raiņa bulvārī 19. Darba diena sākās plkst. 8.30, nedaudz kavējos, tāpēc ierasto 15 minūšu pastaigu aizstāju ar braucienu sasalušā tramvajā. Kā izrādījās, darbā no mūsējiem biju pirmā. Par savu novietni izvēlējāmies “teologu” lasītavu. Protams, ka jaunā un aukstuma ziņā ledusskapim līdzīgā vietā strādāšana nekāda. Saslēdzu savu portatīvo, uzpildīju no kolēģiem aizlienēto tējas krūzi (ko pēc tam aizstāja automātu dzērieni) un ātri, ātri izrediģēju Aijas vienas darba dienas atskaiti šim blogam. Pēc tam mēģināju pabeigt jau nedēļu mocīto datubāzes Ebrary izvērtēšanu.

Darbīgs darbs pie Ebrary

Tā kā kolēģi no nozaru bibliotēkām vēl nebija atsūtījuši savus Ebrary vērtējumus, sāku viņus izprašņāt, izmantojot Skype. Tā pagāja aptuveni stunda. Pēc tam, šķiet, jau bija klāt pusdienu laiks, kura laikā Amica ēdnīcā apēdu garšīgu šķiņķa pankūku, aveņu/siera kūciņu un piedzēru tēju (un visiem saskrien siekalas mutē). Pēc ēšanas drusku jāpavingro, tāpēc ar Aiju ķērāmies klāt konferencei paredzētajiem bibliotekāru plakātiem. Daži bija jāuzlīmē uz kartona un visi jāpiestiprina pie “molbertiem”.

Aija un “molberti”

Tas tika izdarīts salīdzinoši ātri, visu telefoniski iemūžinot, jo ap to laiku jau apjautu, ka tomēr gribu publicēt savu vienu dienu darbā. Daudznozaru bibliotēkā ir forši kolēģi, kuri vienmēr smaidot mani sagaida maģistra studiju lekciju pārtraukumos, tāpēc arī tie tika bildēti uz nebēdu.

Foršie Daudznozaru bibliotēkas kolēģi – Inese, Ieva un Guna

Vēl tur ir arī modīga tehnika, piemēram, selfčeks (pašapkalpošanās iekārta), kuru es latviskoju uz pašķeksis. 🙂

Pašapkalpošanās iekārta ļoti pamācoša

Ap plkst. 14.00 pēkšņi uzradās mūsu izpilddirektors un paziņoja, ka varam droši iet atpakaļ uz CB, jo elektrība un siltums nav atslēgts – puišiem esot par aukstu strādāšanai. Sākām jūsmot, ka tiksim pie sava pirts efekta, pateicoties sildītājam. Atnācām te, es ātri pabeidzu Ebrary izvērtējumu, izveidoju 3. variantu jaunā pakalpojuma Nakts abonements plakātam un sabildēju dažas bildes rakstam. Kā nekā, mājās vienmēr labāk.

Datori, par kuriem parasti cīnās lietotāji, šodien pavisam vientuļi

Pulkstenis rāda 17.20, es rakstu šo, kolēģes ļoti lēnām steidz iet mājās. Līdz plkst. 18.00 būšu viena, jo bibliotēka šodien ir oficiāli slēgta. Ejot prom izslēgšu tehniku, gaismas, aizslēgšu durvis un nodošu atslēgu sargam, kurš šodien ir īpaši bēdīgs, jo neiet viņam mūsu Wi-fi. Iziešu pa vārtiem un atgriezīšos nu jau tikai pirmdien.

Paldies par uzmanību un siltas pēdas!

Foto: no bibliotekāres personīgā arhīva

Raksts atjaunots 2016. gada 7.janvārī


Raksts tapis projekta “Bibliotēkas diena dzīvē” 8. kārtas ietvaros, kura
norit no 2012. gada 30. janvāra līdz 5. februārim.

Projekta oficiālais vikijs
Projekta Facebook oficiālā vietne
Projekta autores Bobijas Ņūmenas emuārs
Projekta apraksts latviešu valodā


Advertisements

Autors:

Bibliotēku informācijas speciālistu interešu grupa

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s