Posted in Bibliotēkas diena dzīvē, Bibliotēkas Latvijā

Sanitas diena bibliotēkā

© Sanita Malēja, 2012

Latvijas Fotogrāfijas muzejā strādāju par brīvprātīgo palīgu. Muzeja bibliotēku jau sen biju noskatījusi kā akadēmiskās prakses vietu, tā šķita lieliska iespēja iegūt papildus zināšanas un pieredzi. Turklāt, tā ir lieliska atslodze no ikdienas akadēmiskās bibliotēkas.

Otrdiena, 31. janvāris

Darbā ierodos deviņos un šodien esmu ieplānojusi nostrādāt sešas stundas. Brīvprātīgo priekšrocība ir brīvais darba grafiks.

Diena reti sākas bez kafijas un plānu apspriešanas ar darba vadītāju. Viņa ir vienīgā bibliotekāre muzeja bibliotēkā, un, jāsaka, uz viņas pleciem gulst pamatīgs darba apjoms. Pārrunājam iepriekšējā nedēļā izstrādāto pamācību kataloģizēšanai bibliotēkas sistēmā.

Darbu muzejā esmu uzsākusi reizē ar bibliotēkas jaunā elektroniskā kataloga izveidi. Šī sistēma nu jāpiepilda ar plauktā guļošo izdevumu aprakstiem tā, lai nākotnē to varētu izmantot ne tikai uzskaitei, bet arī precīzai meklēšanai. Pareizinot bibliotekāra slodzi (8 stundas nedēļā) ar izdevumu skaitu (vairāk kā 6000 vienību), darbs izklausās ilgs un ietilpīgs. Tāpēc lielākā daļa manu darba stundu paiet kataloģizējot. Pretēji iepriekšējam uzskatam, process ir izrādījies ļoti interesants.

No kreisās: Bibliotēkas kataloga saskarne; Muzeja darbiniece Liene iemēģina roku kataloģizēšanā

Lielākā daļa izdevumu ir dāvinājumi no dažādām institūcijām un privātpersonām. Bieži vien tie ir ārzemju viesi. Līdz ar to krājumā netrūkst dažādu valodu izdevumu. Ātri apskatot priekšā esošo plauktu vien, pamanu 8 dažādas valodas. Ja ar angļu, krievu, vācu, franču un poļu valodām galā tikšu, tad japāņu hieroglifi gan raisa šaubas…

Taču atgriežoties pie pamācības – šodien uzrakstīto testējam. Tā domāta ne tik daudz bibliotekāra vajadzībām, cik brīvprātīgajiem palīgiem. Tādu Fotogrāfijas muzejā netrūkst. Ik nedēļas tiek uzņemti vairāki darbinieki, kas sniedz vērtīgu pienesumu muzeja attīstībā. Muzejs ir ļoti pateicīga vieta arī praktikantiem – ir iespēja piedalīties visdažādākajos darba prcesos. Esmu manījusi brīvprātīgos aprakstam stikla plates, palīdzot veidot metadatus, asistējot pie dažādiem darbiņiem izstāžu un publicitātes materiālu veidošanā. Darbs pastāvīgi mainās un nenogurst ne darbinieki, ne palīgi. Bibliotēkā, kā jau minēju, šobrīd aktuāli ir krājumu ievadīt sistēmā. Tāpēc pamācība tiek veidota vienkārša, taču pēc iespējas detalizēta. Talkā tiek ņemti gan bibliotēku standarti un principi, gan konsultācijas ar muzeja darbiniecēm. Starptautiski pieejamie resursi šajā gadījumā neder, jo tomēr prasa papildus apguvi terminoloģijas jomā. Muzeja krājuma glabātāja kataloģizēt pēc palīgmateriāla roku jau iemēģinājusi. Ar nepacietību gaidu ierodamies kādu brīvprātīgo.

Muzeja brīvprātīgo darbs ar stikla platēm

Sekojot darba drošības noteikumiem, tiek ievērotas regulāras pauzes. Muzeja vadītāja atnesusi pašmāju piparmētru tēju. Lieliski, tas palīdz nesalt. Izkustēties sanāk arī labojot grāmatas, daudzas no tām ir ar lielu vēsturisko vērtību un prasa regulāru kopšanu. Un to visu ir paveicis laika zobs, ne lietotāji. Bibliotēka apmeklētājiem ir atvērta vienu dienu nedēļā – piektdienās. Šodien, otrdienā, var nodoties darbam.

No kreisās: Laika zoba sagrauzta grāmata; Bibliotēkas plaukti

Pēcpusdienā pievēršos krājuma revidēšanai. Muzejs un bibliotēka darbojas jau kopš 1993. gada. Visu šo laiku vienīgais krājuma uzskaites veids bijušas inventāra grāmatas. Tajās noder kā konsultatīvais materiāls krājuma kārtošanai, jo satur pamatinformāciju par izdevumiem un dāvinātājiem. Izpētot grāmatas, redzams arī, ka ieraksti ir parādījušies neregulāri un var tikai iedomāties darbinieku prieku par katru dāvinājumu. Ja sākotnēji tika saglabāts pēc iespējas viss, tad tagad, krājumam palielinoties, ir skaidrs, ka no kaut kā ir jāatsakās. Šis nu ir lielisks brīdis to paveikt, tāpēc pāris stundas pavadu izskatot materiālus. Ik pa laikam izdodas uziet bibliotēkai īsti nederīgu materiālu, piemēram, 2002. gada plānotāju ar fotoattēliem. Tas ir fantastiski skaists, taču krājuma vērtību nekādi nepalielina. Dienas beigās izveidojas kaste ar materiāliem, kurus izskatām ar muzeja vadītāju kopā. Rezultātā plaukti kļuvuši par pāris grāmatām vieglāki. Ar sabiedrisko attiecību speciālisti spriežam, ka tās ārā mest nevajadzētu, – drīzāk atdāvināt pret ziedojumiem kādam muzeja apmeklētājam.

No kreisās: Izskatīšanai atliktie izdevumi; Nejaušs atradums – miniatūra grāmata

Vēl pirms promiešanas saņemam dāvinājumu no Šveices vēstniecības – jaunāko izdevumu par Šveices fotogrāfiju. Tas pacietīgi pārlaidīs nakti un gaidīs “ierakstīšanos” sistēmā rīt.

No kreisās: Augšējos plauktos esošos izdevumus var aizsniegt tikai pakāpjoties; Šveices vēstniecības dāvinājums

Foto: Sanita Malēja


Raksts tapis projekta “Bibliotēkas diena dzīvē” 8. kārtas ietvaros, kura
norit no 2012. gada 30. janvāra līdz 5. februārim.

Projekta oficiālais vikijs
Projekta Facebook oficiālā vietne
Projekta autores Bobijas Ņūmenas emuārs
Projekta apraksts latviešu valodā


Advertisements

2 thoughts on “Sanitas diena bibliotēkā

    1. Sistēma ir būvēta uz Access bāzes.
      Stikla plates tiek pamazām digitalizētas. Uz doto brīdi notiek darbs pie Strenču fotodarbnīcas kolekcijas. Fotogrāfi Dāvis Spunde u.c. Tā aptver laika posmu 1920.-1940. gadi. Pārsvarā tie ir portreti, sieviešu un vīriešu grupas, pilsētu ainavas, ģimenes dzīves norises utt. NMKK datubāzē katru gadu tiek ievadītas 1000 vienību attēlu no stikla plašu negatīviem.
      Fotofilmas arī ir plānots digitalizēt, tās gaida savu kārtu. Krājumā tādu ir daudz, taču pārsvarā tiek strādāts ar fotogrāfijām. Taču pēc lietotāju pieprasījuma ir iespējams iegūt arī to digitālās versijas.

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.