Posted in Bibliotēkas diena dzīvē, Bibliotēkas Latvijā

Silvas diena bibliotēkā

© Silva Suhaņenkova, 2012

Esmu Latvijas Universitātes (LU) Sociālo zinātņu fakultātes bibliotekāre un mana ikdiena ir darbs ar studentiem un fakultātes mācībspēkiem. Universitātē projekta “Bibliotēkas diena dzīvē” nedēļa (no 2012. gada 30. janvāra līdz 5. februārim) ir reģistrācijas nedēļa jaunajam semestrim, kas nozīmē, ka liels studentu pieplūdums nav gaidāms un ir īsa atelpa pēc sesijas un pirms semestra. Proti, ja vidējais apmeklējums gada ietvaros ir 340 lietotāju dienā (“trakajās” dienās virs 600), tad reģistrācijas nedēļā mūsu bibliotēkā dienā ienāk ap 120 lietotājiem. Piedāvāju jums iepazīties ar vienu no manām dienām bibliotēkā.

Ceturtdiena, 26. janvāris

Bibliotēkas darbā rīta cēliens līdz bibliotēkas atvēršanai ir brīdis, kad diena ir prognozējama. Rīts sākas ar darba datora ieslēgšanu, autorizēšanos sistēmā un rezervācijas pieprasījumu izdruku. Pēc tam ar šiem pieprasījumiem eju uz grāmatu krātuvi pagrabstāvā, kur salieku plauktos iepriekšējā dienā nodotos informācijas resursus (kuri pa dienu krājas liftā) un atrodu rezervētās grāmatas. Tam seko šo rezervācijas pieprasījumu apstrāde ALEPH sistēmā. Kā katru rītu izņemu no rezervācijas plaukta neaktuālos rezervējumus – tos, kuriem studenti trīs dienu laikā neatnāk pakaļ.

Plkst. jau tuvojas 10.00, kas ir bibliotēkas atvēršanas laiks – ieslēdzu visus bibliotēkas datorus, kopētājus u.tml. Papildinu strauji rūkošos papīra krājumus visās ierīcēs. Sadarbībā ar “Zelta zivtiņu” (ZZ) jau vairākus gadus studentiem piedāvājām papīru pierakstiem – viena puse ir tīra, otrā pusē ir ZZ reklāma. Studenti labprāt izmanto – es labprāt regulāri uzpildu plauktu.

Vēl paspēju piereģistrēt un salikt vietās jaunos žurnālus un sazīmogot avīzes, kad jālaiž iekšā studenti.

Ceturtdienās no LU Bibliotēkas komplektēšanas nodaļas atved daļēji apstrādātas jaunās grāmatas. Mūsu uzdevums ir to izdarīt līdz galam – pievienot attiecīgajai kolekcijai, nomainīt statusu. Jauno grāmatu sarakstu papildinām arī bibliotēkas tīmekļa vietnē. To parasti izdara mana kolēģe, es tālāk par šo jaunumu noziņoju tviterī. Jaunās grāmatas izliekam arī nelielā izstādē bibliotēkā. Dienas laikā arī sekoju līdzi vai tviterī bibliotēkai vai par bibliotēku kāds neraksta.

 Atbildam uz studentu jautājumiem Skype, e-pastā un telefoniski.

2010. gada beigās saņēmām apjomīgu grāmatu dāvinājumu no Kognitīvo zinātņu un semantikas centra. Šīs grāmatas pārskatām – pārbaudām vai ir jau OPAC un sūtam uz komplektēšanu apstrādei.

Sesijas laikā esam būtiski pārkārtojuši bibliotēku, ar mērķi radīt studentiem iespēju strādāt gan grupās, gan individuāli – maksimāli efektīvi un netraucējot vienam otru. Ir mainīts gan grāmatu plauktu, gan galdu izvietojums, kas nozīmē, ka šajās dienās studentiem bieži ir jāpalīdz saprast kur atrodas plaukts, kas reiz stāvēja tur…

Dienu caurvij arī ikdienišķās darbības – nodot, izsniegt, pagarināt, kavējuma naudas, kopēšanas darbi u.tml. Studentiem sniedzam uzziņas kur labāk meklēt informāciju par kādu konkrētu tematu – bibliotēkā uz vietas, kopkatalogā, datu bāzēs.

Kas notiks dienas gaitā paredzēt ir grūti, jo studentu jautājumi un problēmgadījumi (arī pasniedzēju..) ir neparedzami. Piemēram, šodien papildinājām mūsu sinonīmu uzskaites lapiņu vārdam “skavotājs”. Tas ir apbrīnojami, cik dažādos vārdos studenti to pamanās nosaukt. Lūk – saduramais, štepselis, sašuvējs, sašāvējs, knip-knip, čik-čik, sakniedētājs, saspraužamais, saspiežamais utt.

Ceturtdienās mana darba diena beidzas plkst.16.00, bet līdz plkst. 20.00 darbu turpina mana kolēģe Laura.

Foto: Silva Suhaņenkova


Raksts tapis projekta “Bibliotēkas diena dzīvē” 8. kārtas ietvaros, kura
norit no 2012. gada 30. janvāra līdz 5. februārim.

Projekta oficiālais vikijs
Projekta Facebook oficiālā vietne
Projekta autores Bobijas Ņūmenas emuārs
Projekta apraksts latviešu valodā


4 thoughts on “Silvas diena bibliotēkā

  1. Prieks, ka manā fakultātē (LU SZF) ir tik forša un mājīga bibliotēka. Nevaru sagaidīt, kad ieraudzīšu pārmaiņas, kas notikušas bibliotēkā. Manuprāt, ir svarīgi ik pa laikam kaut ko pamainīt (protams, iespēju robežās), lai darbiniekiem neiestātos rutīna un ik reizi tiktu pārsteigi studenti! 🙂

  2. 😀 Hmmm…. Riktīgi labs… studentu izdoma skavotāja vārdiem ir super. Tā vien izskatās, ka jūs varētu vārdnīcu sarakstīt. 🙂

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s