Ierakstīts E-resursi,Jaunākās tehnoloģijas,Lasīšana

E-grāmatas: kas, ko, kā un kāpēc

© Silva Suhaņenkova, 2012

E-grāmatu lasītājs (e-book reader) ir kompakta, pārnēsājama ierīce, kas paredzēta e-grāmatu un e-žurnālu lasīšanai. E-grāmatu lasītājus apzīmē dažādi – gan par e-grāmatām, gan planšetdatoriem, gan Kindliem (zīmola Amazon Kindle vārdā) u.tml. Tomēr vispareizāk, šķiet, tos būtu saukt par e-grāmatu lasītājiem, jo pārējie varianti pēc savas būtības, katrs apzīmē mazliet ko citu.

Foto: Sean Kelly

Foto no Flickr.com lietotāja thekellyscope

Atšķirībā no planšetdatora, kas pēc izmēra ir līdzīgs, e-grāmatu lasītāja būtiskākā priekšrocība ir elektroniskais papīrs (electronic paper), kas ļauj labi salasīt tekstu pat spožā saules gaismā un ierīces baterijas izturība ir +/- mēnesis un galvenais – lasot nenogurst acis, proti, sajūta ir līdzvērtīga tradicionālas grāmatas lasīšanai. Protams, ar atšķirību, ka rokās turi tikai 200 gramus…

E-grāmatu lasītāji ir dažādi. Jau minētais Amazon Kindle, arī  Barnes & Noble Nook, Onyx Boox, Wexler.Book u.c. Atšķirības starp dažādiem ražotājiem un modeļiem galvenokārt slēpjas atmiņas kapacitātē, izmērā, var būt un nebūt multimediju atbalsts – iespēja klausīties mūziku, audiogrāmatas, skatīties video. Tam visam pāri viena no būtiskākajām atšķirībām – ierīces cena. Tehnisko parametru salīdzinājumu vari izpētīt šeit.

Mana personīgā pārliecība ir, ka e-grāmatu lasītājs vispirms ir grāmata un maksāt papildus par iespēju skatīties video vai šķirstīt bildes man liekas vairāk kā lieka – tam man ir dators. Bet tas, protams, ir gaumes jautājums.

Pati no novembra esmu Kindle 4 saimniece. Par tehniskajām specifikācijām varat palasīt Amazon vietnē. Gatavojoties rakstīt savu pieredzi un pārdomas par šo ierīci, sapratu, ka nevajag jaunu riteni izgudrot – ir mums lieliski blogeri, kuri to jau ir izdarījuši savos tīmekļa žurnālos:

Puiši te lielo darbu jau ir paveikuši, tāpēc es vairāk par saturisko pusi jeb ko likt iekšā un lasīt.

Liels bija mans sākotnējais pārsteigums par to, cik daudz ir iespēju tikt pie e-grāmatām. Kindle īpašniekiem visvienkāršāk ir iepirkties Amazon veikalā. Tas, cik tas ir vienkārši – mulsina un mudina uz neprātīgiem pirkumiem. Ieej caur savu Kindle e-veikalā, izvēlies grāmatu, nospied 2x OK un pēc 10 sekundēm grāmata jau ir tava – lasi! Cenas ļoti patīkamas. Daudzas no grāmatām ir bezmaksas un, labi rokot, iespējams izrakt arī ko labu.

Kindla vēderiņā jau ir Oxford English dictionary (skaidrojošā vārdnīca), kas jau ir forši, jo pēc vārda skaidrojuma nav jādodas meklēt vārdnīcu. Pavisam iepriecinoši ir tas, ka šeit var tikt arī pie angļu-latviešu valodas vārdnīcas, kuru ielikt ierīcē!

Kur vēl atrast e-grāmatas?

Projekts Gūtenbergs ir senākais e-grāmatu projekts. Sākums meklējams 1971. gadā, kad Maikls Hārts (Michael S. Hart) izveidoja pirmo elektronisko grāmatu, ievadot ASV Neatkarības deklarācijas tekstu Xerox Sigma V lieldatorā un padarot to pieejamu pārējiem 100 tīklam pieslēgtajiem lietotājiem. Šobrīd krājumā pieejamas ap 36 000 e-grāmatu.

Google ebookstore – grāmatu klasiku jeb grāmatas, kuras vairs nav saistītas ar autoratlīdzības jautājumiem, ir iegūstamas bezmaksas. Jaunās e-grāmatas šobrīd var iegādāties tikai ASV.

Google ebookstore bezmaksas grāmatas

Akadēmiskas literatūras apkopojums – grāmatas PDF formātā atrodamas arī LU SZF bibliotēkas vietnē. Skaties šeit.

Rīgas Laiks – šobrīd vienīgais Latvijas preses izdevums, kas piemērots tieši Kindlam. Esmu izmēģinājusi un 2012. gada Rīgas Laiku lasīšu e-versijā.

E-grāmatas Latvijā nopirkt piedāvā arī, piemēram, Zvaigzne ABC (e-grāmatnīca). Formāts šeit pieejamajām grāmatām (Adobe DMI) nav draudzīgs Kindlam. Apgāds Atēna e-grāmatas piedāvā nopirkt iTunes veikalā – šīs grāmatas ir lasāmas iPad, iPhone un iPod touch ierīcēs.

Vēl, protams, ir dažādi interneta projekti, kuros grāmatas iespējams lejupielādēt bez maksas. Cik tas ir legāli vai nelegāli, lai spriež gudrāki prāti. Kamēr paši projektu autori lūdz neklusēt un informāciju izplatīt – ar dažām, pēc savas pieredzes noderīgām vietnēm padalīšos. Uzskatu, ka, kamēr grāmatas izmantojam tikai savām vajadzībām, vēl vairāk – lai mācītos/studētu, nav nekā nosodāma izmantot arī šīs iespējas. Latviešu valodā šobrīd vienīgais (?) vērā ņemamais resurss ir emuārs Grāmatas elektroniski (par brīvu) (labots 06.04.2013. – emuārs pārcēlies no wordpress.com uz blog.com). Ļoti apjomīgs, labas akadēmiskas literatūras (bet ne tikai) resurss ir Library.nu. Lai tiktu pie šiem informācijas resursiem, vispirms ir jāpiereģistrējas – tālāk gan viss ir vienkārši un (neticami) saturīgi.

Kā pārvaldīt savu e-grāmatu “saimniecību”?

Jebkurā gadījumā, labs veids, kā pārvaldīt savu e-grāmatu kolekciju, ir programmiņa Calibre. Tā palīdzēs tikt galā arī ar failu nesaderībām, pārveidojot tos tev nepieciešamajā formātā. Te vari arī pievienot atslēgvārdus grāmatām, pielikt vāka attēlus (gadījumā, ja trūkst) utt.

© Calibre Demo Library

Calibre piedāvā apkopot, piemēram, ziņu plūsmu (no RSS barotnēm), pārvērst to e-grāmatas lasītājam saprotamā formātā un, kad pievieno ierīci datoram, viss tiek ielādēts.

Ja zini vēl kādu vērtīgu resursu, kas varētu noderēt tiem, kas lieto e-grāmatu lasītājus, padalies!

12 domas par “E-grāmatas: kas, ko, kā un kāpēc

 1. Mani visvairāk interesē vai ir kaut kādas legālas vai nelegālas metodes, kā legālu Zvaigznē nopirktu e-grāmatu var pārvēst Kindle draudzīgā formātā.

 2. Kādas sanāca muitas izmaksas pasūtot no amazon? šobrīd mēģinu izvēlēties starp kindle,nook un sony.Zvaigzne ABC pieejamos formātus nav iespējams pārveidot,kā piemēram word,lai to saprastu kindls?

  1. Es savu Kindl pasūtīju uz draugu adresi UK, kuri tad man viņu atveda- tas ļāva ietaupīt uz muitu un `shipping` izmaksām.
   Man nav pieredzes ar Zvaigzne ABC grāmatām, bet būtu dīvaini, ja nevarētu- Kindl tomēr aizņem gana lielu tirgus daļu arī pie mums.

 3. Liels paldies par koncentrēto, viegli uztveramo un tomēr informatīvi piesātināto ievadu e-lasāmrīku pasaulē, Silva! Tas man, galīgam profānam šai jomā, palīdzēja vienā vakarā noorientēties šo rīku klāstā un izvēlēties savējo. Galu galā devu priekšroku sony prs-350. Kaut bez tiešsaistes iespējam, tas, cik nu izpētīju, ir viens no retajiem tādiem rīkiem, kas atpazīst arī MS Word un rtf datnes – bez konvertācijas.

  1. Ļoti priecājos dzirdēt, ka tā! 🙂 Nu jau kā vēl vairāk pieredzējis Kindle lietotājs varu teikt, ka tā tiešsaistes iespēja ir pilnīgi (nu, tuvu tam) lieka. Galvenais tiešām ir formātu atpazīšana un adekvāta atveide e-lasītājā. Tad nu lai ilgi un labi kalpo!
   Piesakos uz iespēju rudenī iepazīties tuvāk 🙂

 4. Nedaudz esmu vīlies tajā, ka Kindle ir “izbeigusies” baterija.. vairs nevar uzlādēt. Un nesanāca vēl paskatīties, cik maksā, kā nopērkama/atgādājama uz LV un nomaināma tāda baterija..

  1. sakarā ar ACTA un dažādām citām aktivitātēm daudzas pirātiskās vietnes ir jau slēgtas, bet patlaban (februārī) topā ir

   gen.lib.rus.ec

 5. klau. Sen jau būtu Kindli pircis, ja vien saprastu sekojošo: Vai šis verķis saprot no datora ielādētus visparastākos Word, rich text format un citādas lietas. Nevajag man grāmatas. Dzīve pieprasa pārlasīt papīru blāķus, kurus kompī lasīt vienkārši riebj, bet papīra žēl.
  Vai kāc kaut ko var paskaidrot? visu konvertēt uz pdf ??

  1. Kindl`s saprot visu, kas ir pārveidots viņam draudzīgā formātā. Proti, caur manis minēto Calibre programmu konvertē (Word -> Mobi) un viss būs forši!

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.