Ierakstīts Ne-konferences

Library Camp UK 2011

© Dace Ūdre, 2012

2011. gada 9. oktobrī tika organizētā pati pirmā bibliotekāru ne-konference Lielbritānijā – “Library Camp UK 2011”, kurā piedalījās ap 160 dalībnieku. Dalībnieku vidū bija gan bibliotekāri, gan arī citu profesiju pārstāvji, kuri strādā bibliotēkā, bet nav bibliotekāri. Lielbritānijā viņus mēdz dēvēt par “neīstajiem” bibliotekāriem jeb shambrarians. Mums ar Ellu bija tā iespēja piedalījāmies tajā. Tāpēc vēlējos padalīties ar gūtajiem iespaidiem un apkopot, manuprāt, svarīgus faktorus, kāpēc šis pasākums bija izdevies.

Latvijā pirmā bibliotekāru ne-konference par jauno mediju ietekmi uz nevalstisko organizāciju un bibliotēku darbu tika organizēta kopā ar IT sektora un nevalstisko organizāciju pārstāvjiem, tā notika 2008. gada 12. septembrī. Tā paša gada 5. novembrī bibliotekāriem notika pašiem sava ne-konference, šoreiz par interneta un informācijas un komunikāciju tehnoloģiju lomu bibliotēkās. Tai sekoja nākamās divas ne-konferences – 2009. gada 26. maijā par e-pakalpojumu un interneta resursu izmantošanu sadzīvē un bibliotēkā, bet 2010. gada 18. martā par bibliotekārās izglītības nozīmi, tendencēm un nepieciešamību. 2011. gadā ir notikušas vairāki diskusiju veicinoši neformāli pasākumi, taču par ne-konferencēm neesmu dzirdējusi.

BibCamp 4 Latvijā, foto S.Suhaņenkova

Gluži tāpat kā Latvijā arī Lielbritānijā ideja par bibliotekāru ne-konferences organizēšanu radās spontāni, iedvesmojoties no aktivitātēm BarCamp kustībā. Interesanti, ka Birmingemā bibliotekāru ne-konferenci izdevās noorganizēt mazāk kā četru mēnešu laikā, taču, kā atzina paši organizatori, viņi būtu vēlējušies vēl vairāk laika sponsoru piesaistei un citu organizatorisku jautājumu risināšanai.


Informācija nelielai atkāpei: BarCamp ir ne-konference par jaunajiem medijiem, kurā tiekas jauno tehnoloģiju cienītāji. Šādas ne-konferences var tikt rīkotas konkrētu jomu pārstāvjiem, piemēram:

  • IT sektora un nevalstisko organizāciju pārstāvjiem – BridgeCamp;
  • Valsts pārvaldes darbiniekiem – GovCamp;
  • Vietējo pašvaldību darbiniekiem – LocalGovCamp;
  • Bibliotēku nozares pārstāvjiem – LibCamp (piemēram, Nīderlandē un Lielbritānijā) vai BibCamp (piemēram, Latvijā un Vācijā).

Ne-konferences panākumu formula

Sociālo tīklu spēks

Ne-konference Birmingemā bija izraisījusi lielu ažiotāžu – tās biļetes tika “izpirktas” 24 stundu laikā. Kā tas izdevās? Pavisam vienkārši – informācija par ne-konferenci tika izplatīta tvitera ziņu plūsmā. Ļoti veiksmīgi nostrādāja retvītu sistēma un nozares profesionāļu gatavība sadarboties. Secinājums viens – sociālie tīkli ir ļoti efektīvs informācijas izplatīšanas un komunikācijas rīks. Un ja tu neesi sociālajos tīklos vai arī neesi spējis efektīvi izmantot tā priekšrocības (piemēram, neesi izveidojis noderīgu kontaktu tīklu), tad pastāv iespēja, ka vari palaist garām patiešām vērtīgus pasākumus. Manuprāt, tieši informācijas izplatīšana tviterī spēja pulcēt radošo, aktīvo un diskutēt gribošo nozares profesionāļu daļu. Šajā visā ir arī trūkums – viedokļu dažādībai būtu bijis lietderīgi, ja ne-konferenci būtu apmeklējuši arī tie profesionāļi, kuri neizmanto sociālos tīklus.

Tīmekļa tehnoloģiju koplietošana

Kā nākamo pozitīvo aspektu vēlos minēt to, ka ne-konferenci organizēja paši tās dalībnieki. Talkā tika ņemta vikija platforma, kurā tās organizatori bija izveidojuši lapu struktūru. Ikviens ne-konferences dalībnieks varēja papildināt vikiju pēc saviem ieskatiem. Diskusijām varēja izmantot vikija platformā pieejamo foruma sadaļu. Taču “īstās” diskusijas norisinājās tviterī.

Vienošanās kopīgai darbībai

Populārākais diskusiju temats bija CakeCamp. Šķiet tieši fakts, ka katram ne-konferences dalībniekam (pēc brīvprātīguma principa) bija iespēja sarūpēt pašceptu kūku, piešķīra šim pasākumam savu šarmu – varētu teikt, ka pat mājīguma sajūtu. Rezultātā kafijas paužu laikā mums bija iespēja nobaudīt dažnedažādus konditorejas izstrādājumus. Mūsu “oficiālais” kūku degustators nogaršoja gabaliņu no katra sarūpētā garduma un par pašu labāko nominēja biešu kūku, kuru bija sarūpējusi Keitija Birkvuda (Katie Birkwood). Arī mūsu pašceptais kliņģeris izpelnījās īpašas uzslavas.

Sponsora sarūpēti saldumi, foto D.Ūdre

Neformālas vides nodrošināšana

Manuprāt, ne-konferencei veiksmi nesa PowerPoint prezentāciju un ieņemamā amata atstāšana ārpus ne-konferences telpām. Nav noslēpums, ka PowerPoint prezentācijas novērš uzmanību no runātāja un veido barjeru informācijas plūsmā. Jāsaka, ka ne-konferences norises vieta un laiks arī spēlēja lielu lomu – mēs tikāmies sestdien pilsētas centrā, telpās, kurām nebija nekāda sakara ar bibliotēkām. Dalība ne-konferencē bija bez maksas.

Viena no ne-konferences sesijām, foto D.Ūdre

Ne-konferences norise

Vienu dienu pirms ne-konferences mums tika piedāvāta iespēja apmeklēt Birmingemas bibliotēkas jaunbūvi, kam sekoja kopīga došanās uz vietējo krogu un indiešu restorānu.

Birmingemas bibliotēka (pa kreisi), foto D.Ūdre

Ne-konferences dienā notika dalībnieku sagaidīšana, savstarpējā iepazīšanās, izmantojot ceļojošo mikrofonu, kam sekoja kopīga pasākuma programmas veidošana. Ne-konferencei tika pieteikti vairāk nekā 35 temati, savā starpā līdzīgie temati tika apvienoti vienā sesijā.

Ne-konferences programmas veidošana, foto D.Ūdre

Es apmeklēju 5 sesijas (ielūkojies arī pārējo dalībnieku piezīmēs):

  • “Īstās dzīves sociālie (sabiedrības) tīkli”;
  • “Lasīšana tiem, kuriem angļu valoda nav dzimtā”;
  • “Ko bibliotēkas var mācīties no mazumtirdzniecības?”;
  • “Vikipēdija, Creative Commons un QRpedia”;
  • “Nākamā bibliotekāru ne-konference”.

Katra sesija sākās apaļā stundā un ilga 45 minūtes. Mūsu rīcībā bija septiņas semināru telpas, katrā notika pa piecām sesijām. Pusdienu pārtraukums ilga vairāk par stundu un ja kāds no dalībniekiem bija noguris, bija pieejama arī atsevišķa telpa atpūtai. Neliela grupiņa dalībnieku pat vienojās kopīgam CrochetCamp (tamborēšanas) pasākumam. Tikmēr vēl viena grupiņa tikās, lai apspriestu sociālo mediju izmantošanas iespējas (kaut kas līdzīgs individuālām konsultācijām sociālo mediju jomā, Lielbritānijā to sauc par Social Media Surgery). Ne-konferenci noslēdza kopīga dalībnieku tikšanās un gaisā virmoja idejas par nākamā pasākuma organizēšanu.

Sajūsmu vilnis vēl ilgi bija manāms uz manas tvitera sienas. Pateicoties dalībai ne-konferencē, es klātienē iepazinos ar cilvēkiem, ar kuriem līdz šim biju tikusies tikai virtuālajā vidē. Un šie kontakti ne vienu vien reizi man ir noderējuši dažādu jautājumu risināšanā. Esmu iesaistījusies Vikipēdijas rakstu rediģēšanā un tulkošanā, esmu apmeklējusi sociālo mediju kafejnīcu, kā arī pirmo reizi mūžā esmu piedalījusies Lielbritānijas bibliotekāru organizētajā tviterčatā.

2. attēls izmantots saskaņā ar Creative Commons licenci BY-NC-SA 3.0.

Autors:

LBB valdes locekle, LNB nacionālo digitālo informācijas resursu komplektēšanas eksperte

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.