Posted in Grāmatas, Sevis pilnveidošana

Kā pareizi tikt vaļā… no grāmatām

© Kristina Papule, 2012

Lasot itāļu rakstnieka Umberto Eko (1932) biogrāfiju, var uzzināt, ka viņš ir pazīstams ne tikai kā “Rozes vārda” un daudzu citu izcilu romānu autors, bet arī kā kaislīgs bibliofils. Vēl universitātes studiju gados viņš sāka kolekcionēt grāmatas un manuskriptus, un 1991. gadā pat bija spiests mainīt dzīvesvietu, jo dzīvoklī vairs nesatilpa viņa 28 000 sējumu bibliotēka (2). Tagad rakstnieka kolekcijā ir aptuveni 50 000 sējumu, un tā ir izvietota vairāku māju korpusos.

The magical world of reading: magic book with pages transforming into birds

Tā lūk. Ja jūs neesat Umberto Eko un nevarat atļauties sev tikpat vienkāršu un elegantu grāmatu glabāšanas problēmas risinājumu, šis raksts ir domāts tieši jums.

Teikšu uzreiz – pateicoties gandrīz mistiskai godbijībai, ko daudzi cilvēki izjūt pret papīra grāmatām (“Izmest GRĀMATU??? NEKAD MŪŽĀ!!!”), šim rakstam ir visas izredzes būt nepareizi saprastam. 🙂 Tāpēc gribētos uzsvērt – es neaicinu jūs tūlīt pat izvest uz izgāztuvi savu mājas bibliotēku. Es vienkārši piedāvāju jums vēlreiz aizdomāties par to, vai tas, kas pašlaik atrodas jūsu grāmatplauktos, ir tiešām pelnījis kļūt par jūsu dzīves sastāvdaļu.

Protams, daudziem no mums (it īpaši bibliotekāriem 🙂 grāmatas ir uzticami pavadoņi, kuri vienmēr ir blakus, lai “veidotu kompāniju”, un dara to vienmēr, kad mums tā ir vajadzīga. Tās  kalpo par zināšanu, iedvesmas un izklaides avotu. Taču, uzglabājot vecas grāmatas, rodas kāda problēma (un tā ir saistīta ne tikai ar fiziskās telpas trūkumu) – tās neļauj radīt telpu jaunu ideju un domāšanas veida ieplūšanai mūsu dzīvē. Tāpēc ir vērts iemācīties ļaut savām grāmatām aiziet, kad to laiks ir pienācis. Kārena Kingstona savā darba “Kā atbrīvoties no krāmiem” (Clear Your Clutter With Feng Shui, 1998) piedāvā īsu instrukciju, kas palīdz veiksmīgi realizēt šo ideju praksē:

 • “sāciet ar tām pavārgrāmatām, kuras jūs nekad neesat lietojis (nē, neatveriet taču tās un nesaciet tagad pēkšņi meklēt receptes!);
 • pēc tam pārejiet pie tām mācību un uzziņu grāmatām, kuras neesat aiztikuši jau gadiem ilgi; turpiniet ar bērnu grāmatām, kuras jūs, vai jūsu bērni jau ir “pārauguši”, romāniem, kuri jums nekad pietiekami nav interesējuši, neaizmirstiet grāmatas ar teorijām, kurām jūs nepiekrītat;
 • tad lai seko tie sējumi, kuri novietoti tik grūti aizsniedzamās vietās, ka jau desmitiem gadu jūs to neesat aiztikuši, kā arī grāmatas, kas no vecuma pat sabirzušas;
 • vēl ir arī tādas grāmatas, kuras pirms daudziem gadiem gan jūs ir dziļi ietekmējušas, bet kuru koncepcijas tagad pārtapušas par tik lielu daļu no jūsu personības, ka šīs grāmatas vairs nav nepieciešamas” (1). 

No sevis varu piebilst vēl vienu lietu – ja īsti nezināt, vai ir vērts paturēt konkrētu izdevumu, uzdodiet sev šādu jautājumu: “Vai es paņemtu šo grāmatu līdzi, ja man būtu jāpārceļas uz jaunu dzīvesvietu?”. Ja bez grāmatas var veiksmīgi iztikt citā mājvietā, tad priekš kam glabāt to šeit?

Vien vārdu sākot, nebaidieties šķirties no veciem sējumiem. Atstājiet tikai to, kas jums patiešām ir vērtīgs, – lai jūsu grāmatu kolekcija atspoguļo tikai to, kas jūs esat tagad un par ko jūs vēlētos kļūt nākotnē. Ar to ir pilnīgi pietiekami.

P.S. Ja jums ir radies jautājums “Labi, bet ko lai es tagad daru ar tām vecajām grāmatām?”, iesaku iepazīties ar šo ierakstu. 🙂

Izmantotie informācijas avoti

 1. Kingstona, Kārena. Kā atbrīvoties no krāmiem ar Fen šui. Rīga : Avots, 2006. 270 lpp. ISBN 9984-7579-3-5.
 2. Umberto Eko [tiešsaiste]. [Rīga] : LIIS, [b.g.] [skatīts 2012.gada 7.janvārī]. Pieejams: šeit.

Rakstā izmantotie attēli

 1. attēls: Peers, Lobke. The magical world of reading. [skatīts 2012.gada 7.janvārī]. Pieejams: šeit. Attēls izmantots saskaņā ar licenci attēlu privātai izmantošanai.
 2. attēls un 3. attēls no interneta grāmatnīcām Diesel eBook Store un Grāmata.24.lv.
Advertisements

9 thoughts on “Kā pareizi tikt vaļā… no grāmatām

 1. Mest ārā noteikti nevajag. Var izvērtēt, kam tā grāmata var noderēt – pavārgrāmatu var uz nenoteiktu laiku aizdot draudzenei, kam patīk gatavot, tehnisko literatūru un mācību grāmatas var ziedot kādai mācību iestādei, daiļliteratūru pieteikt Bookcrossing un sekot tās ceļiem utt.
  Man arī radās doma par jaunu rakstu, ko darī ar tām grāmatām, kuras nudien vairs nevar izmantot lasīšanai, bet par to kādā no nākamajiem maniem rakstiem 😉
  Starp citu Kristīnas minētā grāmata par atbrīvošanos no krāmiem ir tiešām efektīva – esmu to izlasījusi vidusskolas laikā. Pēc tās principiem dzīvoju šobrīd un par krāmu daudzumu sūdzēties nevaru – iesaku palasīt cilvēkiem, kam šķiet, ka viņi pamazām smok savās dzīves telpās.
  Un arī Daces komentārs šķiet interesants – man arī Rīgā vēl ir palikuši studiju laika pieraksti. Kaut kā žēl mest ārā, bet noteikti to šogad izdarīšu. Vienīgi lekciju pierakstus par Word formatēšanu un Photoshop lietošanu vajadzēs ieskenēt. Nu dikti noderīgi.

  1. Pierakstus gan es vēl neesmu izmetusi, man tie ir pārāk labi. Vēl tagad atceros, kur es varu atrast atbildi uz vienu vai otru jautājumu. Bet, protams, studiju kursi mainās gaužām dinamiski un tas, kas bija aktuāls toreiz, vairs nav aktuāls šodien. Un ja Tu zinātu, cik krāsainas ir manas vecās bioloģijas klades, it sevišķi botānikā.

   Daļa sakopēto grāmatu stāv pie Sanitas. Būtu interesanti uzzināt, vai viņai ir izdevies atšķirt kaut vienu no tām.

  2. Pašlaik lasu Kristinas minēto grāmatu. Tiešām fantastiska! Tikai ne katrs spēs pieņemt tajā teikto. Lielai daļai cilvēku ir pārāk liels aizsardzības reflekss un nevēlēšanās “atvērt” savas acis.

 2. Manuprāt, šie padomi noder ne tikai attiecībā uz grāmatām. Man zem gultas bija kārba pilna ar studiju laikā uzkrātiem materiāliem, zinātniskiem rakstiem, noslēguma darbu melnrakstiem. Bija ļoti grūti sev pateikt, ka man nekas no tā nebūs vajadzīgs, un, ja arī būs, tad es noteikti spēšu šo informāciju vai pat labāku atrast vēlreiz. Teikšu tā – sajūtas fantastiskas. Tas ir tas pats, kas atzīmēt savā RSS lasītavā, ka visi jaunumi ir izlasīti un sākt dzīvi no jaunas lapas.

  Ceru, ka arī man kādreiz būs grāmatu plaukts ar grāmatām, kuras atspoguļos mani un manu domāšanu. Līdz šim esmu mainījusi savas dzīves vietas tik bieži, ka nav bijusi iespēja nekur tā īsti iesakņoties.

 3. … un nav jau uzreiz viss jānes uz miskasti. Vienmēr kaut kur var atrast kādas bēniņu pažobeles, no kurām pēc n-tiem gadiem tās atkal var vilkt ārā ar lielu baudu un izteiktu vēstures piegaršu.

  1. Es savas vecmāmiņas bēniņos esmu atradusi ļoti, ļoti vecas bībeles. Pat tādas ar slēdzeni. Taču, ja cilvēks dzīvo mazā dzīvoklītī, tad nu ir jāizvērtē, ko atstāt savā grāmatu plauktā un ko palaist brīvībā.

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s